Nodarbinātības valsts aģentūras tīmekļvietnē katru darbdienu tiek atjaunotas vakances, Gulbenē maz iespēju

Sākoties vasaras brīvlaikam, daudzi skolēni izvēlas izmantot šo laiku lietderīgi, iesaistoties dažādos darbos. Darbs vasarā skolēniem sniedz iespēju iegūt darba pieredzi un nopelnīt savu kabatas naudu. Taču, kā rāda pieredze, ne vienmēr pietiek darba vietu visiem gribētājiem. Daļa skolēnu darbu meklē paši, zvanot uzņēmējiem, citi izmanto draugu, radu vai paziņu palīdzību vai arī sociālos tīklus, tomēr ne visiem izdodas atrast piemērotu iespēju.
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Balvu filiāles Gulbenes klientu apkalpošanas centra nodarbinātības organizatore Sandra Cīrule “Dzirksteli” informē, ka, piemēram, uz 17. jūniju Gulbenes novadā bija dažas brīvas darba vietas, uz kurām skolēni varēja pieteikties. Viena no tām “Vecgulbenes muižā”, kur meklēja gan viesmīli, gan saimniecības strādnieku, kura darba lauciņš – teritorijas kopšana, ēkas uzturēšana kārtībā. Uz 26. jūniju Gulbenes novadā bija trīs vakances: ceha strādnieks Lizuma pagastā, pārdevēja palīgs Lejasciema pagastā, viesmīlis Gulbenē. Šāda informācija redzama NVA tīmekļvietnē.
Vecgulbenes muižas saimnieks Ainars Melders “Dzirkstelei” stāsta, ka šogad jauniešu interese strādāt ir ļoti liela. “Visus nemaz paņemt nevarējām. Pieteicās ļoti daudz. Tas ir apbrīnojami! Es nevaru paņemt darbā vairāk par diviem jauniešiem, jo, ja būs vairāk, nebūs ko piedāvāt viņiem. Mēs katru gadu vasarā darbā paņemam divus jauniešus, kuriem ir 18 gadi, bet pagājušajā gadā tik lielas intereses nebija,” stāsta A.Melders.
Viņš arī norāda uz problēmu, ka daudzi bērni nemaz nezina, ka pieteikšanās skolēnu vasaras darbam notiek tieši caur NVA tīmekļvietni. Informācijas par to bērniem bieži vien neesot. Tie skolēni, kuri paši atrada sev piemērotu darba devēju, beigās uzzināja, ka oficiāli viņiem tomēr ir jāpiesakās tieši caur NVA sistēmu. A.Melders uzskata, ka šī kārtība bērniem ir sarežģīta un neērta – sistēma nav līdz galam atstrādāta, būtu jādomā, kā to padarīt saprotamāku un pieejamāku. Daudzi pat neiedomājas, ka NVA tīmekļvietnē var sekot līdzi aktuālajām vakancēm un pieteikties.
Vakances aktualizē katru darbdienu
Brīvo darba vietu saraksts tiek aktualizēts un papildināts katru darbdienu. Jaunieši, kas vēlas strādāt, to var aplūkot NVA tīmekļvietnē. Līdz pat 17. augustam ir atvērta skolēnu reģistrācija darbam vasarā. Ir jāatrod sev piemērota vakance sarakstā “Vakanto darba vietu saraksts skolēnu vasaras darbam”, jāsazinās ar darba devēju un jāpiesakās vakancei. Ja darba devējs jaunieti izvēlēsies, CV un vakanču portālā viņš saņems aģentūras norīkojumu darba uzsākšanai. Savukārt vecākiem jāņem vērā, ja bērns līdz 19 gadu vecumam turpina mācības un strādā tikai vasaras brīvlaikā (no 1. jūnija līdz 31. augustam), vecākam nav algas nodokļa grāmatiņā jāsvītro ieraksts par bērnu kā apgādājamo un atrašanās vecāka apgādībā arī netiks pārtraukta automātiski. Tādējādi arī tad, ja bērns vasaras brīvlaikā strādā, vecāks saglabā atvieglojumu par apgādībā esošu personu – vecāka algas daļa, ko neapliek ar nodokļiem, ir 250 eiro mēnesī. Savukārt tiem vecākiem, kuru bērni līdz 19 gadu vecumam mācās un strādā arī mācību gada laikā, bērna atrašanās apgādībā tiek pārtraukta automātiski – tiklīdz skolēns uzsācis darba attiecības. Ja skolēns pārtrauc strādāt, vecākiem pašiem bērns jāatjauno apgādībā.
Par divām darba vietām vairāk nekā pērn

Gulbenes novadā viens no lielākajiem darba devējiem skolēniem vasaras brīvlaikā ir Gulbenes novada pašvaldība. Gulbenes novada jauniešu centra “Bāze” vadītāja Valērija Stībele “Dzirkstelei” stāsta, ka šogad jauniešu atsaucība darbam vasarā tāpat kā pērn bija ļoti liela. Tika saņemti 112 pieteikumi no jauniešiem, kas vēlas vasarā strādāt.
“Liels prieks, ka atsaucība ir liela. Šis ir rekords! Cerams, ka interese tikai palielināsies. Protams, pašvaldība nevar nodrošināt tik daudz darba vietu jauniešiem, un tika apstiprināts, ka darbs ir 35 jauniešiem dažādās pašvaldības iestādēs, un tas ir par divām darba vietām vairāk nekā iepriekšējā gadā. Iestādes ir gatavas uzņemt jauniešus, bet diemžēl pašvaldības budžets neļauj visus gribētājus paņemt darbā. Jūnijā strādā jau 13 jaunieši, jūlijā – 16, augustā – 6 jaunieši,” stāsta V.Stībele.
Arī viņa skaidro, ka sākumā jaunieši, kas vēlas strādāt kādā no pašvaldības iestādēm, sūta savu pieteikumu un motivācijas vēstuli pašvaldībai, bet pēc tam viņiem tāpat jāreģistrējas NVA.
“Reģistrēties sistēmā nav sarežģīti. Tiem jauniešiem, kuriem netiek apstiprināta dalība darbam vasarā, nosūtām e-pastu ar atteikumu un informāciju, kas ir NVA saistībā ar vakancēm vasarā. Arī karjeras konsultants, pirms skolēni dodas vasaras brīvlaikā, informē, ka var reģistrēties NVA darbam vasarā. NVA tīmekļvietnē katru dienu tiek atjaunotas vakances, Gulbenē maz iespēju. Piemēram, viens no darba devējiem ir “Vecgulbenes muiža”, bet tur ņem darbā jauniešus tikai no 18 gadiem. Un ir darba devēji, kas, piemēram, ņem darbā jauniešus, kas jau ir zināmi un jau guvuši pirms tam darba pieredzi konkrētajā uzņēmumā,” stāsta V.Stībele.
Atlases process šogad nedaudz atšķirīgs
Arī šogad Gulbenes novadā vispopulārākā jauniešu izvēle ir darbs bērnudārzā – saņemti vairāk nekā 50 pieteikumi, bet pieejamas ir tikai 4 vakances. Otrajā vietā ir Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs – 26 pieteikumi. Trešajā vietā “Bāze” – 20 pieteikumi. “Prieks, ka ir pagastu pārvaldes, kuras piedāvā darbu vietējiem jauniešiem,” uzsver V.Stībele.
Atlases process šogad bija nedaudz atšķirīgs. Katram pieteikumam tika piešķirts individuāls kods, un jaunieša motivācijas vēstule tika nosūtīta konkrētajai iestādei, kurā viņš bija izteicis vēlmi strādāt. Iestādes vadītājs, iepazīstoties ar motivāciju, pieņēma lēmumu – aicināt kandidātu uz darbu vai ne. Jauniešu vārdi un uzvārdi iestāžu vadītājiem nebija zināmi.
