
Stāmerienas pagasta kultūras dzīves organizēšana ir pārmaiņu gaidās, jo, kā izrādās, šis ir vienīgais tāds pagasts Gulbenes novadā, kurā ir divas tautas namu vadītāju štata vietas – Stāmerienā un Kalnienā. Pašvaldības plānos ir atstāt pagastā tikai vienu kultūras darba organizatora štata vietu.
Tā kā Stāmerienas tautas nama vadītāja Gaida Vīksniņa jau ir pelnītā atpūtā, ieņemt šo amatu (vadīt kultūru kā Stāmerienā, tā Kalnienā) tiek piedāvāts Marinai Naglei, kura šobrīd vada novada vismazāko kultūras iestādi – Kalnienas tautas namu – un kultūras darbā ir jau 23 gadus. Tieši šā iemesla dēļ Kalnienas biedrība “Kapo” trešdien, 15.novembrī, pie sevis uz tautas namu izsauca novada domes vadību.
Vairāk asociē ar Alūksnes novadu
Tikšanās Kalnienā tika rīkota pēc darba laika – pulksten 19.00, lai visi, kuri vēlas, varētu ierasties. Kopā sanāca aptuveni 60 cilvēku. Atbrauca novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis un viņa padomnieks Jānis Barinskis, kuram Kalniena ir dzimtā puse. Uz tikšanos bija ieradusies arī pašvaldības izpilddirektore Antra Sprudzāne, novada deputāti Ainārs Breziniskis, Ivars Kupčs, Guna Pūcīte, kā arī Gulbenes novada kultūras centra vadītāja Sarmīte Zdanovska (kura seko, lai kultūras darbs novadā noritētu saskaņā ar Kultūras centru likumu) un novada Sporta pārvaldes pārstāve Guna Ģērmane, kuras kompetencē ir sporta darba organizēšana Litenes, Stāmerienas un Stradu pagastā. Tikšanos vadīja biedrības “Kapo” pārstāvis Krišjānis Upāns.

S.Zdanovska skaidroja – kultūras pasākumiem Stāmerienā un Kalnienā nekādā gadījumā nav jāpārklājas un pagasta kultūras dzīves organizatorei ir nenormēts darba laiks, tas nozīmē, ka uz vietas obligāti nav jābūt. Par savu naudu benzīns arī nav jātērē, jo spēkā esot autotransporta patapinājuma līgums. Bet Kalnienas iedzīvotāji cits caur citu pauda – Marinu vēlas paturēt tikai sev, savam ciemam, lai viņa darbā uz vietas būtu katru dienu. Turklāt, kā “Dzirkstelei” uzsvēra kalnēniete Daiga Dunovska, Kalniena un tās cilvēki vēsturiski vienmēr sevi vairāk ir asociējuši ar piederību Alūksnes novadam, nevis Stāmerienai un Gulbenes novadam. Kalniena – tā ir sava republika.
Marinai Naglei Kalnienā ir pelnīta autoritāte
Pirms pasākuma uz ieejas sliekšņa tautas nama zālē visus laipni sagaidīja Stāmerienas pagasta pārvaldes vadītāja Guntra Rone, cienādama katru atnākušo ar mājās sietu sieru. “Dzirkstelei” pārvaldniece atklāja – šo cienastu (kādu četru veidu mājas sieru) pagatavojusi pati Marina.
Vakara sarunu gaitā atklājās, ka Marina dara vairāk, nekā tautas nama vadītājas amata aprakstā ir teikts. Tātad dara arī to, kas viņai vispār nebūtu jādara, jo organizē gan rosīgu kultūras, gan sporta dzīvi Kalnienas ciemā. Un piedevām pati uztur un tīra tautas namu un tā apkārtni, skalda malku, veic nama remontdarbus. Iemesls? Tautas nama gada budžets nepārsniedz 3000 eiro. Ar to vien neiztikt. Tāpēc Marina gan pasākumiem, gan tautas nama uzturēšanai piesaista vietējo uzņēmēju palīdzību. Un galvenais – mazāk gaida palīdzību no pagasta pārvaldes, vairāk dara pati. Piemēram, pati ir nolakojusi parketa grīdu tautas nama zālē. Vārdu sakot, Marina ir darbā katru dienu un vairāk nekā astoņas stundas.
Marina ir fenomenāla personība, un Kalnienā viņa ir autoritāte. Vietējie nevar iedomāties savu sabiedrisko dzīvi bez viņas. Tautas namā regulāri notiek balles, notiek sporta nodarbības, notiek interešu pulciņu darbošanās.

Savukārt S.Zdanovska uzsvēra, ka tautas nama galvenais uzdevums ir tautas mākslas kolektīvu darbošanās, gatavojoties lielajiem dziesmu un deju svētkiem, kā arī gadskārtu ieražu svētku svinēšana.
Cilvēki vēlas, lai viņus sadzird un ieklausās
K.Upāns paziņoja – Kalnienā regulāri notiek iedzīvotāju sapulces. Tad arī tiek apzinātas visas ciema problēmas. Šobrīd degpunktā – situācija ar Kalnienas tautas namu, kāda tā būs nākamgad pēc 1.janvāra. Tika uzklausītas pašvaldības amatpersonas.
Runāja arī pati Marina, kura izteica šaubas, vai būs ar mieru vadīt kultūras dzīvi gan Kalnienas, gan Stāmerienas ciemā. Tas nozīmē – viņa var aiziet no darba. Un tad cits caur citu runāja Kalnienas cilvēki, pauzdami, ka Marinai viennozīmīgi ir jāpaliek tikai un vienīgi savā vietā – Kalnienas tautas namā.
Ar savu uzstājību kalnēnieši noveda S.Zdanovsku teju līdz asarām un kā alternatīvu piemēru minēja Beļavas pagastu, kur ir savs vadītājs tautas namam un savs – Ozolkalna kultūras un sporta centram “Zīļuks”. Ieskanējās arī runas par to, ka Stāmerienai gan jau pietiks ar pils rīkotajiem pasākumiem.
Aktīvi sanāksmē izteicās Simona un Intars Žīguri, Mārtiņš Upāns, Aivars Zelčs, Dainis Vlasovs un citi. Tautas namu ar vadītāju varētu saglabāt tieši Kalnienā.
S.Zdanovska pauda – pagastā ir jāmācās caur kultūru apvienot divu ciemu kopienas. Viņa arī akcentēja – Stāmerienas ciemā darbojas četri tautas mākslas kolektīvi, Kalnienā – neviena, tur ir tikai divi interešu pulciņi. Kalnienā nav vairāk par 300 iedzīvotājiem, Stāmerienas ciemā – 600 (pēc pagasta pārvaldes datiem). Izejot no šiem rādītājiem, Kalnienas tautas nama vadītāja amats faktiski atbilstot vien 0,4 slodzēm, kaut šobrīd Marina savā pašreizējā statusā ir vēl pilnas slodzes darbiniece un – tikai Kalnienas ciemā. Bet Stāmerienas tautas nama vadītāja amats faktiski atbilstot 0,8 slodzēm.

#SIF_MAF2023















