
Foto:
no privātā arhīva


Gulbenes novada bibliotēkā uzziedējusi kartupeļpalma, kuras zieds priecē vidēji reizi piecos gados. Ziedēšanas ilgums ir aptuveni septiņas dienas, pēc tam tas nokrīt.
Gulbenes novada bibliotēkas sabiedrisko attiecību speciāliste Egita Garā “Dzirkstelei” stāsta, ka bibliotēkas kartupeļpalmas zieda krāsa ir tumši sarkana, nedaudz violeta. Šobrīd, ziedēšanas laikā, kartupeļpalma izdala īpatnēju smaku, kas atgādina trūdošu gaļu. Tas tādēļ, ka tās ziedputekšņi mēģina pievilināt gaļas mušas.
“Kartupeļpalma bibliotēkā atrodas jau vismaz 17 gadus. To, kā jau daudzus citus bibliotēkas augus, atnesusi kāda lasītāja. Šobrīd tā atrodas trešā stāva kāpņutelpā. Šī puķe netiek aprūpēta īpašāk par citām bibliotēkas puķēm,” stāsta E.Garā.
– Inita Savicka
Fakti
Amorfofalls (Amorphophallus). Ārumu (araceae) dzimtas augs. Dažu šo telpaugu lapas atgādina kartupeļu, citu – kastaņu lapas, tamdēļ tautas nosaukums ir gaužām vienkāršs – attiecīgi kartupeļpalma un kastaņu palma. Amorfofallu rakturo arī garš kāts (atkarībā no vecuma), ko klāj kamuflāžas raksts, un varens (pasaulē lielākais) zieds, kas ar savu spēcīgo, nepatīkamo aromātu atbaida ikvienu (izņemot mušas, kas augu apputeksnē). Jauns amorfofalliņš aizņems pavisam nelielu vietu, bet ar katru gadu lapa kļūst lielāka.
Šim neparastajam augam rodami vēl citi nosaukumi, viens par otru spēcīgāki – vudū lillija, velna mēle, čūsku palma, miroņpuķe. Amorfofalls aug Āzijas, Āfrikas tropu un subtropu joslas zemienēs, Okeānijas salās.
Avots: “Mazā telpaugu enciklopēdija”