V.Stībele uzsver, ka jauniešiem būtu vairāk jādomā par to, kā viņi raksta savas motivācijas vēstules. Pirms pieteikšanās darba vietām “Bāze” organizēja īpašu aktivitāti un aicināja jauniešus apgūt prasmes, kā sagatavot CV un motivācijas vēstuli. Iepriekš paši jaunieši norādīja, ka šādas apmācības būtu noderīgas, jo vēlas papildināt savas zināšanas. Tomēr, kad aktivitāte tika reāli piedāvāta, to apmeklēja tikai trīs jaunieši. V.Stībele stāsta, ka atlases procesā varēja skaidri redzēt atšķirību, jo bija jaunieši, kuri spēja uzrakstīt kvalitatīvu motivācijas vēstuli, citi izmantoja mākslīgā intelekta radītus tekstus, bet daži savā motivācijā norāda tikai to, ka vēlas nopelnīt naudu.
Katru gadu dod iespēju strādāt
“Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule “Dzirkstelei” stāsta, ka “Maxima Latvija” ik gadu ar prieku piedalās skolēnu vasaras nodarbinātības programmā. Jaunietim tā ir lieliska iespēja iegūt pirmo praktisko pieredzi, darbā iemāca atbildību un veicina prasmes, kas noderēs arī nākotnē neatkarīgi no izvēlētās karjeras. Šovasar “Maxima Latvija” nodrošina gandrīz 400 darba vietas jauniešiem 37 Latvijas pilsētās.
Gulbenes novadā veikalā “Maxima” divus mēnešus strādās viens skolēns.
“Arī iepriekšējos gados veiksmīgi esam sadarbojušies ar Nodarbinātības valsts aģentūru, nodrošinot jauniešiem iespēju apgūt mazumtirdzniecības nozari. Līdzšinējā pieredze rāda, ka šie jaunieši spēj veiksmīgi iekļauties kolektīvā un pildīt uzticētos pienākumus. Sākumā, protams, nepieciešams laiks, lai iejustos darba ritmā, taču jau pēc neilga laika viņi darbojas ar patiesu atbildības sajūtu,” saka L.Dupate-Ugule.
Strādājot “Maxima” veikalā, jauniešiem ir iespēja apgūt mazumtirdzniecības nozares darbības pamatprincipus, iepazīt veikala ikdienas procesus, attīstīt saskarsmes un komunikācijas prasmes, pielāgoties mainīgām situācijām, kā arī gūt praktiskas iemaņas, veicot preču izvietotāja pienākumus. Šai pozīcijai noteiktā darba samaksa ir 740 eiro (bruto) mēnesī, darba devējs sedz 50 procentus no atalgojuma, bet otru pusi sedz NVA.
Papildus skolēnu nodarbinātībai vasarā “Maxima Latvija” uzsākusi īpašu ilgtermiņa karjeras programmu jauniešiem – studentiem. Programma piedāvā elastīgu darba grafiku, kas ļauj ērti apvienot studijas ar darbu gan tirdzniecības, gan ražošanas jomā. Papildus tam jauniešiem tiek nodrošināts līdzfinansējums studiju maksai, bezmaksas ēdināšana, stabils atalgojums, sociālās garantijas un citi atbalsta mehānismi, kas palīdz veidot stabilu pamatu veiksmīgai karjerai un nākotnei.
Sadarbība – veiksmīga

Uzņēmēja Linda Kļaviņa, kura ir kafejnīcas “Cafe “Vagonā”” īpašniece, ar NVA atbalstu jau otro vasaru piedāvā darbu skolēniem. Pagājušajā vasarā nodarbināja sešus skolēnus un katrs strādāja mēnesi, proti, katru mēnesi – divi. Šogad pie viņas strādā trīs skolēni un katrs strādā divus mēnešus, kas ir maksimālais NVA piedāvātais darba laiks.
