Andris Leišavnieks: “To, vai šoferis ievēros ceļu satiksmes noteikumus, neviens nevar garantēt.”

Traģiskā avārija vēlreiz lika gan valsts institūcijām, gan pašvaldībām, gan izglītības iestādēm nopietni aizdomāties, vai esam darījuši visu iespējamo, lai drošība vienmēr būtu pirmajā vietā un lai ikviens bērns un pieaugušais ceļu satiksmē rīkotos atbildīgi un pareizi. Par to “Dzirksteli” informē Gulbenes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova.

Viņa skaidro, kā tiek organizēti skolēnu braucieni uz dažādiem pasākumiem.
“Izglītības iestāde pieteikumu par nepieciešamību nogādāt bērnus uz pasākumiem un aktivitātēm elektroniski iesniedz Izglītības pārvaldē. Pieteikumā tiek norādīts bērnu skaits, par braucienu atbildīgais pedagogs un tiek aprakstīts brauciena mērķis. Pieteikums tiek izskatīts Izglītības pārvaldē un virzīts tālāk pašvaldības loģistikas speciālistam, kura darba pienākumos ir organizēt skolēnu pārvadājumus. Visi Izglītības pārvaldē akceptētie reisi tiek izpildīti ar pašvaldībai piederošiem autobusiem un AS “Talsu autotransports” autobusiem. Izglītības pārvalde akceptē braucienus, kas ir saistīti ar izglītības procesu, un tie ir šādi: skates, konkursi, olimpiādes, sacensības, mācību ekskursijas, karjeras izglītības aktivitātes, interešu izglītības aktivitātes, veselīgu dzīvesveidu sekmējošas aktivitātes, kopmēģinājumi un ar skolās īstenotajiem projektiem saistītie braucieni. Pašvaldības loģistikas speciālists Izglītības pārvaldei sniedza informāciju, ka katrā autobusā ir vizuāls materiāls, kur skaidri ir aprakstīta droša braukšana, un ka braucienos, kuros piedalās pirmsskolas vecuma bērni, tiek nodrošināti paliktnīši,” stāsta D.Kablukova.

Pirms pieteikums nonāk Izglītības pārvaldē, to elektroniski paraksta skolas direktors. Direktora pienākumos ietilpst apstiprināt braucēju sarakstu un par braucienu atbildīgo pedagogu. Savukārt pedagoga pienākums ir vēlreiz skolēniem izskaidrot ar braucienu saistītos drošības un uzvedības noteikumus, un skolēni ar savu parakstu apliecina, ka noteikumus ir sapratuši un ievēros.
Skolēns drīkst piedalīties braucienā, ja viņa vecāks ir parakstījis atļauju, kurā ir informācija par brauciena mērķi, norisi, maršrutu, laiku un aicinājums pārrunāt ar savu bērnu drošības un kārtības noteikumus. Vecāka pienākums ir rakstiski sniegt skolai informāciju par būtiskām bērna veselības problēmām vai alerģijām.
Atgādina par piesprādzēšanos
Gulbenes novada bērnu un jaunatnes sporta skolas direktors Arnis Šķēls “Dzirkstelei” stāsta, ka audzēkņi mācību gada sākumā tiek iepazīstināti ar Gulbenes novada bērnu un jaunatnes sporta skolas iekšējās kārtības noteikumiem un drošības noteikumiem, pārrunājot arī drošību braucienos uz un no sacensībām.

“Tāpat iestādē ar treneriem esam vienojušies, ka līdzatbildību, lai audzēkņi ievērotu drošības noteikumus braucienu laikā, piemēram, lai būtu piesprādzējušies, dalām kopīgi ar autobusa šoferi. Mums, pieaugušajiem – vecākiem, pedagogiem un citiem, kuri ir saistīti ar bērnu un jauniešu pārvadājumiem, jāveido viņiem izpratne, cik svarīgi ir ievērot drošības noteikumus, kā arī jāseko, lai tie tiktu ievēroti,” saka A.Šķēls.
Gulbenes mūzikas skolas direktore pienākumu izpildītāja Māra Mezīte “Dzirkstelei” stāsta, ka skolā vienmēr, ja bērni kaut kur brauc, tiek pārrunāta drošība.
“Atgādinām, lai noteikti piesprādzējas, bet to, kāds būs šoferis, kas vedīs, mēs nevaram zināt. Piemēram, šajā trešdienā bērni brauca uz konkursu Daugavpilī un bija jāizbrauc jau pulksten 5.30, jo pulksten 8.00 jau tur bija jābūt. Ļoti agrs rīts. Šoreiz pat šoferītis mums pazvanīja un visu izprasīja, cikos jāizbrauc, cikos aptuveni atpakaļ un cik cilvēku brauks. Līdz šim tādu zvanu no šoferiem nebija bijis. Tas ir ļoti labi, ka šoferis pats piezvana un vēl visu pārprasa. Mēs nopriecājāmies par to!” saka M.Mezīte.
Viņa arī norāda, ka, cik ir braukts, nav bijusi saskare ar pārgalvīgu šoferi.
Veic profilaktiskos pasākumus un pārbaudes
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Vidzemē Zane Vaskāne “Dzirkstelei” uzsver, ka skolēnu pārvadājumu drošība ir prioritāte un būtiski ir ievērot vairākus svarīgus aspektus, lai nodrošinātu drošu nokļūšanu galamērķī.

