Ieklausīties skaņās, klusumā un sevī aicina introvertās mākslas festivāls “Ad Lucem”. Festivāls sāksies 15.jūlijā Rīgā, Pēterbaznīcā, un turpināsies Vecgulbenes muižā no 16. līdz 18.jūlijam, piedāvājot gan koncertus, gan dažādus garīgas ievirzes pasākumus, piemēram, medaļu izstādi, dzejas lasījumus, lekcijas un meditācijas, radošo darbnīcu un citu. Iegādājoties biļeti uz vienu no koncertiem, visi pārējie ir par brīvu. Biļešu cenas ir atšķirīgas.
“Introverta var būt jebkura žanra, stila un virziena mūzika, kam piemīt tiecība uz garīgumu. Tā
vedina uz pārdomām un meditāciju. Šī mūzika ir apzīmējums skaņu videi, kas bez vārdiem, pamazām un pacietīgi attīra pieblīvēto un trokšņaino ētera telpu, uzrunā dvēseli un palīdz mums sasniegt harmoniju sevī,” skaidro festivāla organizatori. Sarunas ar klusumu
Vecgulbenes muižā 16.jūlijā pulksten 20.00 sāksies festivāla pasākums “Sarunas ar klusumu”, kad etnogrāfiskās kokles spēles valdzinošajā mierā, latviešu tautai tik sen pazīstamais instruments Laimas Jansones rokās ikvienu klausītāju vedīs dziļi intīmos klejojumos, kam iedvesmu Laima meklējusi latviešu tradicionālajā mūzikā un senās, meditatīvās melodijās un dziesmās. L.Jansone ir virtuozākā un perspektīvākā latviešu etnogrāfiskās kokles spēlētāja, kura ir īpaši apdāvināta improvizācijas mākslā. Laimai ir īpaši izveidota elektroakustiskā kokle, kuras spēlē var izmantot arī dažādus efektus. Laima uzstājas atšķirīgai publikai gan ar solopriekšnesumiem lielos projektos, gan ar soloprogrammām, gan kopā ar Latvijas Radio kori, dūdu un bungu grupu “Auļi”, “Skyforger” un citiem.
Ziemeļindijas klasiskā mūzika
17.jūlijā pulksten 18.00 koncertā “The Spirit of Sound” Ziemeļindijas klasiskās mūzikas brīnumainajā pasaulē klausītājiem ļaus ielūkoties sārodists Akašs Sergejs Ancupovs, britu – indiešu tablists Sandžu Višnu Sahai un tampuriste Ludmila Žurkova. S.Ancupovs ir profesionāls mūziķis, kurš vairāk nekā 28 gadus ir veltījis sāroda spēles mākslai un Indijas mūzikas pamatu un filozofijas apguvei. Viņš ir pasaulē slavenā indiešu sārodista Amdžada Ali Hāna māceklis, kura dzimtai pieder šī instrumenta radītāju gods. Sergejam viņa jauno vārdu Akašs 2002.gadā deva skolotājs. Tulkojumā tas nozīmē “ēters, kosmoss, debesis”. S.Ancupova un L.Žurkovas duets klausītājiem ir pazīstams. Viņi koncertē Latvijā, Eiropas valstīs, Krievijā, sadarbojas ar vietējiem un ārzemju mūzikas virtuoziem. Viņu mūzika izstaro mieru un labestību. Tā ir atgriešanās mājās – sevī.
Sandžu Višnu Sahai ar savu spēli priecēja rīdziniekus pagājušā gada decembrī. Viņš ir senas mūziķu dinastijas pārstāvis, virtuozs, kurš sajūsmina klausītājus pasaules prestižākajās koncertzālēs. Viņš uzstājies Soltleiksitijas Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā, privātos koncertos Anglijas karalienei Elizabetei II un Velsas princim Čārlzam. Festivālā Sandžu uzstāsies koncertā, kā arī pievienosies Metjū Bārlija improvizācijai “Nakts meditācija” 17. un 18.jūlijā.
Nakts meditācijas
17.un 18.jūlijā Vecgulbenes muižā no pulksten 23.00 līdz 7.00 rītā notiks koncerts “Nakts meditācija”. Mūziku varēs klausīties visu nakti. Arī guļus, tāpēc jāņem līdzi paklājs, sega vai guļammaiss. Koncertā muzicēs Metjū Bārlijs, kuru dēvē par pasaules drosmīgāko čellistu, kurš pārsteidz ar vārdiem neaprakstāmu spēli. Mūziķis ir ievērojams ar savu uzdrīkstēšanos pārkāpt dažādas robežas, ko tam palīdz izdarīt virtuozā čella spēle, apbrīnojamas improvizācijas spējas, atvērtība dažādiem eksperimentiem un citām kultūrām. M.Bārlijs regulāri koncertē pasaules lielākajās koncertzālēs. Viņš ir uzstājies vairāk nekā 50 valstīs ar solokoncertiem un kā solists kopā ar ievērojamiem pasaules orķestriem. Kopā ar savu ansambli “Between The Notes” Metjū vadīja meistarklases un uzstājās Starptautiskajā Abudabi festivālā Apvienotajos Arābu Emirātos, kopā ar dzīvesbiedri, pasaulslaveno vijolnieci Viktoriju Mullovu un džeza pianistu Džulianu Džozefu uzstājās Milānā un citur. Koncertā “Nakts meditācija” no saulrieta līdz saullēktam skanēs paša M.Bārlija improvizācijas, apvienojot čella un elektronikas skaņu tembrus.
Unikāla nozīme
Introvertās mūzikas festivāla ideja Latvijā tiek attīstīta kopš 2002.gada. Tas ir unikāls projekts ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā 1īmenī, jo apvieno visdažādāko žanru un stilu mūziku un mākslas veidus, piedāvā interesantas koncertprogrammas.
Vecgulbenes muižas komplekss ir brīnišķīga vieta šāda projekta realizācijai, jo baronu fon Volfu veidotajā īpašumā ir renovēta augstas klases viesnīca, kā arī atrodas šobrīd lielākā koncertzāle Vidzemē.
Biļetes var iegādāties “Biļešu paradīzē”, “Biļešu servisā”, Rīgas Tūrisma informācijas centrā, kā arī pirms koncerta.