“Visi šie trīs skolēni, kas strādā šovasar, arī pagājušajā vasarā strādāja pie manis, jo viņi bija izteikuši vēlmi, ka gribētu strādāt arī šajā vasarā. Sadarbība ar skolēniem ir veiksmīga. Skolēni tiek galā ar darba pienākumiem – ir iemācījušies strādāt ar kasi, pieņemt produktus, apkalpot klientus, pārzina valodas. Varu teikt tikai labus vārdus. Protams, pagājušajā gadā man nācās iespringt vairāk, jo viņi bija jāapmāca, bet šogad jau ir krietni vieglāk, jo darba pienākumus zina. Skolēni dod jaunu enerģiju, piedāvā arī savas idejas, palīdzot veidot, piemēram, sociālo tīklu saturu. Esam vairāk pazīstami, un man kā darba devējam ir arī drošāk. Sadarbība ar NVA arī ir laba. Arī nākamgad, ja vien būs šāda iespēja, es to izmantošu. Tā ir vērtīga pieredze, ko uzņēmējam, ja vien ir iespēja, vajag izmantot, ” stāsta L.Kļaviņa.
Pagājušajā gadā viņa mēģināja atrast arī pavāru, bet neizdevās, tāpēc, ja kādu interesē pavāra vakance, arī var dot ziņu.
Ir, kas nemaz nevēlas strādāt
Jauniešu centrā “Bāze” darba pieredzi gūst Kristers Gabrāns, kurš absolvējis Gulbenes novada vidusskolas 9. klasi. Līdz šim viņš “Bāzē” ir darbojies kā brīvprātīgais, bet nu ir priecīgs, ka šovasar paša spēkiem izdosies nopelnīt naudu, jo vēlas nopirkt dronu. Viņš meklēja informāciju par darba iespējām tīmekļvietnē “gulbene.lv”.

“Es vēlējos strādāt tieši jauniešu centrā “Bāze” un gūt darba pieredzi. Man patīk te. Esmu nokrāsojis soliņus, sakārtojis noliktavu, montējis video un vadu aktivitātes bērniem, kas te atnāk. Man ļoti patīk! Dienā man jāstrādā septiņas stundas,” stāsta Kristers.
Viņš domā, ka atrast darbu Gulbenē var, bet jautājums, vai darba devējs ņems darbā. Bet daudzi, kurus viņš pazīst, kā uzsver Kristers, nemaz negrib strādāt vasarā.

FOTO: GATIS BOGDANOVS
Arīna Logina, kura šovasar strādā “Cafe “Vagonā””, vasaras darbā iesaistās ar mērķi gūt praktisku pieredzi, iemācīties atbildību, kā arī saprast, kā ir patiesībā būt darba vidē.
“Man svarīgi ir arī iekrāt līdzekļus savām vajadzībām un vienlaikus attīstīt komunikācijas prasmes, saskaroties ar dažādiem cilvēkiem. Strādājot “vagoniņā”, lielākais izaicinājums noteikti ir darbs ar klientiem, īpaši karstās, saspringtās dienās. Nepieciešams saglabāt mieru, laipnību un enerģiju, pat ja brīžiem ir nogurums vai garas rindas. Tomēr tieši tas arī veido raksturu un māca būt izturīgam,” saka Arīna.
Viņa uzskata, ka Gulbenē jauniešiem nav pārāk viegli atrast darbu, īpaši, ja viņi ir jaunāki par 18 gadiem vai vēl nav uzkrājuši pieredzi.
“Darba vietu skaits ir ierobežots, un bieži vien vajadzīgi paziņas vai konkrēta rekomendācija, lai tiktu pie iespējas, īpaši, ja par to sāk domāt vēlu. Labas un daudz iespējas ir tiem, kas piesakās savlaicīgi,” saka Arīna.
#SIF_MAF2025 #sarežģītālatvija #sarežģītālatvijanovalstslīdznovadam

Publikācija tapusi projektā “Sarežģītā Latvija: no valsts līdz novadam”, kurā “Dzirkstele” sadarbojas ar laikrakstiem “Staburags”, “Ziemeļlatvija” , “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Dzirkstele”.