Nolikums
“Ghetto Basket” nolikums, salīdzinot ar 2013. gadu piedzīvojis ne mazums izmaiņu, tādēļ katram (!) spēlētājam, kurš šogad pirmo reizi dosies uz kādu no “Ghetto Basket” posmiem nepieciešams iepazīties ar šo informāciju!
1. Organizators un vadība
1. Biedrība “Streetbasket” un „Ghetto Alianses” turnīrus organizē attiecīgās pilsētās „Ghetto Alianses” pārstāvji sadarbībā ar biedrību „Streetbasket”.
2. ”GULCES GĒNS” sadarbībā ar Gulbenes pilsētas pārvaldi un Gulbenes sporta centru nodrošina sacensību dalībnieku apbalvošanu ar medaļām. Biedrība ”GULCES GĒNS” veic sacensību organizāciju un nodrošina to norisi.
3. Sacensību galvenais tiesnesis Krišs Matisons.
2. Mērķi
1. Sportiski un jautri aizvadīt brīvo laiku no maija līdz septembrim.
2. Uz godīgas cīņas un savstarpējas cieņas principiem noteikt uzvarētāju katrā no spēlēm un turnīrā kopumā.
3. Ar ielu basketbola spēļu palīdzību un citiem atraktīviem pasākumiem veicināt aktīvu, veselīgu dzīvesveidu, no alkohola un tabakas brīvu izklaidi.
4. Noteikt labākās ielu basketbola komandas un spēlētājus, kuri būtu cienīgi pārstāvēt Latvijas “Ghetto Basket” turnīros citās valstīs.
3. Dalībnieki
Jebkurš Latvijas vai citas valsts pilsonis, kurš ir gatavs pieņemt “Ghetto Basket” spēles principus, kļūt par adekvātu ielu kultūru vienojošā pasākuma dalībnieku.
4. Medicīniskais nodrošinājums
Medicīnisko aprūpi nodrošina sacensību organizatori. Ja traumu nav iespējams novērst sacensību vietā tiek izsaukta ātrā medicīniskā palīdzība. Par savu veselības stāvokli atbild sacensību dalībnieks.
5. Datumi/ Norises vieta
17.maijs Gulbenes sporta centrs
31.maijs Gulbenes Kultūras centra laukums
13.jūnijs Gulbenes Kultūras centra laukums
28.jūnijs Gulbenes Kultūras centra laukums
12.jūlijs Gulbenes Kultūras centra laukums
25.jūlijs Gulbenes Kultūras centra laukums
Sacensību sākums tiek izziņots pirms katra turnīra.
Sacensību norises vieta var tikt mainīta, iepriekš par to izziņojot.
6. Spēlētāju grupas
1. Spēlētāju sadalījums pa vecuma grupām tiek noteikts pēc dzimšanas gada un dzimuma.
Pamatgrupas
2. Vecākā grupa – 1997. gadā dzimušie un vecāki spēlētāji
3. Jaunākā grupa – 1998. gadā dzimušie un jaunāki spēlētāji
4. Papildus grupas, kuras var tikt iekļautas turnīrā pēc organizatoru lēmuma.
5. Sievietes – 1997. gadā dzimušās un vecākas sievietes
6. U16 meitenes – 1998. gadā dzimušās un jaunākas meitenes
7. Ārpus “Ghetto Basket” galvenās norises vietas – Rīgas, Grīziņkalna – organizatori, ņemot vērā pieteikto komandu skaitu, tiesīgi apvienot grupas.
8. Organizatori saziņā ar vietējiem pārstāvjiem ir tiesīgi mainīt spēlētāju sadalījumu pa vecuma grupām, papildināt grupu skaitu, piemēram, iekļaujot jaukto grupu.
9. Komandas sastāvā var būt ne vairāk kā 8 spēlētāji.
10. Dalībnieki, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu, drīkst piedalīties tikai ar vecāku parakstītu atļauju.
