Otrdiena, 15. jūlijs
Oskars, Ritvars, Anvars
weather-icon
+17° C, vējš 1.45 m/s, R-ZR vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes mākslas skola strādā pēc jaunām programmām

GULBENES MĀKSLAS SKOLU absolvējuši 17 audzēkņi. Foto: Mairita Ķuze-Nakoskina

Gulbenes mākslas skolas direktores vietniece Inese Adamoviča informē, ka Gulbenes mākslas skolu šogad pabeidza 25 audzēkņi. Šogad skolu absolvēja un mākslas programmu Gulbenē apguva 17 bērni, bet 8 bērni to pabeidza skolas Lizuma mākslas klasē.

GULBENES MĀKSLAS SKOLAS Lizuma klasi absolvējuši 8 audzēkņi. Foto: Mairita Ķuze-Nakoskina

“Šogad Gulbenē mācības uzsākām pēc jaunās profesionālās ievirzes izglītības programmas “Vizuāli plastiskā māksla II”, kura paredz programmas apguvi noslēgt, izstrādājot vienu apjomīgu ilgtermiņa noslēguma darbu,” stāsta I.Adamoviča.

Pirms tam audzēkņi noslēguma darbus gatavoja visos mācību priekšmetos, taču jaunā sistēma ļauj bērnam izvēlēties virzienu, kurā viņš vēlas koncentrēties, un noslēguma darbu veidot tieši šajā virzienā – zīmēšanā, gleznošanā, keramikā, veidošanā, tekstilā, mediju pamatos un citās piedāvātajās mācību programmās.

I.Adamoviča uzsver, ka šāda sistēma nenozīmē, ka audzēkņi apgūst mazāk, bet gan to, ka viņiem ir lielāka iespēja koncentrēties uz konkrētu virzienu, līdz ar to pilnveidot to un sasniegt labākus rezultātus.

Pāreja uz jaunajām mācību programmām notika saskaņā ar 2023. gada nogalē Ministru kabinetā apstiprinātajiem “Noteikumiem par valsts profesionālās ievirzes izglītības standartu mākslu jomā”. Standarts stājās spēkā ar 2024. gada 1. septembri.

Gulbenes mākslas skolā notika pāreja uz divām profesionālās ievirzes izglītības programmām: “Vizuāli plastiskā māksla I” (apjoms 1600 stundas) un “Vizuāli plastiskā māksla II” (apjoms 2090 stundas), abām programmām par vienu gadu palielinājās apguves ilgums – no 6 uz 7 gadiem.

Gulbenes mākslas skolas direktore Sandra Dikmane uzsver, ka šādas izmaiņas ir saistītas ar audzēkņu mācību slodzes izlīdzināšanu, jo mākslas un mūzikas skolās mācības notiek pēc mācību stundu beigām vispārizglītojošajās skolās un bieži ir vērojams, ka bērni ir pārslogoti un noguruši. Mainījās arī programmu saturs un tika precizēti apgūstamie mācību priekšmeti.

“Šis mācību gads mums ir bijis pārmaiņu un “testēšanas” gads – jaunas telpas, jaunas programmas, jauni mācību uzdevumi,” uzsver S.Dikmane.

GULBENES MĀKSLAS SKOLAS audzēknes Nelles Mezītes darbs skolotājas Lauras Vecmanes-Bārtletas vadībā tapis, iedvesmojoties no mākslinieka un novadnieka Ludolfa Liberta operas scenogrāfijas un kostīmu motīviem. Tērpa skices detaļas tika grieztas apļos un pārnestas uz porcelāna šķīvjiem.
FOTO: DIĀNA LOZKO

Mākslas skolas audzēkņi aktīvi piedalās dažādos konkursos. Tikko nosūtīti seši darbi uz vizuālās mākslas konkursu “Jāzepa Vītola mūzika – “Carmina 2025””, kuru organizē Ojāra Vācieša Gaujienas vispārizglītojošā un mākslas skola sadarbībā ar Jāzepa Vītola memoriālo muzeju “Anniņas”. Konkursa darbu vērtēšana notiks jūlijā.

KĀDS INTERESANTS stāsts saistās ar mākslas skolas absolventa Artūra Nakoskina darbu. Viņš noslēguma darbu veidoja mācību priekšmetā “Tekstila pamati un kompozīcija” pie pedagoģes Daigas Kaufmanes. Viņa darbā tapušas zivis no filca un auduma apvienojuma. Neilgi pēc šī darba radīšanas jaunietim izdevās nomakšķerēt īpašu lomu – 105 centimetrus un 8,575 kilogramus lielu līdaku! Foto: Diāna Lozko

Mākslas skolas jaunajā ēkā var aplūkot arī mākslas skolas audzēkņu darbus, kuri šogad tapuši sakarā ar novadnieka, scenogrāfa un gleznotāja Ludolfa Liberta 130 gadu jubileju.

ĪPAŠU SPĒLI izveidojis Gulbenes mākslas skolas Lizuma mākslas klases audzēknis Gustavs Rutks. Lai virzītos spēlē tālāk, spēlētājiem jāatbild uz dažādiem jautājumiem, kā, piemēram: ko tu zini par Gosupes velna nojaukšanas mēģinājumu; kam pieder Lizuma vējdzirnavas; nosauc vismaz vienu populāru cilvēku, kurš mācījies Lizuma skolā. Foto: Diāna Lozko

Dzirkstele.lv ikona Komentāri