Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+18° C, vējš 1.96 m/s, Z-ZR vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes mākslas skolas audzēkņi zīmē, veido un otrreizējai izmantošanai pārstrādā dzīvnieku barības maisus

DĀVIDS MIEZĪTIS UN LUĪZE PAIKENA kopā ar interešu izglītības pulciņa “Apģērbu dizains un mode” pasniedzēju Inu Treiliņu modes skatē Siguldā ieguva visaugstāko punktu skaitu starp 11 tērpu kolekcijām. Jaunieši savus tērpus demonstrēs arī dziesmu un deju svētku laikā 10. jūlijā VEF kultūras pilī Rīgā modes tērpu parādē. FOTO: NO PRIVĀTĀ ARHĪVA

32 Gulbenes novada skolu skolēni piedalījās XIII Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas konkursā “StaroJums”. Trīs 1. pakāpes ieguvušo darbu autori svētdien devās uz apbalvošanas pasākumu Rīgā VEF kultūras pilī, kur jau tagad un visu svētku laiku būs aplūkojama konkursa uzvarētāju darbu izstāde. Kopumā izstādē skatāmi 407 mākslas darbi.

Gulbenes novada Izglītības pārvaldes pārstāve Maija Skopāne informē, ka darbi konkursam tika iesniegti no Tirzas un Stāķu pamatskolām un Gulbenes mākslas skolas. Vispirms darbi tika vērtēti vietējā līmenī, un no 32 darbiem uz 2. konkursa kārtu, kura notika Siguldā no 25. marta līdz 11. aprīlim, tika nosūtīti 15 darbi. Tālāk uz izstādi VEF Kultūras pilī Rīgā tika izvirzīti 1. pakāpi ieguvušie darbi. Šoreiz tie bija Gulbenes mākslas skolas skolēnu veikumi: skolēnu kopdarbs “Reciklētā paradīze” (skolotāja Laura Vecmane-Bārtleta), Dāvida Miezīša darbs “Latvijas putni. Pretī saulei” (skolotāja Inese Adamoviča) un Elīnas Irbes darbs “Tautasdziesma” (skolotāja I.Adamoviča).

Žūrijas favorīti

D.Miezītis kopā ar Luīzi Paikenu Siguldā pārstāvēja arī Gulbenes mākslas skolas interešu izglītības pulciņu “Apģērbu dizains un mode”, kurš konkursa kārtā Siguldā ieguva visaugstāko punktu skaitu, demonstrējot savus radītos tērpus.

Pulciņa vadītāja Ina Treiliņa stāsta, ka D.Miezītis un L.Paikena konkursā radījuši tērpus, kuri apspēlējuši dienas un nakts tēmu. D.Miezītis radījis nakts tērpu, bet L.Paikena – dienas. Tērpu radīšana sākusies jau pērna gada decembrī, kad sākusies izpēte par tērpu variācijām un to, kā notiek modes skates.

“Maksimālais punktu skaits konkursa skatē bija 50, bet mēs ieguvām 49 punktus. Kopumā 2. konkursa kārtā piedalījās 11 tērpu kolekcijas. Bijām žūrijas favorīti, un par to ir liels prieks! Tērpos apspēlējām starojuma tēmu ar debess gaismekļu ideju. Izdomājām, ka radīsim tērpus dienas un nakts tematikā. Galvenais vadmotīvs bija arī aplis, kas tika apspēlēts tērpos un aksesuāros,” stāsta I.Treiliņa.

Tērpu darināšanā tika izmantoti otrreiz pārstrādājamie materiāli – aizkari, kuri tika iegādāti lietotu apģērbu veikalā.

I.Treiliņa stāsta, ka abi jaunieši šogad pabeidz 9. klasi un abi vēlas doties mācīties uz Rīgas Dizaina mākslas vidusskolu.

“Dāvids vēlas turpināt mācīties apģērbu dizainu, bet Luīze vēlas apgūt interjera dizainu,” stāsta pasniedzēja un teic, ka ir gandarīta par bērnu paveikto un viņu degsmi.

