
Vaļasprieks pārtop biznesā
Jaunjelgaviete Judīte Minajeva jau daudzus gadus nodarbojas ar ogu lasīšanu, ogu, augļu un dārzeņu tirdzniecību. Janvārī Judītes uzņēmumam izveidots jauns zīmols – “Ogu pietura”.
“Ogošana – tas man ir hobijs no bērnības. Kad ģimenei vajadzēja papildu naudu, mamma dzina uz mežu. Ar to joprojām daudzi mani saista – meža ogu lasītāja,” stāsta Judīte. Ar bērnības darbu aizsākās tas, ko tagad sauc par biznesu. Kad pirms piecpadsmit gadiem salasīto veda uz tirgu Rīgā, viens otrs jaunjelgavietis palūdza, atpakaļ braucot, atvest zemenes vai ko citu. Nākamajā reizē tādu gribētāju jau bija vairāk. Tā tas pamazām aizsākās un vaļasprieks pārauga uzņēmējdarbībā. Biznesā iesaistījusies visa ģimene – arī vīrs un dēli, un katram ir savi pienākumi.
Pagaidām tiek organizēta izbraukuma tirdzniecība. Klienti ir gan privātpersonas, gan uzņēmumi – kafejnīcas, skolas, bērnudārzi, mazie lauku veikaliņi. Pašlaik no Rīgas bāzes atvesto tajā pašā dienā izvadā klientiem, bet ar laiku Jaunjelgavā plāno izveidot paši savu bāzi. Izbūvēta telpa, kurā ierīkots dzesētājs, un jau martā tā varētu sākt darboties. Šogad “Ogu pieturas” saimnieki plāno atvērt tirdzniecības vietu Aizkrauklē, “IGA centrā”, kur strādātu reizi nedēļā.
“Ogu pietura” pircēju pasūtījumus saņem dažādās platformās – “WhatsApp”, “Messenger”, telefona zvanā un citur.
Vasarā Judīte iepērk ogas no vietējiem iedzīvotājiem.
Savulaik paši iesākuši audzēt avenes, tomēr ap divu hektāru lielajam laukam neatlika pietiekami daudz laika. Tagad savā mazdārziņā Jaunjelgavas centrā audzē upenes, jāņogas un aronijas.
— Laikraksts “Staburags”

Alūksnes novada jaunieši piedalīsies signālvēlēšanās
Latvijā pirmo reizi notiks signālvēlēšanas – tās ir tiešsaistes vēlēšanas, kurās piedalīsies 16 un 17 gadus veci jaunieši. Tās norisināsies no 19. līdz 31. maijam tikai 15 pašvaldībās, un jaunieši varēs balsot par tām pašām partijām un deputātu kandidātiem kā pašvaldību vēlēšanās. Izmēģināt vēlēšanu procesu pirms pašvaldību vēlēšanām varēs arī Alūksnes novada jaunieši.
Šīs aktivitātes plānots īstenot februārī un martā, un to darīs piesaistītās jauniešu organizācijas – teic “Eiropas Kustība Latvijā” ģenerālsekretāre Liene Valdmane.
Vispirms Alūksnes novada jaunieši piedalīsies ideju izstrādē, domājot par to, kādas pārmaiņas un iniciatīvas viņi vēlētos redzēt nākamajā periodā. “Šis ir būtisks posms – jaunieši izvērtēs esošo situāciju un izstrādās ierosinājumus. Tos apkoposim un publiskosim, lai ar jauniešu vēlmēm varētu iepazīties gan esošie politiķi, gan topošie kandidāti, aicinot viņus ņemt vērā jauniešu priekšlikumus un iekļaut tos savās programmās. Nākamais solis – pēc partiju programmu publicēšanas jaunieši analizēs, vai tajās ir iekļauti viņiem svarīgie jautājumi. Šajā posmā viņi varēs izvērtēt, cik lielā mērā partijas ir ieklausījušās viņu ierosinājumos, un izdarīt secinājumus par to, kuri politiskie spēki patiešām ņem vērā jauniešu viedokli,” skaidro L. Valdmane.
Aprīlī sāksies gatavošanās balsošanai, kas notiks tiešsaistē. Signālvēlēšanu rezultātus paziņos pašvaldību vēlēšanu dienas vakarā pēc iecirkņu slēgšanas 7. jūnijā pulksten 20.01. Tad ikvienam būs iespēja uzzināt, kā būtu balsojuši jaunieši.
Balsīm nebūs juridiska spēka, jo Latvijā dalība vēlēšanās ir iespējama no 18 gadu vecuma. Tomēr, kā uzsver L. Valdmane, jaunieši var ietekmēt savu vecāku viedokli, tostarp arī piedalīties vēlēšanās kā tādās.
Signālvēlēšanu ideja ir aizgūta no Norvēģijas un citām ziemeļvalstīm, kur tādas notiek jau vairāk nekā 20 gadu. Nākamgad pēc šāda paša principa notiks Saeimas vēlēšanas un tad varēs iesaistīties visas pašvaldības. “Šoreiz šis ir pilotprojekts un pašvaldības izvēlējāmies izlozes kārtībā. Signālvēlēšanas notiks 15 pašvaldībās – Alūksnes, Balvu un Bauskas novadā, Daugavpilī, Dobeles novadā, Jūrmalā, Ķekavas novadā, Liepājā, Ludzas un Madonas novadā, Rēzeknē, Rēzeknes novadā, Saulkrastos un Tukuma novadā,” stāsta L. Valdmane.
— Laikraksts “Alūksnes un Malienas Ziņas”