“Pirms skolēnu pārvadājuma jāizvēlas uzticams, licencēts pārvadātājs, kas nodrošina atbilstošu transportlīdzekļa tehnisko stāvokli. Tāpat transportlīdzeklim jābūt aprīkotam ar visiem obligātajiem drošības līdzekļiem, arī drošības jostām katram pasažierim. Autobusa vadītājam jābūt pieredzējušam un ar atbilstošām kvalifikācijām. Pārvadātājam būtu ieteicams veikt vadītāja iepriekšējās pieredzes pārbaudi un pārliecināties, ka persona nav bijusi sodīta par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem, kas varētu radīt risku pasažieriem,” saka Z.Vaskāne.
Viņa arī uzsver, ka skolēni jāinformē par drošības noteikumiem – pārvietošanās autobusā braukšanas laikā ir aizliegta un obligāti jālieto drošības jostas. Ja transportlīdzeklis ir aprīkots ar bērnu pārvadāšanai paredzētām sēdvietām, tās jāizmanto atbilstoši bērnu vecumam.
Valsts policija regulāri veic profilaktiskos pasākumus un pārbaudes, lai kontrolētu, vai autobusu pasažieru pārvadājumi notiek atbilstoši prasībām. Šajā gadā Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamajā teritorijā jau notikušas vairākas pārbaudes. Vecāki un izglītības iestāžu pārstāvji tiek aicināti būt aktīviem un ziņot par iespējamām neatbilstībām, ja rodas aizdomas par transportlīdzekļa vai vadītāja neatbilstību drošības prasībām.
“Drošība ir atbildība, kas gulstas ne tikai uz pārvadātāju, bet arī uz skolu vadību, vecākiem un pašiem bērniem. Aicinām visus iesaistītos būt uzmanīgiem un proaktīviem, lai novērstu iespējamus negadījumus un nodrošinātu drošu skolēnu nokļūšanu galamērķī!” saka Z.Vaskāne.
Pēdējās nedēļās Gulbenes novadā veikti divi profilaktiskie pasākumi, kas saistīti ar pasažieru pārvadājumu drošību. To laikā pārbaudīti deviņi autobusi un kopumā 68 pasažieri. Vienā gadījumā konstatēts, ka pasažieris nebija piesprādzējies.
“Kopumā var secināt, ka Gulbenes novada iedzīvotājiem ir augsta atbildības sajūta un viņi ievēro drošības prasības,” saka Z.Vaskāne.
Svarīga ir brauciena organizācija
SIA “Auto-moto” autoskolas ceļu satiksmes noteikumu pasniedzējs Andris Leišavnieks “Dzirkstelei” uzsver, ka to, vai šoferis ievēros ceļu satiksmes noteikumus, neviens nevar garantēt.
Saistībā ar gada sākumā notikušo traģisko avāriju uz Ventspils šosejas viņš saka: “Mani izbrīnīja tas, ka no Ventspils piecās stundās jātiek līdz Daugavpilij! Tātad plānot braucienus vajag normāli, lai šoferis var braukt, nepārsniedzot ātrumu un neriskējot. Tur bija riskants brauciens, jo tomēr kāds ir attālums no Ventspils līdz Daugavpilij! Piecās stundās? Labāk izbraukt, lai stunda vai pusotra ir rezervē. Labāk ir aizbraukt un mazliet pagaidīt, nevis kavēt un braukt uz ļoti liela riska robežas. Svarīga ir brauciena organizācija. Bet to, vai noteikumus ievēros vai ne uz ceļa, nekad nevar garantēt. Tā ir autovadītāja atbildība. Ir jāsaprot, ko ved un kā ir jābrauc. Tas attiecas ne tikai uz ziemu, arī vasarā ir jāizbrauc savlaicīgi, jo vasarā atkal ir vairāk satiksmes dalībnieku, ir sastrēgumu iespējamība. Ir jāplāno brauciens tā, lai būtu pietiekami laika aizbraukt,” saka A.Leišavnieks.
[democracy id=”112″]
#SIF_MAF2024 #sarežģītālatvija #sarežģītālatvijanovalstslīdznovadam

Publikācija tapusi projektā “Sarežģītā Latvija: no valsts līdz novadam”, kurā “Latvijas Avīze” sadarbojas ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas”, “Ziemeļlatvija” un “Dzirkstele”. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Dzirkstele”.