7. Spēles noteikumi un tiesāšana
1. Spēles notiek pēc starptautiskajā basketbolā FIBA (Starptautiskā Basketbola federācija) pieņemtajiem principiem. Lielākā atšķirība – punktu skaitīšana pa viens un divi, aizvietojot tradicionālo divi un trīs principu. Netiek piemērots arī trīs sekunžu uzbrukumu zonas princips.
2. Spēles laukumā tiek izveidota tālmetienu un soda metienu līnija. Ja attiecīgo laukumu ierobežo reklāmas sētiņas, tad bumbas vai spēlētāja pieskāriens tām tiek fiksēts kā auts. Tas pats attiecināms uz bumbas vai spēlētāja pieskārienu groza konstrukcijai. Pirms spēles tās dalībniekiem ieteicams vienoties par auta fiksēšanas nosacījumiem gala līnijā aiz groza.
3. Netiek izmantoti tiesnešu pakalpojumi, jo maču tiesāšanu veic paši spēlētāji. Katrā konkrētā spēles epizodē iesaistītais basketbolists ir tiesīgs apstādināt spēli ar vārdu “Sods”. Ja rodas domstarpības, tad strīdu izšķir neitrālās komandas pārstāvis vai galvenqais tiesnesi.
4. Ja noteikumu pārkāpumu aizsargs veicis metiena izpildīšanas brīdī, tad uzbrucējs saņem iespēju uz attiecīgi vienu vai diviem soda metieniem. Pēc attiecīgā soda metienu skaita izpildīšanas notiek cīņa par atlēkušo bumbu.
5. Ja pēc noteikumu pārkāpuma uzbrucējs guvis grozu, tad viņš ir tiesīgs pieprasīt arī papildus soda metienu. Šā noteikuma atcelšana pieļaujama tikai situācijā, kad pirms spēles abas komandas par to īpaši vienojas.
6. Pēc punktu guvuma no spēles vai arī pēc sekmīga soda metiena bumbas pārvaldīšanas tiesības saņem iepriekš aizsardzībā esošā komanda. Bumbas ievadīšanai spēlei nepieciešams, lai uzbrukuma tiesības saņēmušās vienības basketbolisti atrastos ārpus tālmetienu līnijas, bet aizsargi – iekšpus tās. Pirms uzbrukuma uzsākšanas uzbrucējs piespēlē bumbu aizsargam, veicot tā saucamo “Check-ball”. Tikai pēc tam uzbrucējs ir tiesīgs uzsākt spēli.
7. Spēles laikā katru komandu laukumā pārstāv trīs basketbolisti, atsevišķos gadījumos pieļaujama arī divu spēlētāju dalība mačā. Mazākumā palikušā komanda, neraugoties uz iemesliem, nav tiesīga pieprasīt sāncenšu trešā spēlētāja nepiedalīšanos cīņā. Sāncenšu basketbolista savainojuma situācijā cīņas turpinājums divi pret divi tiek uzskatīts par labas gribas apliecinājumu.
8. Spēlētāju maiņas tiek veiktas tikai un vienīgi situācijā, kad ir gūts grozs un notiek “Check-ball” process. Pirms bumbas nodošanas uz “Check-ball” maiņas tiesīgi izdarīt uzbrūkošās komandas spēlētāji, bet pirms bumbas atdošanas – aizsargi. Pēc “Check-ball” procesa pabeigšanas veiktās spēlētāju maiņas tiek sodītas ar papildus soda metiena izpildi, pēc kura uzbrukuma tiesības paliek tā izpildītājiem.
8. Punktu skaitīšana
1. Spēles notiek nevis uz laiku, bet gan līdz brīdim, kad viena no komandām gūst 11 punktus (tālmetiens – 2 punkti, pārējie metieni – 1 punkts). Lai mačs tiktu pabeigts, vienas komandas pārsvaram jābūt vismaz divi punkti. Līdz ar to spēle nebeidzās pie rezultāta 11:10, bet gan rezultātam sasniedzot 12:10, 13:11, 14:12 utt…
2. Organizatori patur tiesības nelabvēlīgu laika apstākļu vai citu iemeslu dēļ samazināt spēles ilgumu, nosakot uzvarētāju, piemēram, pēc deviņu punktu sasniegšanas.
9. Vietu noteikšana apakšgrupās
1. Apakšgrupu turnīros komanda par uzvaru saņem divus punktus, par zaudējumu – vienu punktu, par neierašanos uz spēli – nulle punktu.
2. Ja apakšgrupu turnīra noslēgumā divām vai vairākām komandām ir vienāds punktu skaits, tad vispirms tiek ņemti vērā savstarpējo maču iznākumi. Ja uzvaru un zaudējumu skaits ir vienāds, tad tiek ņemta vērā gūto un zaudēto punktu starpība šo komandu savstarpējās spēlēs. Ja arī tad rādītāji ir vienādi, tad kopējais apakšgrupā gūto un zaudēto punktu starpība.
3. Izņēmums! Vienāda punktu skaita gadījumā komanda, kura nav ieradusies kaut uz vienu spēli, automātiski ieņem zemāko iespējamo vietu.
10. Licences
1. “Ghetto Games” ir vienota licence, kura derīga dalībai jebkurā no sporta veidiem jebkurā vietā notiekošajām sacensībām. Lai noformētu licenci, nepieciešams sekretariātā uzrādīt personas apliecinošo dokumentu ar fotogrāfiju. Licences cena 1,50 eiro.
2. Lai reģistrētu komandu, nepieciešams uzrādīt visu spēlētāju licences. Ja sacensību laikā rodas neskaidrības par spēlētāju tiesībām startēt attiecīgajā vecuma grupām vai arī pastāv aizdomas par līdzdalību turnīrā bez licences, tad attiecīgajam spēlētājam jābūt gatavam uzrādīt licenci.
3. Ja spēlētājs nav gatavs uzrādīt derīgu licenci vai arī nosaukt licences numuru, kā arī pēc organizatoru pieprasījuma citus reģistrācijas datus identitātes pārbaudei, tad viņa pārstāvētā komanda tiek diskvalificēta no attiecīgā turnīra, un rezultāti tiek anulēti.
4. Tiek pieļauta jaunas licences noformēšana, taču ar nosacījumu, ka organizatori tiek par to informēti. Ja datu bāzē tiek fiksēta situācija, kad viens spēlētājs noformējis vairākas licences, tad tās visas tiek anulētas. Organizatori ir tiesīgi pieņemt soda sankcijas attiecībā uz šādu pārkāpumu veikušo spēlētāju.
11. Sezonas rangs
1. Sezonas laikā vīriešu grupā (1997. gadā dzimušie un vecāki) tiek noteikts kopējais „Ghetto Basket” Latvijas rangs – gan komandu, gan individuālais. Uz tā pamata labākās komandas saņems iespēju piedalīties sezonas finālā, kā arī organizatoru īpaši noteiktos turnīros.
2. Katras „Ghetto Alianses” ietvaros tiek aprēķināts lokālais rangs, ņemot vērā komandu sasniegtos rezultātus tikai šajos turnīros.
3. Komandas rangs tiek veidots, balstoties uz reģistrāciju pēc tās nosaukumiem. Obligāti jānorāda arī pārstāvētā pilsēta. Sezonas laikā līdz 1. augustam komandai ir tiesības vienu reizi labot vai mainīt tās nosaukumu.
4. Katras komandas sastāvā sezonas laikā iespējams pieteikt līdz astoņiem spēlētājiem. Ja komanda sasniegusi spēlētāju limitu, tad tā saglabā tiesības piesaistīt vēl citus spēlētājus, taču par attiecīgajiem posmiem ranga punktus nesaņem ne komanda, ne spēlētāji individuāli. Papildus pieteiktie spēlētāji nesaņem tiesības pārstāvēt šo komandu finālturnīrā.
