Trešdiena, 16. jūlijs
Hermīne, Estere, Liepa
weather-icon
+19° C, vējš 1.45 m/s, A vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Situācija Gulbenes novadā atklāj – transformatoru apakšstacijas nav piemērotas straujām temperatūras svārstībām (4)

PROBLĒMAS ar elektroenerģijas piegādi radās padomju laikā celtajās transformatoru būdās, kādu novadā vēl ir ne mazums. Pēc energonozares darbinieka teiktā, straujās temperatūras maiņas rezultātā tur esošās iekārtas bijušas tā nosarmojušas, ka bail bijis iekšā iet. Foto: Gatis Bogdanovs,

AS “Sadales tīkls” oficiālā informācija liecina, ka liels mitrums var radīt traucējumus ikvienā elektroietaisē un nav iespējams precīzi prognozēt, kuri tieši reģioni straujā atkusnī tiks visplašāk ietekmēti. Tomēr pastiprinošs apstāklis Gulbenes gadījumā ir tas, ka tieši Latvijas austrumu daļā vēl nedēļas sākumā tika fiksēts lielākais sals, spēcīgāks apledojums.

Atbilstoši Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācijai Gulbenē pirmdienas, 8.janvāra, rītā fiksēts -27,1 grādu liels sals (Alūksnes pusē sals bijis mazāks). Strauji iestājoties atkusnim, vienlīdz strauji kusis apledojums un sniegs, uz slēgto transformatoru apakšstaciju iekšējām konstrukcijām veidojot kondensātu un paaugstināta mitruma apstākļus. Mitrums radījis bojājumus elektroietaisēs, ietekmējot elektroapgādi klientiem.

“Līdzīgi kā iepriekš, arī patlaban Gulbenes reģionā ir iespējams elektroapgādi atjaunot pa rezerves elektrolīnijām, un tas tiek darīts, kad šāda tehniskā iespēja pastāv,” stāsta A.Sildnika.

Pie elektrotīklu bojājumu novēršanas strādāja AS “Sadales tīkls” operatīvie darbinieki.

Vecajās, padomju laikā celtajās transformatoru apakšstacijās visbiežāk pie strauji mainīgām temperatūrām veidojas kondensāts jeb paaugstināts mitrums (kad aukstais gaiss saskaras ar silto), kas pārvēršas ūdenī, sarmā vai ledū un skar atklāti pieejamās metāliskās daļas. Tas notiek tad, ja relatīvais gaisa mitrums pārsniedz normatīvos lielumus. Ja bojājums ir transformatorā, nostrādā transformatora iekšējā aizsardzība, notiek atslēgums. Tā “Panorāmai” 10.janvārī teica Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas institūta asociētā profesore Laila Zemīte. Viņa pauda, ka kondensāts dabas apstākļu ietekmē var veidoties arī jaunajās, mūsdienīgajās transformatoru apakšstacijās, tomēr tur šādi riski ir salīdzinoši mazāki.

Novada pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājs Kristaps Dauksts “Dzirkstelei” saka – pašvaldības civilās aizsardzības komisijā nav runāts par to, ka novecojušas padomju laika apakšstacijas var kļūt par papildu riska faktoru elektrības padeves traucējumiem mainīgos āra gaisa apstākļos. “Mēs jau netiekam iekšā šajās apakšstacijās, neredzam, kas tur ir iekšā,” viņš saka.

“Dzirkstele” sazinājās ar darbinieku no kādreizējā Gulbenes elektrisko tīklu rajona. Viņš vēlējās būt anonīms, taču apstiprināja – ir tā, kā saka L.Zemīte. Vienlaikus viņš pauda, ka arī mūsdienu izveidotajās transformatoru apakšstacijās – metāla būdās ar siltinājumu, kādas vērojamas Gulbenes pilsētā, arī pie straujām āra gaisa temperatūras svārstībām var veidoties kondensāts, kas izraisa elektrības padeves atslēgumus.

L.Zemīte saka – svarīgi vienas transformatoru apakšstacijas atslēgšanās gadījumā operatīvi nodrošināt elektrības piegādi no citas apakšstacijas. Tam jānotiek pārdesmit minūšu laikā. Gulbenes novada gadījumā, kā pārliecinājāmies naktī uz 10.janvāri, tas strauji nenotika. Tas mudina domāt, ka problēmsituācija bija plaša.

KONDENSĀTS dabas apstākļu ietekmē var veidoties arī jaunajās, mūsdienīgajās transformatoru apakšstacijās, tomēr tur šādi riski ir salīdzinoši mazāki. Foto: Gatis Bogdanovs

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (4)

Jānis
11:57 13.01.2024
Ak nav piemēroti! "Nabadzīgie'' Sadales tīkli nevarēja apakšstacijas sakārtot, ierīkojot tajās ventilāciju, apsildi vai vēl ko citu, lai šādos ekstremālos laika apstākļos nodrošinātu normālu elektroenerģijas piegādi. Varbūt lai palūdz tautu saziedot, kā tas pie mums pieņemts jebkuras neizdarības rezultātā?
Dzērājs
19:39 13.01.2024
Bija Latvijai nepieredzēts aukstums. 😂 Drīzāk vecā iekārta iet uz galu.
Jānis
23:06 13.01.2024
Taisni otrādi, vecās turēja, bet mūsdienu elektroniskie s.... mitrumu necieš.
Nu
12:50 14.01.2024
Diez kas ir lētāk, sakārtot, lai nepārtraukta elektrības padeve, vai masveida civilprasību maksāšana(saldētavās produkti, dārgas elektroniskās iekārtas, mājās esošo hronisko slimnieku aparatūras atslēgšanās, stresa dēļ infarkti utt.). Žēl, tauta neizglītota...