Jana Igaviņa: “Strikti ievērojam pirmsvēlēšanu aģitācijas aspektu, nepieļaujot administratīvo resursu izmantošanu.”

4. aprīlī Gulbenes novada pašvaldība savā profilā “Facebook. com” dalījās ar “ReTV” sižetu, kurā stāstīts par friziera un bārddziņa Andra Beķera uzņēmējdarbību. Vīrietis pagājušajā gadā kļuva par pašvaldības rīkotā projektu konkursa “Uzņēmīgi Gulbenes novadā” vienu no uzvarētājiem. Sižets, kā noskaidrojusi “Dzirkstele”, ir tapis, pamatojoties uz pašvaldības apmaksāto sadarbības līgumu ar minēto televīzijas kanālu, taču pārraidītajam sižetam nav pievienota norāde, ka to ir apmaksājusi pašvaldība.
Publiski pieejamā informācija liecina, ka A.Beķera projekts “Vīriešu friziera/bārddziņa pakalpojumi” ieguva pašvaldības finansējumu – 5000 eiro. Sižetā runā gan A.Beķeris, gan novada domes priekšsēdētāja padomnieks Jānis Barinskis, bet frizējamā klienta lomu pilda pašvaldības kapitālsabiedrības SIA “Gulbenes Energo Serviss” valdes loceklis Rihards Korns. Visi trīs viņi katrs no savas partijas kandidē pašvaldību vēlēšanās Gulbenes novadā.
Ir vai nav vēlētāju gribas netieša iespaidošana?
Cik korekti šajā sakarā ir pašvaldības kontā sociālajā tīklā dalīties ar šādu sižetu 4. aprīlī, zinot, ka jau 28. martā Gulbenes novada domes vēlēšanām ir iesniegts pirmais deputātu kandidātu saraksts, 31. martā – otrais saraksts, 2. aprīlī – trešais, 4. aprīlī – ceturtais? Turklāt tad jau skaidri bija zināms, ka viens no sižetā redzamajiem cilvēkiem kandidē novada domes gaidāmajās vēlēšanās.
Pašvaldību vēlēšanas notiks 7. jūnijā. Priekšvēlēšanu aģitācijas periods ilgst no 8. februāra līdz 7. jūnijam. Priekšvēlēšanu aģitācijas likums formulē prasību, “lai vēlētājs būtu aizsargāts no nepieļaujamas savas gribas iespaidošanas gan no valsts, gan no privātpersonu puses”. Tas uzsvērts arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja sagatavotajā un publiski pieejamajā informatīvajā materiālā par gaidāmajām 2025. gada pašvaldību vēlēšanām.
Uzskata – Priekšvēlēšanu aģitācijas likumu pilda
Gulbenes novada Centrālās pārvaldes vecākā komunikācijas speciāliste Jana Igaviņa “Dzirkstelei” saka: “Bažām nav pamata! Informēju, ka sižets tapis 2025. gada 25. martā, kad neviens deputātu kandidātu saraksts nebija iesniegts (ziņas tobrīd tika pārbaudītas “Cvk. lv”). Līdz ar to uz šo laika brīdi objektīvi televīzijas un mūsu rīcībā nebija informācijas par potenciālajiem kandidātiem. Sižeta mērķis – publiski parādīt, kā uzņēmējs tērē pašvaldības grantu konkursā saņemto naudu, pārliecinoties, ka izpildīts projekta pieteikumā norādītais un darbs norit godīgi. Sižetā redzamie cilvēki: Beķeris – projekta realizētājs, Barinskis – grantu komisijas pārstāvis, Korns – neidentificēts klients, kas tobrīd nāca saņemt pakalpojumu. No brīža, kad politiskās partijas iesniedz sarakstu un šis fakts ir publiskots “Cvk.lv”, strikti ievērojam pirmsvēlēšanu aģitācijas aspektu, nepieļaujot administratīvo resursu izmantošanu. Tas, ka sociālo mediju platformā katrs lietotājs var “boostot”/”šērot” senākus ierakstus, kad vien vēlas, arī ir fakts, jo nav tiesiska regulējuma, kas to liegtu.”
Kāda tad ir Gulbenes novada pašvaldības sadarbība ar SIA “Re media” (“ReTV” īpašnieks)? J.Igaviņa stāsta: “Pašvaldībai ir gada līgums ar “ReTV” – 7320 eiro, kas ir viena no mūsu iespējām pastāstīt visai Latvijai, cik mums ir darbīgi cilvēki un ka Gulbenē notiek labi pasākumi kultūrā un sportā, ka mūsu cilvēkiem ir sasniegumi, ka remontējam, uzlabojam visa veida infrastruktūru. Vienā vārdā – cilvēki dzīvo un strādā arī laukos, ne tikai lielajās pilsētās!”
“Dzirkstele” lūdza komentāru arī kanāla “ReTV” vadītājai Elīnai Leimanei, kura saka: “Sižets tika filmēts 25. martā, kad vēl nebija paziņoti visi, tajā skaitā tie, uz kuriem vēršat uzmanību, pašvaldību vēlēšanu deputātu kandidāti, turklāt arī sižeta mērķis nebūt nebija saistīts ar kāda politiskā spēka cildināšanu. Sižets ir apmaksāts, un tas tika pārraidīts televeikala skatloga raidījumā “Mēs varam, mēs darām” kanālā “ReTV”. Televeikala skatloga formāts tiešā veidā norāda, ka saturs ir pasūtītāja apmaksāts, par ko auditorija ir informēta, līdz ar to no savas puses neredzu, ka mēs kā “ReTV” būtu rīkojušies neētiski vai maldinājuši skatītājus.”
Situāciju noskaidros KNAB kopā ar sadarbības partneri
“Dzirkstele” lūdza šo situāciju izvērtēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. Tā Komunikācijas nodaļas galvenā inspektore Agita Antonāne atbild: “KNAB atgādina, ka priekšvēlēšanu aģitācijas periodā pirms vēlēšanām aģitācijas aktivitāšu īstenošanai ir aizliegts izmantot valsts un pašvaldību iestāžu rīcībā esošos administratīvos resursus, tostarp finanšu līdzekļus un materiāltehnisko nodrošinājumu. Reaģējot uz publiski izskanējušo informāciju, KNAB sadarbībā ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi, kura uzrauga aģitācijas aktivitātes televīzijā, izvērtēs, vai konkrētā aģitācijas materiāla izgatavošanā un izplatīšanā ievērotas Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktās prasības.”
Fakti
● Pašvaldības 2025. gada budžetā informācijas vadībai un sabiedriskajām attiecībām ir ieplānoti 107 699 eiro, tajā skaitā atlīdzībai 46 226 eiro, bet pārējais – precēm un pakalpojumiem. Šāda informācija ir publiski pieejama pašvaldības interneta vietnē.
● Pašvaldībā ir izveidots vienots sabiedrisko attiecību darba plāns, kurš aptver visu pašvaldībā strādājošo sabiedrisko attiecību speciālistu apvienošanu un nozares resursu koncentrēšanu uz visu pašvaldību kopumā – teikts Gulbenes novada attīstības programmas rīcības plānā laika posmam līdz 2024. gadam.
AVOTS: GULBENES NOVADA PAŠVALDĪBA
#SIF_MAF2024 #stiprakopienastipravalsts

Projektu “Stipra kopiena – stipra valsts” līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.