Normunds Audzišs norāda uz sabiedrības neinformētību un SVID analīzes neesamību

Par Gulbenes novada pagastu četru apvienību pārvaldīšanas nolikumiem pieņemts pozitīvs lēmums, deputātiem balsojot novada domes 27.jūnija sēdē. Par balsoja Guna Švika, Atis Jencītis, Normunds Mazūrs, Guna Pūcīte, Ivars Kupčs, Aivars Circens un Gunārs Ciglis. Pret balsoja Intars Liepiņš, Normunds Audzišs un Daumants Dreiškens. Balsojuma atturējās Ainārs Brezinskis.
Domes sēdē attaisnojošu iemeslu dēļ nepiedalījās priekšsēdētājs Andis Caunītis un deputāti Anatolijs Savickis, Lāsma Gabdulļina, Mudīte Motivāne.
Domes sēdē sākotnēji lemšana par pagastu apvienību pārvaldības četriem nolikumiem nebija paredzēta, jo 20.jūnija finanšu komitejā deputāti nenobalsoja par šādu lēmumprojektu virzīšanu apstiprināšanai. Taču G.Švika, kura šobrīd vada novada domi A.Caunīša prombūtnes laikā, izmantoja savas likumīgās tiesības un iekļāva šos jautājumus domes sēdes darba kārtībā.
Normunds Audzišs teica: “Es nevaru balsot par.” Viņš vaicāja, vai ir izdarīta analīze tam, ko dos šī reforma. Par to viņš iepriekš jau bija runājis un uzsvēra, ka ir bijusi nedēļa laika, lai līdz 27.jūnijam izpildvara šādu analīzi sagatavotu.
Pašvaldības izpilddirektore Antra Sprudzāne atbildēja, ka “varbūt gluži nav uzlikta uz papīra” šāda analīze, bet vērtēts un runāts par “iespējamajiem draudiem un riskiem” ar deputātiem esot jau iepriekš. Viņa akcentēja, ka nolikumi nosaka pārvaldības modeli, lai strādātu efektīvāk.
13 automašīnu vietā pārvaldniekiem būs četras?
N.Audzišs teica – gribējies tieši šoreiz lietišķu analīzi, ievērojot visas “četras puses”, kā tas SVID analīzē (stratēģijas plānošanas instruments, kas ļauj noteikt projekta stiprās puses, vājības, iespējas un draudus – red.) notiek. Viņš akcentēja, ka tomēr nav īsti skaidrs par izmaksām. Saistībā ar pagastu apvienību izveides plānošanu viņš pagaidām neesot redzējis “elementāru matemātiku”, lai noticētu piesolītajam vairāk nekā 200 000 eiro ietaupījumam.
Antra Sprudzāne iebilda: “Šī matemātika ir.” Viņa norādīja, ka bija darba grupa, kas tika veidota ar A.Caunīša rīkojumu, un tajā tika runāts par finanšu aprēķiniem. Kas saistās ar saimnieciskajiem izdevumiem, tur A.Sprudzāne sacīja, ka tiks taupīts uz ikdienas uzturēšanas izdevumiem, uz tehniskā aprīkojuma, automašīnu izmantošanu. “Mums ir 13 pagastu pārvaldes, katram pārvaldniekam ir savs auto. Tagad būs četri pārvaldnieki,” viņa teica. Daudzas automašīnas pašvaldībā ir ilgtermiņa nomā. Tas ir liels apjoms, kas mazināsies. Taču palielināsies degvielas izmantošanas apjomi, teica A.Sprudzāne.
N.Audzišs teica, ka gribas tomēr aprēķinus “uz vienas lapas, lai var smuki apskatīt”. “Man patīk cipari. Ja es neredzu, tad es neticu,” viņš sacīja un piebilda, ka nav izdarīts tas, ko deputāts ir lūdzis izpildvarai.
G.Švika teica – esot sākusi veidot tādu apkopojumu SVID analīzes veidā, bet laika trūkuma dēļ nav pabeigusi, tomēr sola, ka darba grupā tas tiks izdarīts un deputāti tiks iepazīstināti ar iznākumu.
Sola rudenī pagastos tikties ar iedzīvotājiem
Iedzīvotājiem nekas nemainīšoties no tā, ka notiks pašvaldības iestāžu – pagastu pārvalžu – iekšējā reorganizācija, atkal uzsvēra A.Sprudzāne. Reorganizācija neskaršot nevienu pašvaldības sniegto pakalpojumu iedzīvotājiem. Savukārt pagastu katras apvienības vadītāja pienākums būšot redzēt teritoriju kopumā, lai attīstība veidotos līdzsvaroti, – teica A.Sprudzāne.
N.Audzišs teica, ka šie A.Sprudzānes argumenti ir jau dzirdēti. N.Audzišs arī vaicāja, vai ir sniegta atbilde rancēniešiem uz viņu vēstuli, par kuru iepriekš rakstījusi arī “Dzirkstele”.
“Atbildes vēstule Rankas iedzīvotājiem mums ir sagatavota, apstiprināta un tiks nosūtīta,” apliecināja A.Sprudzāne. Viņa arī piebilda, ka, runājot par iedzīvotājiem, tādas reālas tikšanās šobrīd netiek plānotas. Savukārt ar pašvaldības darbiniekiem par iekšējo reorganizāciju esot izrunāts visās 13 pagastu pārvaldēs. Taču, kad būšot zināmi konkrētie darbinieki, kuri strādās pagastu apvienībās, varbūt tikšot rīkotas tikšanās ar iedzīvotājiem. Tas varēšot notikt rudenī.
G.Ciglis norādīja, ka iedzīvotāju skaits novadā katru gadu samazinās par 300-400 cilvēkiem. Tas nozīmējot, ka reformas novadā ir nepieciešamas un neizbēgamas. Viņš izteicās, ka 2025.gadā, iespējams, būs jānonāk pie vēl smagākām reformām.
Pārvaldnieku pienākums komunicēt ar iedzīvotājiem
A.Jencītis iebilda, ka iepriekš ir piedalījies deputātu sarunās, kur izskanēja informācija par aprēķiniem, reorganizējot pagastu pārvaldes. Turklāt viņš personiski esot devies uz pašvaldības Finanšu nodaļu, interesējies dziļāk un arī redzējis aprēķinus, tā ka vajadzējis tikai gribēt iegūt informāciju. A.Jencītis piebilda, ka, viņaprāt, deputātiem vajadzēja ar saviem parakstiem apstiprināt finansiāli plānoto, lai vēlāk pašvaldības administrācija neiedomātos ietaupīto naudu pārvirzīt pēc saviem ieskatiem.
A.Circens atgādināja, ka jau pavasarī par gaidāmo reorganizāciju, izveidojot pagastu apvienības, rakstīja “Dzirkstele”, arī biedrība “Sateka” organizēja apkaimju darbnīcas, kurās runāja par to, kas mainīsies pagastu pārvaldībā.
Vēl A.Circens uzsvēra, ka visi pagastu pārvalžu vadītāji bija informēti par gaidāmo reorganizāciju. “Viņu pats pirmais pienākums ir komunicēt ar saviem iedzīvotājiem. Sniegt informāciju, kas nāk no novada pašvaldības. Ja viņi to darīt neuzskatīja par vajadzīgu, vai ir vainīga novada pašvaldība?” teica deputāts un norādīja, ka lauku iedzīvotāju neinformēšana ir pagastu pārvaldnieku problēma, tas “liecina, ka pagastu pārvalžu vadītāji nepilda savus pienākumus”.
Komentēt viņa izteikumus domes sēdes laikā vēlējās Lizuma pagasta pārvaldes vadītājs Uģis Aigars, tomēr sēdes vadītāja G.Švika neļāva viņam to darīt, ierosinādama satikt personiski A.Circenu un izrunāties. G.Švika domes sēdes laikā visus aicināja: “Neattīstām nekādus strīdus!”

FAKTI
● Ar 1.oktobri Gulbenes novadā esošo 13 pagastu pārvalžu vietā būs 4 apvienības (novada domes 30.maija sēdes lēmums):
• Druvienas, Lizuma, Rankas un Tirzas pagastu apvienība ar centru Lizumā;
• Beļavas un Lejasciema pagastu apvienība ar centru Lejasciemā;
• Daukstu, Galgauskas, Jaungulbenes un Līgo pagastu apvienība ar centru Jaungulbenes pagasta Gulbītī;
• Litenes, Stāmerienas un Stradu apvienība ar centru Vecstāmerienā.
● Katrai no pagastu pārvalžu četrām apvienībām būs savs vadītājs, kurš tiks izraudzīts atklāta konkursa ceļā.
● Līdz 15.augustam tiks apstiprināts pagastu apvienību 4 pārvalžu amatu saraksts, kas stāsies spēkā ar 1.oktobri.
Apvienību izveidošana, optimizējot šobrīd esošo pilsētas un pagastu pārvalžu skaitu (izveidojot lielākas teritorijas):
• 2024.gadā prasīs budžeta izdevumus 849 135 eiro;
• 2025.gadā pašvaldības budžeta izdevumi samazināsies par 272 904 eiro.
Kopumā pašvaldībā, veicot dažādus optimizācijas pasākumus, paredzēts 2025.gadā budžetā ietaupīt 1 297 861 eiro.
Šādu finanšu ietaupījumu paredz domes 27.jūnija sēdē apstiprinātais Gulbenes novada pašvaldības budžeta izdevumu plāns (no 11 deputātiem, kuri piedalījās sēdē, 10 bija “par”, 1 “pret”).
AVOTS: GULBENES NOVADA DOME
#SIF_MAF2024 #stiprakopienastipravalsts

Projektu “Stipra kopiena – stipra valsts 2024” līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds”
no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.