Nepārstrādājamo materiālu otrā dzīve

Kopdarba “Reciklētā paradīze” autori ir Gulbenes mākslas skolas interešu pulciņa dalībnieki: Elīna Irbe, Estere Nečajeva, Luīze Paikena, Elizabete Riekstiņa, Paula Šķendere, Annija Gala, Ieva Tumane, Anna Emīlija Anže, Sāra Bētere, Alise Nečajeva, Dāvids Miezītis, Felicita Bārtleta. Pulciņa vadītāja L.Vecmane–Bārtleta stāsta, ka darbs tapis oriģinālā tehnikā, kurā izmantoti kaķu un suņu barības iepakojumi.

“Ar interešu izglītības pulciņa bērniem radās doma, ka mēs gribētu radīt ko laikmetīgu, nevis radīt darbu klasiskajās disciplīnās. Vēlējāmies arī strādāt ar otrreiz pārstrādājamiem materiāliem. Tā kā man pašai ir suņi, izdomājām sadarboties ar veterināro aptieku “Pie Ilzes”, kurā varējām izmantot dzīvnieku barības maisus. Reiz kādā skolotāju izglītojošajā pasākumā Balvos mums parādīja metodi, kā izmantot šo materiālu. Meistarklasē pie pasniedzējas Ievas Krūmiņas mācījāmies šī materiāla izmantošanas tehniku,” stāsta L.Vecmane–Bārtleta.

Viņa stāsta, ka veterinārajā aptiekā “Pie Ilzes” uzzinājusi to, ka šos barības maisus nemaz nepārstrādā, bet gan ierok atkritumu izgāztuvē. “Šajos barības maisos iekšā ir folija, un tā ir spīdīga, līdz ar to arī radās ideja tieši šo materiālu izmantot, lai apspēlētu tēmu “StaroJums”,” stāsta L.Vecmane–Bārtleta un piebilst, ka šī materiāla izmantošana pievērš uzmanību materiālu otrreizējai pārstrādei un jautājumiem par piesārņojumu.

“Saliekot divus maisus kopā, tos sagludina ar karstu gludekli, un tā izveidojas ļoti stingrs materiāls, kuru vēlāk ir parocīgi griezt. Tad bērni sāka uz šī materiāla zīmēt dažādus dzīvnieku un augu tēlus un vēlāk tos izgrieza. Likām tēlus aplī, kas simboliski apzīmē tādu kā dzīvības apli, kurš vienmēr iet uz riņķi,” stāsta L.Vecmane–Bārtleta un uzteic bērnu cītību, kura vainagojusies ar tik veiksmīgiem panākumiem.

Galvenais – piedalīties

Savukārt Stāķu pamatskolas vizuālās mākslas skolotāja Ligita Lapsa stāsta, lai arī viņu bērnu veidotais darbs nav nokļuvis līdz izstādei Rīgā, bērni ir priecīgi arī par piedalīšanos reģionālajā izstādē Siguldā.

“Kopumā skolā mēs izgatavojām astoņus darbus, bet uz 2. konkursa kārtu tika nosūtīti pieci darbi. Tēmu “StaroJums” apspēlējām dažādās tehnikās un arī mēģinājām izmantot otrreiz pārstrādājamos materiālus. Veidojām arī telpiskus darbus. Radījām darbus arī gleznošanas tehnikā. Bērniem šī konkursa tēma radīja dažādas asociācijas, un viņi ar interesi domāja, kas tad staro, kas atstaro. Ideju meklēšanas process bija interesants. Radās idejas par galaktiku, saules starojumu un dažādām zīmēm,” teic L.Lapsa un atzīst, lai arī bērni ir mazliet saskumuši, ka viņu darbi netika līdz Rīgai, šī bijusi vērtīga pieredze un iespēja bērniem attīstīt savu radošo domāšanu.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri