Valtis Krauklis: bez palīdzības nepaliks tie, kam tā pienākas
Gulbenes novada domes sociālās palīdzības noteikumu grozījumi vairs neparedz pabalstu sodu izcietušajai personai, kā arī tā saucamo apbedīšanas pabalstu, jo tas ir pretrunā ar likumu par sociālo palīdzību un Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija ir likusi novada domei svītrot šos divus pabalstu veidus. “Dzirkstele” to uzzināja pašvaldībā.Tomēr ministrija arī ieteikusi: ja novada dome tomēr vēlas iedzīvotājiem sniegt šādu papildu palīdzību, tad to var darīt, pamatojoties uz likumu par pašvaldībām izdodot vēl speciālus citus noteikumus.
Kam pienākas, tiem palīdzēs
Apspriežot šo jautājumu novada domes sēdē, sociālo un veselības jautājumu pastāvīgās komitejas priekšsēdētājs Valtis Krauklis sacīja, ka šādu iespēju deputāti noteikti pārrunāšot sociālo un veselības jautājumu komitejā. Tomēr viņš piebilda, ka vajadzība pēc apbedīšanas pabalsta un pabalsta sodu izcietušajam rodas tikai atsevišķos gadījumos, un tad var būt runa par šādas palīdzības attiecināšanu kā uz atbalstu ārkārtas situācijā.
“Bez palīdzības nepaliks tie, kam tas pienākas,” sacīja V.Krauklis.
Gulbenes novada domes juridiskās un personāla nodaļas vadītāja Vita Kravale “Dzirkstelei” saka, ka marta domes sēdei sagatavos deputātu zināšanai ieteikumus ar jauniem saistošajiem noteikumiem, kas varētu paredzēt apbedīšanas pabalstu un pabalstu sodu izcietušajiem. Taču viņa uzsvēra, ka pašvaldībai nav jādublē valsts sniegtā palīdzība gan mirušā apbedīšanai, gan personai atbrīvojoties no ieslodzījuma.
Vienīgie likumīgie pabalstu veidi Gulbenes novadā turpmāk skaitās pabalsts garantētā minimālā ienākuma līmeņa nodrošināšanai (GMI pabalsts), dzīvokļa pabalsts, pabalsts bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, vienreizējs pabalsts ārkārtas situācijā, pabalsts ar tuberkulozi slimojošiem ārstēšanas periodā, pabalsts audžuģimenēm domei būtu jāizdod.
Izvēlīgos nevarēs svītrot no rindas
Gulbenes novada dome ir spiesta ieviest izmaiņas arī saistošajos noteikumos, kas paredz iedzīvotāju reģistru tā saucamajā rindā uz pašvaldības izīrētu dzīvokli.
Pašvaldība iedzīvotājiem līdz šim prasījusi iesniegt par daudz dažādus dokumentu, kas apliecinātu, ka lūgtā palīdzība konkrētajam cilvēkam patiešām pienākas.
Vairs nevarēs svītrot no dzīvokļu rindas personas, kas trīs reizes atteikušās no piedāvātā dzīvokļa un kā iemeslu nosaukušas pārāk lielo attālumu no pagasta vai pilsētas centra, to, ka tuvumā nav veikala vai ka neapmierina kaimiņi.
Dzīvokļu rindā pašvaldība tāpat kā līdz šim uzņem, izvērtējot katru iesniegumu, kas saņemts no Gulbenes novadā deklarētas maznodrošinātās personas, pensionāra, invalīda vai ģimenes ar bērniem, ka nācies palikt bez jumta apstākļos, kas atrunāti pašvaldības saistošajos noteikumos. Domē izskata arī iesniegumus no personām, kas neietilpst šajā kategorijā un, ja uzskata par iespējamu, palīdz.