Piektdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze
weather-icon
+24° C, vējš 3.26 m/s, A-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Vecā Tirzas pienotava — kā mākslas galerija

Darba process. Jaunie mākslinieki aktīvi strādāja pie Imanta Ziedoņa dzejas un vizuālās mākslas dialoga izveidošanas. Foto: Inita Savicka

4.augustā pulksten 18.00 Tirzas pagasta “Pienotava” ver durvis vizuāli literāram piedzīvojumam “Poēma par pienu”. “Tā būs kā balva pēc darba nedēļas visiem iedzīvotājiem. Ja arī neinteresē māksla, vienkārši var atnākt un paskatīties, kā šobrīd izskatās pienotava,” aicina māksliniece, projekta idejas autore tirzmaliete Inese Manguse.

“Dzirkstele” jau rakstīja, ka izstādes saturu veido gleznotājas Ineses Manguses un tēlnieka Mihaila Plohocka mākslas darbi, kurus vieno Imanta Ziedoņa poēmas rindas. Projekta tapšanā tika aicināts iesaistīties ikviens jaunietis, kurš vēlas gūt priekšstatu par pilnvērtīgas, bet netradicionālas mākslas izstādes radīšanas procesu.

Inese Manguse ikvienu aicina iegriezties Tirzas vecajā pienotavā, kur no 4. līdz 14.augustam skatāma mākslas darbu izstāde “Poēma par pienu”.

“Dzirkstele” ar Inesi un jauniešiem tikās darba procesā. Ieejot pienotavā, laikraksts pārliecinājās – ēka “elpo”, tā ir dzīva, skan jauniešu čalas, smaržo pēc krāsas un valda mierpilns, sirsnīgs noskaņojums.
Inese stāsta, kā radās doma par šādu izstādi Tirzā. Proti, viņas un Mihaila Plohocka skulptūras bija apskatāmas Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā izstādē “Tirza”. Savukārt Tirzas kultūras nama vadītāja Alda Alberte rosināja, lai viņu darbu izstāde būtu arī Tirzā. Arī pati Inese to vēlējās. “Sāku domāt, kura vieta Tirzā tam būtu piemērota, kur mūsu darbi piestāvētu. Vēlējos tādu telpu, lai tā būtu maksimāli brīva un maksimāli plaša. Domās gāju cauri visai Tirzai un apstājos pie pienotavas. Bija, kas centās atrunāt, sakot, ka pienotava ir grausts, vēl daļa nemaz nezināja, kur tāda pienotava ir. Man likās, ka pienotavas ēka ir piemērota, jo tas varētu būt ļoti mūsdienīgi. Un varbūt ir pienācis laiks apzināt šo objektu, kurš sen jau ir aizmirsts,” saka Inese.

Rota Ivanova “Dzirkstelei” atzīst, kas Tirzā dzīvot ir interesanti. “Es spēlēju klavieres, ģitāru, iemācījos spēlēt kokli, zīmēju, šuju. Man patīk arī programmēt. Ar prieku iesaistījos arī šajā mākslas projektā,” saka jauniete.

Pienotavas saimnieks tirzmalietis Kārlis Dzenis deva atļauju Inesei tur izpausties. “Tiklīdz tajā iegājām, pārliecinājos, ka te mēs varam izvērsties. Domāju par izstādi un gleznām, kas bija Gulbenes muzejā, vēlējos šo pašu izstādi parādīt Tirzā, bet te ir tik plaši, vairākas telpas, līdz ar to radās jaunas idejas jauniem darbiem. Vieta pati par sevi ļoti iedvesmoja radīt darbus, kas būtu tieši piemēroti šai vietai. Es vēlējos to visu pārvērst sociālā projektā, iesaistīt ar citus cilvēkus, lai vairāk izgaismotu lokālo kontekstu,” stāsta Inese.

Tomam Saleniekam patīk darboties ar krāsas baloniņiem. Pirms sākt pūst ar krāsas baloniņu, viņš cītīgi vienu dienu gatavoja tam sienu, to kārtīgi notīrot.

