
Latvijas Pensionāru federācija (LPF) parakstījusi sadarbības līgumu ar juristu biedrību “Tiesiskums.lv”, lai palīdzētu Latvijas pensionāriem atgūt prettiesiski iekasētos elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) maksājumus. Ļoti daudziem pensionāriem tā ir iespēja atgūt ienākumus turpat pusgada pensijas apmērā jeb aptuveni divus tūkstošu eiro. Nepieciešams tikai pievienoties prasībai, parakstot sadarbības līgumu portālā “Tiesiskums.lv”.
“Tādu pretimnākšanu Latvijas iedzīvotājiem, jo īpaši senioriem, mazturīgajiem iedzīvotājiem, cilvēkiem ar invaliditāti, lai likvidētu pret viņiem un citiem mūsu valsts iedzīvotājiem pieļauto netaisnīgo un prettiesisko rīcību, es redzu pirmo reizi,” “Tiesiskums.lv” brīvprātīgo iniciatīvu vērtē LPF priekšsēdētāja Aija Barča.
Līdz 1. oktobrim OIK atgūšanai ir iespēja pieteikties ikvienam Latvijas iedzīvotājam un uzņēmējam, samaksu par advokāta pakalpojumu ieturot vien no atgūtās summas.
“Ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kurš gadiem ilgi bija spiests maksāt prettiesiskos OIK maksājumus, ir tiesības uz atbilstīgu atlīdzinājumu,” norāda “Tiesiskums.lv” pārstāvis, zvērināts advokāts un juridisko zinātņu doktors Artis Stucka.
Advokāts uzsver, ka OIK shēma jau kopš tās ieviešanas bija pretēja Latvijas sabiedrības interesēm un demokrātiskas valsts tiesību principiem.
Savukārt A.Barča norāda, ka prasība atlīdzināt cilvēkiem prettiesiski iekasēto OIK vienlaikus ir arī prasība visa ranga valsts amatpersonām uzņemties atbildību par ikvienu savu lēmumu. Tādēļ ar noslēgto līgumu sadarbības puses apņemas veicināt ne vien OIK atgūšanu, bet arī tiesiskumu Latvijas valstī, tostarp atbildīgu publiskās pārvaldes institūciju darbību. Tāpat sadarbības līgums paredz sekmēt amatpersonu atbildības palielināšanu un sabiedrības locekļu iespējas faktiski panākt tiem nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu. Tādējādi tiks sekmēta arī LR Satversmē noteikto vērtību – cilvēku cieņas, brīvības, demokrātijas, vienlīdzības un cilvēktiesību nodrošināšana, īpaši aizsargājot pensionāru un citu mazaizsargāto sociālo grupu tiesības.
Sadarbības līgumā noteikts, ka LPF informē savus biedrus par iniciatīvām nepamatoti un prettiesiski iekasēto OIK maksājumu atgūšanai, kā arī piedalās citās kopīgās iniciatīvās, kas saistītas ar amatpersonu atbildības stiprināšanu un iedzīvotāju, tostarp pensionāru, tiesību aizsardzību. Savukārt biedrība “Tiesiskums.lv” organizē seminārus, diskusijas, konsultācijas un forumus par prettiesiski iekasētā OIK atgūšanu, kā arī par tiesiskuma stiprināšanu un amatpersonu atbildības jautājumiem.
A.Barča uzsver, ka valsts iedzīvotāju maciņi nav bezdibeņa aka, no kuras ar dažādu maksājumu palīdzību pasmelties naudu, kad vien ienāk prātā.
“Ja reiz esi pieņēmis lēmumu un ar savu parakstu to apstiprinājis, tad, lūdzu, arī atbildi par to. Ja reiz Eiropas Komisija OIK par prettiesisku atzina vēl 2017.gadā, kādēļ mēs visi bijām spiesti to maksāt vēl sešus garus gadus? Katram lēmumam ir vārds un uzvārds, taču atbildības trūkst. Tas jāmaina,” pauž LPF priekšsēdētāja.
Pieteikšanās forma “Tiesiskums.lv” tīmekļvietnē ir veidotā pēc kolektīvo prasību principiem, kas plaši tiek izmantota starptautiskā tiesību praksē gadījumos, ja kaitējums ir skāris lielu sabiedrības daļu. Katra cilvēka vai uzņēmuma zaudējumi ir atšķirīgi un atkarīgi no konkrētiem elektrības rēķiniem. Pēc reģistrācijas biedrības izveidotajā vietnē “Tiesiskums.lv” un elektroniski parakstot līgumu, biedrība tālāk jau pati varēs pieprasīt detalizētu informāciju no elektroenerģijas tirgotājiem, lai noskaidrotu, cik liela summa pienākas katram no līguma parakstītājiem.
Līgumus par OIK maksājumu atgūšanu iespējams noslēgt arī papīra formātā biedrības organizētajos reģionālajos forumos visā Latvijā, tādēļ visiem, kuri vēlas slēgt līgumu ar biedrību “Tiesiskums.lv”, bet kuriem nav elektronisko parakstīšanas rīku, jāreģistrējas biedrības tīmekļvietnē, lai biedrības sadarbības advokāti varētu dažādos Latvijas novados un valstspilsētās plānot līgumu parakstīšanu klātienē. Par to iedzīvotāji tiks informēti atsevišķi gan portālā, gan biedrības sociālajos tīklos.
OIK shēma tika ieviesta 2005.gadā, bet 2017.gadā Eiropas Komisija to atzina par prettiesisku, norādot, ka ar nelikumīgu valsts atbalstu šaurai elektroenerģijas ražotāju grupai pārkāpts Līguma par Eiropas Savienības darbību 108. panta 3. punkts. Latvija šo lēmumu nav apstrīdējusi, tas joprojām ir spēkā esošs un mūsu valstij saistošs. Atzinums, ka prasība ikvienam elektroenerģijas lietotājam Latvijā maksāt OIK bijusi prettiesiska, izriet arī no 2019. gada 10. janvāra Saeimas paziņojuma, kurā Ekonomikas ministrija aicināta “izbeigt Latvijas iedzīvotājiem netaisnīgu, uz atsevišķu personu interešu atbalstu vērstu režīmu”. OIK shēmu par pretēju sabiedrības interesēm un demokrātiskas valsts tiesību principiem atzinusi arī Parlamentārās izmeklēšanas komisijas OIK lietā. Tomēr prettiesiskā OIK shēma ar Saeimas lēmumu tika pārtraukta vien 2023. gada 1. janvārī.