
Šogad pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) par valsts finansējumu sākts vakcinēt arī zēnus, apstiprina Veselības ministrija. Šī ir vienīgā vakcīna pasaulē, kas spēj pasargāt no vairāku veidu ļaundabīgiem audzējiem. Līdz šim valsts imunizācijas programmā bija iekļauta vakcīna pret CPV tikai meitenēm no 12 gadu vecuma.
Spēj pasargāt no vēža
Vakcīna pret deviņiem bīstamākajiem CPV tipiem par valsts naudu primāri tika nodrošināta meitenēm, jo divi no tiem izraisa dzemdes kakla vēzi. Latvijā ik mēnesi šī slimība tiek diagnosticēta apmēram 20 sievietēm, bet 10 no tās mirst. “Un tās ir sievietes spēka gados – gan tās, kuras vēl būtu spējušas dzemdēt, gan tās, kuras nepaspēja izaudzināt jau piedzimušos bērnus,” uzsver Slimību profilakses un konroles centrā (SPKC).
Vīriešiem CPV vīruss var izraisīt mutes un rīkles dobuma, anālā kanāla un dzimumlocekļa vēzi. Šī iemesla dēļ, kā arī iestājoties par dzimumu līdztiesību, Latvijas ārsti un nozares speciālisti jau vairākus gadus aicināja valdību vakcīnu bez maksas nodrošināt ne tikai meitenēm, bet arī zēniem. Pasaulē valsts apmaksātu imunizāciju pret šo vīrusu kopumā veic 98 valstis, vairāk nekā 30 uzsākušas arī zēnu vakcināciju, informē Bērnu klīniskā universitātes slimnīca. SPKC norāda, ka valsts imunizācijas programmā šī vakcīna ir iekļauta Austrijā, Dānijā, Francijā, Zviedrijā, Lielbritānijā un citās valstīs.
Saistībā ar pieejamo finansējuma apjomu valsts šogad sākusi apmaksāt tikai 12 gadus veco zēnu vakcināciju, stāsta SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja. “Tas jau ir liels solis uz priekšu,” viņa uzsver. Vēl pērn novembrī pastāvēja bažas, ka zēnu vakcinācija pret CPV tiks izņemta no budžeta pavisam. Pret to asi iebilda ārsti un nozares eksperti. Decembrī Ministru kabinets piekrita novirzīt vienu miljonu eiro vakcīnu iegādei pret CPV 12 gadus veciem zēniem, kā arī garo klepu grūtniecēm un pusaudžiem, informē Veselības ministrija.
Riska grupā – smēķētājas
Dzīves laikā ar CPV inficējas 70 līdz 80 procenti cilvēku. Tas notiek tieša kontakta laikā, saskaroties ar ādu un gļotādu sadzīviskās situācijās vai dzemdībās, kā arī dzimumkontaktu ceļā. Bieži vīrusa infekcijai nav ne pazīmju, ne simptomu un daudzi par to pat nezina. Līdz ar to pastāv risks nezinot to nodot tālāk.
Imūnsistēmas darbības rezultātā vairums CPV infekciju gan izzūd pašas no sevis dažu mēnešu līdz pat pāris gadu laikā un neatstāj negatīvu ietekmi uz veselību. Taču aptuveni 20 līdz 30 procentos gadījumu attīstās priekšvēža bojājumi un vēlāk – vēzis. Izpētīts, ka visbiežāk vīruss “iekārtojas” ģenitālajā traktā. Bīstamākie ir 13 vīrusa tipi. Dzemdes kakla vēzi 60 procentos gadījumu izraisa 16.tips, bet vairāk nekā 15 procentos gadījumu – 18.tips, teikts interneta vietnē “Cpv-info.lv”. Augsta riska CPV tipi var izraisīt izmaiņas arī maksts, ārējo dzimumorgānu, taisnās zarnas, mutes un rīkles gļotādas šūnās.
Viens no riska faktoriem, kas neļauj imūnsistēmai tikt galā ar vīrusu, ir smēķēšana. Cigaretes satur vielas, kuras sagrauj imūnās šūnas dzemdes kakla gļotādā, norāda SPKC. Riska grupā ir arī sievietes, kas uzsākušas dzimumdzīvi agrīnā vecumā un kam dzīves laikā ir vairāk nekā pieci partneri. Meiteņu dzimumorgānu gļotāda ir mazāk nobriedusi, tādēļ uzņēmīgāka pret dažādām seksuāli transmisīvām slimībām, tajā skaitā CPV.
Speciālisti vakcīnu iesaka arī sievietēm līdz 45 gadu vecumam un vīriešiem līdz 26 gadiem. Par to gan jāmaksā pašiem. Vienas devas cena ir aptuveni 150 eiro. Kopumā pieaugušam cilvēkam nepieciešamas trīs vakcīnas – otrā mēnesi, bet trešā pusgadu pēc pirmās. Pat tad, ja cilvēks jau ir inficējies ar vienu vīrusa tipu, nav par vēlu pasargāt sevi no citu tipu CPV, uzsver mediķi.
Jāvēršas pie ģimenes ārsta
Lai saņemtu vakcīnu, vecākiem vai bērnam, kas sasniedzis 14 gadu vecumu un lēmumu drīkst pieņemt pats, jāvēršas pie ģimenes ārsta. Valsts apmaksāta vakcinācija notiek, izmantojot vakcīnu “Gardasil 9”. Tā nesatur pašu vīrusu un pasargā no deviņiem augsta riska CPV tipiem – 6., 11., 16., 18., 31., 33., 45., 52. un 58. Pasaules Veselības organizācija šo vakcīnu atzinusi par ārkārtīgi drošu un efektīvu. Tā sniedz 90 procentu lielu aizsardzību pret vīrusu. Vakcīnas augstākā efektivitāte ir pirms dzimumdzīves uzsākšanas.
Vecumā no 12 līdz 15 gadiem pietiek ar divām vakcīnas devām, vēlāk nepieciešamas jau trīs. Divu vakcīnu režīmā otro vakcīnu saņem 5 līdz 13 mēnešus pēc pirmās. Tāpat kā citas, arī šī vakcīna var izraisīt blakusparādības. Ļoti bieži var būt sāpes, pietūkums un apsārtums injekcijas vietā, kā arī galvassāpes. Vēl iespējama nieze un zilums injekcijas vietā, tāpat arī drudzis, nogurums, reibonis un slikta dūša.
Šī savulaik bija viena no vakcīnām, par kuras lietderību sabiedrībā valdīja asas diskusijas un bija daudz mītu. Nav nekādu zinātnisko pamatojumu vai pierādījumu, ka vakcinācija pret CPV izraisa neauglību vai autoimūnās slimības, uzsver SPKC. Turklāt visās valstīs, kur ieviesta vakcinācija pret vairākiem vīrusa tipiem, ir novērots gan ar CPV inficēto personu, gan vīrusa izraisīto audzēju skaita samazinājums. Pamatojoties uz pētījumiem, gan radušās bažas par aizsardzības ilgumu deviņus gadus pēc vakcīnas saņemšanas, atzīst SPKC. Lai nodrošinātos pret imunitātes samazināšanos, iespējams, nākotnē būs nepieciešama revakcinācija.
Augot informētības līmenim, Latvijā pēdējo gadu laikā 12 gadus veco meiteņu vakcinācijas aptvere palielinājusies. 2019.gadā tā sasniedza 63 procentus. No 2010. līdz 2020.gadam vakcīnu pret CPV saņēmušas vairāk nekā 48 000 meiteņu.
– Ilze Šķietniece
Cilvēka papilomas vīruss jeb CPV
/ Tas ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus.
/ Pavisam sastopami vairāk nekā 150 vīrusa veidu.
/ Vairums ir zema riska tipi, kas rada labvēlīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, kārpas.
/ Bīstamākie ir 13 tipi, kas var izraisīt dzemdes kakla, maksts, ārējo dzimumorgānu, taisnās zarnas, mutes un rīkles audzējus.
/ Ar 16. un 18. tipu saistīti aptuveni 72 procenti no visiem dzemdes kakla vēža gadījumiem.
/ Lai izveidotos pirmās priekšvēža izmaiņas, no inficēšanās brīža ir jāpaiet vismaz trīs gadiem, savukārt vēža izmaiņas rodas ne agrāk kā pēc 10 līdz 15 gadiem.
/ Latvijā katru gadu dzemdes kakla vēzis tiek konstatēts aptuveni 240 sievietēm un ik gadu no tā mirst vidēji 110 sievietes.
/ Tas ir trešais izplatītākais ļaundabīgu audzēju izraisītas nāves cēlonis pēc krūts un plaušu vēža.
/ Inficēšanos ar CPV iespējams mazināt, lietojot prezervatīvu, taču tas nepasargā pilnībā. Vīrusu var nodot partnerim, saskaroties ne tikai ar gļotādām, bet arī ārējo dzimumorgānu ādu.
/ Efektīvākais profilakses veids ir vakcinēšanās.
Avoti: “spkc.gov.lv” un “info-cpv.lv”.
Vēža attīstību var novērst
/ Vairumu dzemdes kakla vēža un ar to saistīto nāves gadījumu var novērst, laikus atklājot pirmsvēža izmaiņas.
/ Latvijā kopš 2009.gada tiek organizēta valsts apmaksāta dzemdes kakla vēža profilakses programma.
/ Katra sieviete 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadu vecumā saņem Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli ierasties uz dzemdes kakla profilaktisko izmeklējumu un veikt dzemdes kakla citoloģisko uztriepi. Tajā norādītas gan dzīvesvietai tuvākās pārbaudes veikšanas vietas, gan minēts, kur meklēt ārstu sarakstu, pie kuriem pārbaude būs bez maksas.
/ Pagājušā gada deviņos mēnešos izmaiņas dzemdes kaklā atklāja vairāk nekā 1300 sievietēm, kuras atsaucās skrīninga programmas uzaicinājumam.
Avots: “spkc.gov.lv” un “vmnvd.gov.lv”.
Dzemdes kakla vēža profilaktiskā pārbaude
Gads Uzaicinājuma vēstuļu skaits Izmeklējumu veikušo skaits Procenti
2009. 208 359 30 942 15 %
2012. 204 198 54 503 27 %
2015. 199 109 49 802 25 %
2018. 194 516 85 190 44 %
2021. 195 664 68 736 35 %
Avots: Nacionālais veselības dienests