Lai realizētu šo savu ideju, Inese rakstīja projektus. Viņa ir priecīga, ka Gulbenes jauniešu centrs “Bāze” atbalsta tieši jauniešu iesaisti šajā projektā – nosedza visas mākslinieku materiālu izmaksas.
Savukārt Gulbenes kultūras komisijas kultūras konkurss, kas šogad izsludināts pirmo reizi, finansiāli atbalsta visu lielo izstādi – sedz izdevumus jaunu mākslas darbu radīšanai un citas ar pasākuma organizatorisko pusi saistītas pozīcijas. Projekta gaitā pie pienotavas ir nopļauta zāle, izgriezti krūmi, izveidota dobe, iestādītas puķes un varbūt strūklakā, kas ir turpat pie pienotavas, tiks ielaists ūdens. “Ar šo finansējumu mēs varam uztaisīt labu pasākumu,” smaida Inese.

Jana Saleniece priecājas, ka Tirzā ir šāda iespēja – gleznot kopā ar bērniem.

Ir skaisti, dažādi un interesanti
“Tirzā nav ne mūzikas, ne mākslas skolas filiāles, un esam tik priecīgi, ka šī ideja guva tik lielu atsaucību. Mums izvērsās tāda kā dienas nometne. Visi nāca apzinīgi un darbojās. Nāca mammas ar bērniem,” stāsta Inese. Viena no mammām, kas pienotavā darbojās kopā ar bērniem, ir Jana Saleniece no Vec­adulienas. Viņa “Dzirkstelei” atzīst, ka pirmo reizi uzdrošinājusies gleznot. “Bērni iet mūzikas skolā, arī pati dziedu, bet tagad pirmo reizi uzdrīkstējos šeit radīt,” saka Jana. Viņai patīk Ineses ideja par kopīgu gleznošanu ar jauniešiem. “Jaunieši daudz laika pavada telefonos un nekomunicē cits ar citu, te viņi komunicē, ir sadraudzējušies,” priecājas Jana.

Tirzas vecā pienotava uz laiku kļuva par jaunrades satikšanās namu, kur kopā pulcējās tie, kuriem patīk māksla, patīk lietderīgi pavadīt laiku, būt kopā, komunicēt, draudzēties, kā arī ieklausīties mākslinieces Ineses Manguses padomos.

Inese skaidro, ka projekta doma bija tāda, ka jauniešiem ir iespēja ne tikai gleznot. Pēc tam viņi var iesaistīties izstādes montāžā, tika pārrunātas dažādas ar glezniecību saistītas lietas, runāts par mākslinieka profesiju, mākslu. “Vēlējos, lai māksla pieiet tuvāk jauniešiem. Izstādes galvenā doma riņķoja ap “Poēmu par pienu”. Tas ir Imanta Ziedoņa darbs, kas mani ļoti iedvesmo. No poēmas izrakstīju savus mīļākos citātus, jaunieši tos izlozēja. Un tas, kas nāk prātā, lasot šīs rindas, jebkāds viņu fantāzijas lidojums, tika uzgleznots. Pilnīga brīvība. Ir skaisti, dažādi un interesanti. Viņi gleznoja uz linoleja. Arī pati gleznoju kopā ar viņiem. Gleznojot uz linoleja, ja nesanāk, var nomazgāt. Tas neburzās, nesarullējās, to nevar “nogalināt”,” saka Inese.

4. - 14.augustā ◆ Tirzas vecajā pienotavā
Ineses Manguses un Mihaila Plohocka dažādu mediju mākslas darbu izstāde “Poēma par pienu”.
Jūlijā pienotavā rezidēja 18 jaunie mākslinieki, kuri radīja lielizmēra gleznojumu instalāciju, izmantojot Ziedoņa “Poēmu par pienu”. Projekta atbalstītāji : Gulbenes novada pašvaldības “Kultūras projektu konkurss 2023”, Tirzas novadpētniecības krātuve, Gulbenes novada jauniešu centrs “Bāze”, “Pienotavas” īpašnieks Kārlis Dzenis, SIA “Tirzas Muiža”, “www.karkass.lv”.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri