Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+18° C, vējš 1.75 m/s, Z-ZR vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Septiņi Gulbenes novada kolektīvi piedalās starptautiskajā folkloras festivālā “Baltica”

UNDĪNE AUSEKLE PATEICAS KATRAM “ĀRAVIEŠU” DALĪBNIEKAM, ka šo ceļu neatlaidīgi visi gāja kopā. “Ir vērtīgi gūt šādu pieredzi. Tā tās vērtības veidojas – ejot visam cauri kopā. Mūsu uzdevums ir šīs tradicionālās vērtības noturēt,” uzsver “Āraviešu” vadītāja. FOTO: NO PERSONISKĀ ARHĪVA

Septiņi novada kolektīvi pagājušās nedēļas nogalē piedalījās starptautiskajā folkloras festivālā “Baltica”.

Festivālā piedalījās Druvienas kultūras nama folkloras kopa “Pērlis” (vadītāja Dace Vītola), Rankas kultūras nama folkloras kopa “Ramkas rakstīni” (vadītāja Aelita Medejse), Stradu pagasta folkloras kopa “Saulgani” (vadītāja Inta Zellīte), Staru kultūras nama folkloras kopa “Līgo” (vadītāja Iveta Golovača), Lizuma kultūras nama amatnieku kopa “Laipa” (vadītāja Līga Ozoliņa), Rankas pamatskolas folkloras kopa “Dzīpariņi” (vadītāja Aelita Medejse), Lizuma kultūras nama folkloras kopa “Āravieši” (vadītāja Undīne Ausekle).

Festivāls notika vairākas dienas un tajā piedalījās vairāk nekā 3000 dalībnieku. Festivāla norises vietas bija Rīga, Siguldas novads un Daugavpils. Šogad festivāls bija veltīts valodai kā tradicionālās kultūras bagātībai. Notika koncerti, sadziedāšanās, sadancošanās pasākumi, meistarklases, darbnīcas un stāstu vakari.

Ļoti vērtīgi!

Rīgā varēja satikt tradicionālo rotu, instrumentu un priekšmetu meistarus un piedzīvot gadatirgus sajūtu, apmeklējot festivāla amatnieku un mājražotāju tirdziņu. Lizuma kultūras nama amatnieku kopas “Laipa” vadītāja Līga Ozoliņa “Dzirkstelei” stāsta, ka šajā festivālā interesentiem rādīja un demonstrēja etnogrāfisko cimdu adīšanu, tradicionālo jostu un jostveida audumu darināšanu.

“Atmosfēra bija ļoti jauka, radoša un praktiska. Ļoti vērtīgi! Varēja apmainīties ar padomiem. Apmeklētāji nāca, un viņus interesēja gan cimdu adīšana, gan jostu darināšanas veidi. Pamatā tā bija kultūras mantojuma vērtību demonstrēšana. Pasākums notika visas dienas garumā. Mēs, amatnieku kopa “Laipa”, piedalāmies dažādos pasākumos un izbraukumos. Ir daudz dažādu pasākumu un notikumu, kuros mūsu darbi tiek pārstāvēti, līdz ar to mēs popularizējam savu Lizumu, lepojamies, ka esam no Lizuma un ka varam parādīt tradicionālās vērtības, kas jāsaglabā nākamajām paaudzēm,” stāsta L.Ozoliņa.

Druvienas kultūras nama folkloras kopas “Pērlis” vadītāja Dace Vītola atzīst, ka pēc festivāla ir jaukas emocijas. “Vislielākais prieks par to, cik daudz cilvēku apkārt ar gaišām sejām, visi ir dziedoši un katram ir kaut kas savs, ar ko dalīties un bagātināt mūsu latviešu kultūru. Mums veicās labi, mūsu folkloras kopā ir diezgan daudz bērnu, tās ir ģimenes ar bērniem, un bērni bija ļoti braši un dziedāja ļoti apzinīgi,” uzsver D.Vītola.

“Ēdīsam kāpustus ar lielu karūti”

Lizuma kultūras nama folkloras kopas “Āravieši” vadītāja Undīne Ausekle “Dzirkstelei” stāsta, ka “Āravieši” bija “Baltica” noslēguma dienā Daugavpilī 29. jūnijā ar to pašu programmu “Paliek dziesma, kur dziedāta, valodiņa tālu gāj’”, kuru rādīja “Baltica” skatē rudenī.

“Uzstājāmies Daugavpils Vienības nama koncertā “Gūdam laižu volūdeņu” – visiem koncertiem visās Daugavpils vietās bija šāds nosaukums. Programmai veicām nelielus uzlabojumus, pievienojot rotaļdejas elementus. Gandrīz katrs stāstīja faktus, kas saistīti ar Lizuma vārdu vai valodu šajā pusē. Klausītāji varēja dzirdēt gan bērnu, gan jauniešu, gan pieaugušo runātprasmi, kā arī dziedātprasmi apdziedāšanās dziesmā, izmantojot “Lizuma daiņu meldiņu”. Vēlāk piedalījāmies noslēguma gājienā, kurā bija jāiziet cauri trīs vārtiem – katros vārtos bija jāpasaka kaut kas savā izloksnē. Lai tiem sagatavotos, lūdzām padomu īstai lizumnietei Aivai Krauklei, kas ieteica tādas pērles kā “ēdīsam kāpustus ar lielu karūti” vai “sierene”, kas lizumniešiem ir margrietiņa, un “iesam nu, kāpsam kollā!”. Gājiens noslēdzās Vienības laukumā, kurā notika novadu sadziedāšanās – kopīgi izdziedājām pa vienai dziesmai no katra vēsturiskā novada. Festivāls beidzās ar noslēguma koncertu “Dzeivuo volūda”, kurā ar savu valodas dažādību piedalījās folkloras kopas no visiem Latvijas novadiem, kā arī viesi no ārzemēm, piemēram, Lietuvas, Ukrainas un pat Peru. Mums tā bija viena varen gara un bagātīga diena. Lai gan nogurums ir jūtams, jo es festivālā piedalījos arī ar Valmieras tautas mūzikas kopu “KamRadi” atklāšanas koncertā Rīgā, kā arī sestdien Siguldā un Turaidā, palikuši pozitīvi iespaidi par notikušo. Man kā vadītājai ir liela gandarījuma sajūta, ka garais ceļš, kas iesākās rudenī, ir noiets,” stāsta U.Ausekle.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri