Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+20° C, vējš 2.03 m/s, Z vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Stāķu pamatskolas direktore Diāna Šķēla: "Svarīgi audzēkņos radīt uzticēšanos." (5)

STĀĶU PAMATSKOLAS DIREKTORE DIĀNA ŠĶĒLA lepojas ar savu skolu, tās audzēkņiem un ikvienu darbinieku. Ienākot skolā, ikviens var aplūkot katras klases izveidoto vizītkarti, un tieši šāda individuālā pieeja skolēniem un pedagogiem raksturo Stāķu pamatskolu. FOTO: DIĀNA LOZKO

Stāķu pamatskolas savā paspārnē jau vairāk nekā 25 gadus tur skolas direktore Diāna Šķēla, kura tic, ka arī nestabilajā skolu reformas laikā Stāķu pamatskola turpinās turēties stingri, jo ar tādu apņēmību citādāk nemaz nevar būt.

Jau bērnībā tapa “pagalma skola”

D.Šķēlas ceļš pedagoģijā aizsākās jau no bērnības. “Kopš sevi atceros, gribēju kļūt par skolotāju. Jaunākajiem pagalma bērniem sagatavoju dažādus uzdevumus un vadīju to izpildi. Protams, ne visi iesaistījās, bet daži no tiem, kuri iesaistījās, tagad paši ir skolotāji un teic, ka šī darbošanās viņus ir ietekmējusi,” stāsta D.Šķēla.

Viņa mācījusies Gulbenes mūzikas skolas klavieru klasē, un, kad viņa pabeidza Daukstes pamatskolu, direktore Austra Veikšāne jauno skolnieci sagatavoja iestājeksāmeniem Rēzeknes mūzikas vidusskolā kordiriģentu nodaļā. Pēc absolvēšanas D.Šķēla ieguva skolotājas un solfedžo pasniedzējas/kordiriģenta specialitāti.

“Tad sāku strādāt par mūzikas skolotāju Gulbīša vidusskolā un kora vadītāju Jaungulbenes arodvidusskolā. Turpināju mācīties neklātienē Liepājas pedagoģiskajā institūtā. Tā es kļuvu par jaungulbenieti,” stāsta Stāķu pamatskolas direktore, kura pašlaik dzīvo Gulbenē, taču tieši Jaungulbenē piedzīvojusi dzīves skaistākos mirkļus.

Jaungulbenei īpaša vieta sirdī

“40 gadus pavadīju Jaungulbenē un šeit sastapu savu dzīvesdraugu Arni, te mani bērni Pēteris un Gundega spēra pirmos soļus. Ļoti labi atceros 1990.gadu, kad veidojās Tautas fronte. Jaungulbenē veidojās jauktais koris, un es biju šī kora vadītāja. Kopā ar kori devāmies arī uz Vispārējiem latviešu dziesmu un deju svētkiem, kuri bija pirmie tādi svētki atjaunotajā Latvijas Republikā,” atceras D.Šķēla.

Viņas dzīve vēl aizvien ir saistīta ar mūziku, lai arī korus vairs nevada.

“Joprojām Stāķu pamatskolā vadu folkloras kopu “Dzirnaviņas” un dziedu arī Jaungulbenes pagasta sieviešu korī “Liede”,” teic D.Šķēla.

Spēcīgas kopienas plecs

Par direktori Stāķu pamatskolā D. Šķēla kļuva pēc tam, kad Stradu pagasta priekšsēdētājs Sīmanis Homčenko aicināja stāties šajā amatā, jo skola bija palikusi bez direktora. “Mani vairākkārt uzrunāja, un, apdomājot šo lēmumu, tomēr uzdrošinājos. 1998.gada 1.oktobrī sāku strādāt Stāķu pamatskolā par direktori,” stāsta D.Šķēla.

Sākotnējie izaicinājumi skāra skolas infrastruktūras sakārtošanu. “Bija jāmaina elektroinstalācija un logi. Turpinājās arī dažādas problēmas ar siltuma padeves uzņēmumiem, kas tajā laikā mainījās. Vienā gadā ziemas sezonu pat uzsākām bez apkures, jo uzņēmums noteica tādus uzstādījumus, kuriem iedzīvotāji negribēja piekāpties. Tajā gadā es sapratu, ka Stāķu pagasta iedzīvotāji ir ļoti liels spēks, kas vienmēr atbalstīja skolu. Viņi teica, ka negrib atdot kādu teritorijas daļu uzņēmējiem, bet grib, lai mūsu bērniem paliktu vairāk zaļās teritorijas,” stāsta D.Šķēla un uzsver, ka viņa izjūt spēcīgas kopienas plecu un ir pateicīga ikvienam, kurš sniedz savu atbalstu, lai Stāķu pamatskola pastāvētu un darbotos.

Kopības sajūtu rada arī tas, ka skola ir pagasta kultūras centrs, jo tieši skolas aktu zālē pašdarbības kolektīvi gan mēģina, gan uzstājas koncertos. Šajā zālē notiek arī visi pagasta kultūras pasākumi. Tur darbojas arī skolas klavieru klase.

Lepojas ar sporta halli

Viens no izaicinājumiem, uzsākot darbu, bijusi arī sporta halles sakārtošana, jo tajā pirms viņas darba gaitām atradusies meliorācijas noliktava. “Šī telpa nebija atbilstoši sakārtota sporta nodarbībām, bet tagad mēs varam lepoties ar vienu no lielākajām sporta zālēm, kura ir labiekārtota. Tajā atrodas arī horizontālā klinšu kāpšanas siena,” par inovācijām un uzlabojumiem stāsta D.Šķēla.

DIĀNA ŠĶĒLA (no labās), bijusī kultūras darba koordinatore Stradu pagastā Alise Dūne un Diānas māsa Jolanta Kuprovska tautastērpos pie Brīvības pieminekļa XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII deju svētku laikā. Dziesma viņas dzīvē vienmēr ir bijusi svarīga, un mūzika ļauj ne tikai izpausties, bet arī rast atpūtu steidzīgajā ikdienā. FOTO: NO PERSONISKĀ ARHĪVA

Jāatzīmē, ka ziemas periodā tur trenējas arī sporta skolas futbola komanda.

Stāķu pamatskola ir veselību veicinoša skola un ieguvusi starptautisko “Erasmus” akreditāciju līdz 2027.gadam.

“Iesaistāmies Latvijas Olimpiskās komitejas skolu programmā “Sporto visa klase”. Šīs programmas paplašina skolēnu, pedagogu gan veselības veicināšanas, gan sadarbības iespējas. Katru mācību gadu skolēni ir starp laureātiem mācību priekšmetu olimpiādēs, daudzveidīgos konkursos gan novada, gan reģiona un valsts līmenī. 2024.gadā Stāķu pamatskola ieguva Gulbenes novada balvu nominācijā “Izglītības iestādes veiksmes stāsts par kolektīvo ieguldījumu “Zaļās jostas” makulatūras vākšanas akcijā”. Katra pozitīvā pieredze, sniegums veido lepnumu par savu skolu!” teic D.Šķēla.

Būt atvērtiem

Viņa uzsver, ka skolu reorganizācijas laikā Stāķu pamatskola vienmēr turējusies stingri.

“Gulbenes tuvums mums, protams, ir gan drauds, gan arī iespējas. Jau kopš skolas pastāvēšanas mēs to esam apzinājušies. Mums ir svarīga kvalitāte un sabiedrības pieprasījums, jo varam sniegt atbalstu gan bērniem, kuriem ir mācību grūtības, gan arī talantīgajiem bērniem, kuriem ir grūtības iekļauties lielākos kolektīvos,” teic direktore.

Viņai ir svarīgi audzēkņos radīt uzticēšanos un paļaušanos, kura ir būtiska arī šajā laikā, kad skolās vēl aizvien nav simtprocentīgi izskausta apsmiešana.

“Mums ir svarīgi, lai bērni nāk ar mums runāt un uzticas mums. Tāpēc jau mēs esam pedagogi, un mums tas ir jāpamana un jāveido tādas attiecības ar skolēniem, lai viņi mums uzticētu arī to, ko neredzam. Šogad Stāķu pamatskola ir iesaistījusies arī programmā “KiVa”. Tā ir starptautiska pierādījumos balstīta programma bulinga izplatības mazināšanai un novēršanai skolās, piedāvājot darbu ar bērniem 6–16 gadu vecumā (no 1. līdz 9. klasei). Programma izstrādāta 2006.gadā un šobrīd veiksmīgi tiek īstenota vairāk nekā 20 valstīs,” informē D.Šķēla.

Atzīmē 30 gadu jubileju

Oktobrī Stāķu pamatskola atzīmēja 30 gadu jubileju, un notika īpašs absolventu pasākums, kuru pilnībā organizēja skolas absolventi un pasākumu režisēja skolas kādreizējā skolniece, tagadējā profesionālā režisore Monta Gāgane.

“Viņa vēlējās, lai šajos svētkos priekšnesumus veidotu paši absolventi, un koncerta laikā, kura tēma bija mozaīka, ikviens bija krāšņs mozaīkas gabaliņš. Muzikālos priekšnesumus sniedza arī topošais kora diriģents Jānis Spenners, solo dziesmu izpildīja dziedātāja Dana Ivanova. Uzstājās arī šāgada absolvents Rinalds Dreimanis, kurš spēlēja saksofonu,” stāsta skolas direktore.

Viņa kā vienu no saviļņojošākajiem salidojuma mirkļiem uzsver skolas himnas izpildījumu, kuru dziedāja Stāķu pamatskolas 2.klases skolniece Emīlija Ustinova. “Šis priekšnesums nebija tikai dziesmas izpildījums, bet arī kā atgādinājums ikvienam absolventam, ka viņi ir bijuši šādā vecumā un mācījušies šajā skolā,” teic D.Šķēla.

STĀĶU PAMATSKOLAS SKOLĒNI kopīgiem spēkiem izveidojuši skaitli 30 par godu savas skolas dzimšanas dienai. FOTO: NO STĀĶU PAMATSKOLAS ARHĪVA

Stāķu pamatskola jau vairākus gadus uz salidojumiem veido bukletu, kurā ir pēdējās piecgades svarīgākie notikumi. “Šī ir iespēja saglabāt skolas vēsturi pārskatāmā veidā, un bukletā ir arī foto ar attiecīgās piecgades izlaidumiem. Parasti bukleta priekšvārdā ir absolventu pārdomas, taču šogad bukletā ietvertas mūsu, darbinieku, pārdomas,” stāsta D.Šķēla. Šādos bukletos var redzēt arī skolēnu un skolas izaugsmi, piecgadē paveikto.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (5)

Paldies.
09:06 28.11.2024
Šī skola ir super,ceru ka vēl ilgi ilgi tā paliks ar tik daudz skolēniem ,un super forši kolektīvu, direktore tiešām brīnumaina
Mamma
09:27 28.11.2024
Paldies skolai!!! Paldies, ka esat!!! Maza, mīļa skola.
Dita
11:27 29.11.2024
Kad biju bērns, Diāna bija viena no tām retajām skolotājām, kura redzēja skolēnu, viņa prasmes un mudināja darboties, nevis stereotipiski vadījās pēc bērna vecāku statusa sabiedrībā.
Ditas mamma
15:07 30.11.2024
Viss tik saldi. Grūti noticēt.
Gulbīte
15:34 30.11.2024
Diāna bija arī mana mūzikas skolotāja. Man, kā bērnam, tikai labākās atmiņas. Viena no retajām skolotājām, kurai varēja uzticēties un kura saprata.