5. Finālturnīram tiek pieteikti un piedalās četri no katras komandas spēlētājiem, kuri šo komandu pārstāvējuši vismaz astoņos turnīros sezonas laikā. Organizatori patur tiesības vienībām, kuras finālturnīram kvalificēsies kā „Ghetto Alianses” pārstāves, samazināt nepieciešamo turnīru skaitu ne vairāk kā diviem no pieteiktajiem spēlētājiem.
6. Sezonas rangā punktus saņem visas komandas, kas piedalījušās attiecīgajā turnīrā.
7. „Ghetto Alianses” organizētie „Ghetto Basket” turnīri. 1. vieta – 15 punkti, 2. vieta – 12 punkti, 3. vieta – 10 punkti, 4. vieta – 8 punkti, 5. – 8. vieta – 6 punkti, 9. – 16. vieta – 4 punkti, 17. vieta un zemāk – 2 punkti. Ja komandu skaits vecākajā grupā pārsniedz 32 komandas, tad tiek izmantota 7. punktā norādītā punktu aprēķināšanas skala.
8. Sezonas ranga aprēķināšanā tiek ņemti vērā komandas visi uzrādītie rezultāti, ņemot vērā punktā noteiktos ierobežojumus.
12. Finālturnīra dalībnieki
1. „Ghetto Basket” sezonas finālturnīrā vecākajā grupā startē tikai organizatoru uzaicinātās komandas atbilstoši to sportiskajiem sasniegumiem „Ghetto Basket” sezonas Latvijas rangā.
2. Tiesības startēt finālturnīrā automātiski saņem „Ghetto Basket” Latvijas ranga labākās 32 komandas. Organizatori patur tiesības palielināt šo komandu skaitu.
3. Katras „Ghetto Alianses” ranga labākā vietējā komanda (attiecīgās pilsētas vai tuvāko novadu) saņem ceļazīmi uz finālturnīru. Organizatori patur tiesības palielināt attiecīgās „Ghetto Alianses” pārstāvniecību finālturnīrā, ņemot vērā konkrētas „Ghetto Alianses” aizvadīto turnīru skaitu un dalībkomandu skaitu.
13. Sacensību sistēma
1. Katras vecuma grupas attiecīgā turnīra izspēles sistēma tiek noteikta atbilstoši pieteikto komandu skaitam.
2. Katrai komandai ir garantēta iespēja aizvadīt vismaz četras spēles. Pretinieku ierašanos organizatori negarantē. Pēc apakšgrupu turnīru izspēles noteikts skaits komandu iekļūst izslēgšanas turnīrā.
14. Dalības maksa
1. Spēlētāja dalības maksu nosaka organizatori saziņā ar vietējiem organizatoriem.
2. “Ghetto Basket” posmos Gulbenē vecākās grupas viena spēlētāja dalības maksa ir 3 eiro.
3. Jaunākās grupas viena spēlētāja dalības maksa ir 1,5 eiro.
15. Pārkāpumu sodīšana
1. Organizatori patur tiesības par pārkāpumiem, kuri ir pretrunā sacensību nolikumam vai arī traucē izmantot tiesības uz sportisku atpūtu citiem turnīra dalībniekiem, anulēt spēlētāju licenci un liegt pieeju sacensību norises vietām.
2. “Ghetto Basket” nepastāv strīdus bumbas termins, cīņa notiek līdz brīdim, kad viena komanda godīgā cīņā izcīna bumbu.
3. Jebkurš atklāts un tīšs sitiens sāncensim automātiski tiek sodīts ar diskvalifikāciju.
16. Informācija
Oficiālā informācija atrodama “www.ghettogames.lv”, kā arī “Ghetto Basket” lapās “draugiem.lv”, “facebook.com” un “twitter.com”.
Oskars Kreišmanis, tel.29232917, oskarskreismanis@inbox.lv
Sandis Pugačs, tel. 26123291, sandis.pugacs@gmail.com
Krišs Matisons, tel. 27409274