
Beļavas pagasta bitenieka Rolanda Krevica “Lukstiņu dravu” apciemojis ķepainis. Lācis gan bijis diezgan pieklājīgs, jo strops vesels, bites dzīvas, tikai apēdis medu no dažiem rāmīšiem, kuri pēc tam tika atrasti nedaudz tālāk mežā.
R.Krevics “Dzirkstelei” stāsta, ka bišu stropi ir ārpus mūsu novada – Rugāju pusē. “Vienā brīdī lācis ir tur, bet jau otrā dienā var būt tepat pie mums Gulbenes mežos. Robeža turpat vien ir, tas ir salīdzinoši netālu no mūsu rajona robežas, vien kādi trīs četri kilometri,” saka bitenieks un turpina, ka postījumi nav tik lieli. Tā kā šī drava atrodas diezgan tālu, tad nebija tur braukuši, bet tagad aizbraucot – pārsteigums!
“Noreaģējām un uzlikām tur elektrisko ganu, lai nebūtu lācim vēlmes iet tur atkal. Viņš jau tagad zina, kur var atnākt, un, ja medus ir iegaršojies, tad jau atkal var atgriezties. Parasti diena vai divas un viņš atkal var būt klāt. Dzīvnieki barojas uz ziemu, mēģina uzaudzē tauku slāni, sevišķi lāči, lai varētu pārziemot un pārlaist gada aukstāko laiku, tāpēc intensīvi barojas, un šis ir līdzeklis, kā to viegli izdarīt,” stāsta R.Krevics.

Viņš spriež, ka tas varētu būt jauns lācis, jo no dravas malas bija paņemts viens strops un tālāk nekas netika darīts. “Varbūt pietiekami daudz tika pie bišu dzēlieniem, bet izskatās, ka nebija lietpratējs, jo parasti jau nepietiek ar vienu stropu, pēc tam iet pie nākamā stropa ēst. Manā dravā lācis ir pirmo reizi. Šis gadījums liecina par to, ka ir jāsāk nedaudz satraukties un uzmanīties par lāču apciemojumu. Arī ogotājiem, sēņotājiem jārēķinās, ka mežā neesam vieni. Lāči jau tagad kļuvusi ierasta lieta, jo gana daudzi ir viņus manījuši. Ar šo dzīvnieku mums ir jāprot sadzīvot arī turpmākā nākotnē,” saka bitenieks.

Ķepaiņu apciemojumi dravā biteniekiem var nest lielus zaudējumus. “Sevišķi, ja tas notiek aukstākā periodā, piemēram, septembrī, oktobrī, kad bites jau ir gatavas miera periodam, gatavojas ziemas guļai, jo, kad ir auksts laiks, bitēm, pat ja viņas ir dzīvas, ir stress un tiek patērēts vairāk barības. Ir aukstums. Tas var ļoti ietekmēt ziemošanu, ja, protams, viņas uzreiz nav aizgājušas bojā. Un lācim aukstajā laikā arī vieglāk izpostīt, jo bites aukstumā ir mazāk kustīgas, līdz ar to viņam bites nav īpašs drauds, saņemot dzēlienus. Vēsais laiks un lācis – tas ir pats bīstamākais!” saka R.Krevics.
– Inita Savicka