Valkā darbojas veļas mazgātava “Stīne”
Jau 25 gadus Valkā veiksmīgi darbojas veļas mazgātava “Stīne”.
Apmeklējot “Stīni”, klients atstāj savu mazgājamo veļu, bet pēc noteikta laika to saņem tīru, izžāvētu un arī izgludinātu.
Veļas mazgātavas “Stīne” īpašniece un vienīgā darbiniece Zinta Rudzīte stāsta, ka veļu mazgā trīs automātiskās veļas mazgājamās mašīnas, bet izžāvē divi žāvētāji. Ir pieejamas arī divas gludināmās preses. Z. Rudzīte atzīst, ka “Stīnes” sniegtie pakalpojumi joprojām ir pieprasīti. Tos izmanto ne tikai valcēnieši, bet arī lauku iedzīvotāji. Galvenokārt tie, kuriem personīgajās mājās nav ierīkota ūdens apgāde, līdz ar to nav iespējas pieslēgt automātisko veļas mazgājamo mašīnu. Veļas mazgātavas pakalpojums lieti noder arī tiem, kuriem mājās esošo veļasmašīnu ietilpība nav piemērota lielu lietu mazgāšanai, kā arī, ja īsti nav kur žāvēt drēbes.
Veļas mazgāšanas pakalpojumu izmanto arī Valkas novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes grupiņas no Ērģemes, Vijciema un Zvārtavas. Tiek mazgāta veļa arī no apkārtējiem viesu namiem. Z. Rudzīte stāsta, ka veļas mazgātavu Valkā iecienījuši arī kaimiņpilsētas Valgas iedzīvotāji, jo igauņu pusē šāds pakalpojums nav pieejams.
“Vasaras mēnešos darba ir vairāk. Beidzoties ziemai, daudzi nes izmazgāt ziemas drēbes, īpaši dūnu izstrādājumus. Arī segas un spilvenus. Darbs man ir nodrošināts,” atklāj Z. Rudzīte.
— Laikraksts “Ziemeļlatvija”
Jaunās mediķes piepilda sapni par privātpraksi Vecumniekos
Vecumniekos atvērtas jaunas mediķu privātprakses – podoloģijā un zobārstniecībā.
Prakses atvērušas podoloģe Ilze Kalniņa un zobārste Laura Manuša-Silova.
Ārste Laura zobārstniecību studējusi Rīgas Stradiņa universitātē, ko absolvējusi 2015. gadā. Jau kopš tā laika sapņojusi par savu privātpraksti, strādājusi gan Stomatoloģijas institūtā Rīgā, gan arī Bauskā. Zobārste vietējiem iedzīvotājiem piedāvā plašu pakalpojumu klāstu – gan zobu ārstēšanu, gan mutes ķirurģijas manipulācijas, gan protezēšanu. Daktere Laura bilst, ka viņa varētu steigties palīgā arī ārpus noteiktā darba laika: “Kad zobi sāk sāpēt? Naktīs un svētkos… Ko tad laukos dzīvojošam iesākt?” No marta viņas praksē sāks strādāt arī zobu higiēniste. Prakses ierīkošanai izmantots līdzfinansējums, kas saņemts, piedaloties pašvaldības projektu konkursā “Īsteno savu ideju Bauskas novadā!”. Projekta mērķis ir paplašināt un padarīt pieejamākus zobārstniecības pakalpojumus Vecumnieku un tuvējo pagastu iedzīvotājiem.
Podoloģe I.Kalniņa tāpat ilgi lolojusi cerību par savu privātpraksi. Kad atbrīvojušās telpas Rīgas ielā Vecumniekos, uzrunājusi Lauru nākt strādāt kaimiņos. I. Kalniņa sagatavojusi projekta pieteikumu Eiropas Lauksaimniecības fondam lauku attīstībai. Ieguvusi līdzfinansējumu, tādējādi varēja iekārtot uzbrauktuvi cilvēkiem ratiņkrēslos, kā arī vajadzīgā platuma durvis un īpaši aprīkotas labierīcības, lai mediķu praksēs ir pieejamība visiem.
Podoloģe ir plānojusi arī izbraukumus pie klienta mājas vizītē, viņa teic: “Priecāšos, ja kāds atsauksies un varēšu viņam palīdzēt.”
— Laikraksts “Bauskas Dzīve”
#SIF_MAF2025 #manspagastsmanapilsēta

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Dzirkstele” un reģionālie laikraksti. Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Ziemeļlatvija”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”