Pašvaldību vēlēšanās arī pirms četriem gadiem bija cilvēki, kuri izvēlējās vai nu balsot, vai arī neatdot savu balsi. Katram no šiem cilvēkiem ir savi argumenti un redzējums par to, kā būtu jānotiek vēlēšanām un valsts pārvaldībai kopumā.

Lejasciemiete Diāna Černe, dziedātāja un dziesmu autore:
– Es pati neeju vēlēt, jo nepazīstu šos cilvēkus (kandidātus) pietiekami labi, lai tiem gribētu atdot savu balsi un savas tiesības pašai noteikt savu dzīvi. Es ne reizi neesmu ar viņiem personīgi aprunājusies, neesmu sajutusi viņu enerģiju, sapratusi viņu domu gājienu. Kāpēc lai es par kādu no viņiem atdotu savu tik dārgo balsi?! Vēlot par kādu, mēs atdodam gan savu balsi, gan tiesības un atbildību par savu dzīvi kādam, par kuru mēs gandrīz neko nezinām. Es nezinu ne to, kas šim cilvēkam patiesībā ir svarīgi, ne to, kā viņš pats dzīvo, kam tic, kas viņa galvā un dvēselē notiek, un kāpēc cilvēks vispār kandidē – ego vai sirdsbalss vadīts!
Ko mēs varam darīt? Atgriezties pie sentēvu metodes – paturēt sev savu balsi un tiesības, un uzņemties atbildību, pirmkārt, katrs pats par savu dzīvi. Apgūt zināšanas un prasmes, kuras mums dod iespēju atbildēt par savu fizisko, garīgo un emocionālo veselību un laimi; par veselīgu attiecību formēšanu ģimenē; par mums atbilstoša dzīves partnera izvēli; par mūsu vajadzībām atbilstoša mājokļa un dzīvesvietas iekārtošanu un uzturēšanu saskaņā ar dabu, jo tieši daba mums dod visu nepieciešamo izdzīvošanai; par tīru, drošu un veselīgu vidi; par izglītību, kuru dodam saviem bērniem; par to, kā apvienoties, lai veidotu veselīgu, atbildīgu un ilgtspējīgu sabiedrību. Viss sākas no mums katra.
Patiesība ir tāda, ka radoši un konstruktīvi apvienoties ar citiem varam tikai tad, kad paši esam veseli un spējīgi uzņemties atbildību par sevi, savu dzīvi, savu un savas ģimenes vajadzību nodrošināšanu. Daba mums rāda piemēru, kas arī cilvēkam ļauj ilgtspējīgi pastāvēt – un tā ir spēja parūpēties pašiem par sevi un saviem pēctečiem. Putni vai dzīvnieki taču neievēl sev kādu, kurš to dzimtai ļaus pastāvēt un neizmirt – tie paši saviem spēkiem no dabas materiāliem vij savas ligzdas, sarūpē pārtiku, aizsargā sevi un savus bērnus. Jā, izdzīvo tikai spēcīgie jeb tie, kuri ir pietiekami zinoši, attapīgi, stipri un izveicīgi. Tā dabā ir iekārtots!
Esmu nonākusi pie secinājuma, ka, tikai dzīvojot saskaņā ar dabas principiem, arī mēs, cilvēki, varam pastāvēt un neizmirt. Viss sākas no atbildības uzņemšanas katram pašam par savu dzīvi. Ar to arī vajadzētu sākt un primāri pašiem savā atbildībā, attīstībā un prasmēs augt un tad apvienoties ar tādiem pašiem. Tikai tā ir iespējams formēt veselīgu un atbildīgu sabiedrību, kura zels un plauks.
#SIF_MAF2025 #stiprakopienastipravalsts2025

Projektu “Stipra kopiena – stipra valsts 2025” līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.