Daļa ģimenes ārstu līgumu ar valsti noslēguši, daļa – par to vēl domā
Latvijas ģimenes ārsti prasa izstrādāt konkrētu plānu, kā atrisināt veselības aprūpes sistēmas problēmas valstī. Asociācija 21.decembra ārkārtas sēdē nolēma slēgt līgumus par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, bet tikai tad, ja valdība ņems vērā ģimenes ārstu priekšlikumu, ka līguma termiņš ir tikai trīs mēneši – līdz 2009.gada 31.martam. Taču Veselības ministrija ģimenes ārstiem nepiedāvā iespēju slēgt līgumus ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru uz laika periodu, kas mazāks par vienu gadu.
Ģimenes ārsti ir neziņā, jo šāgada līgumi beidzas jau šodien, bet lielākajai daļai ģimenes ārstu jaunie vēl nav parakstīti.
Līgumu nevar neslēgt
Ģimenes ārste Ieva Grīnšteine uzskata, ka ģimenes ārstu darbs jaunajā gadā būs atkarīgs no aģentūras attieksmes, proti, vai tā piekritīs mediķu prasībām līgumu parakstīt uz trīs pirmajiem nākamā gada mēnešiem, kādi būs līgumā iekļautie noteikumi.
”Mēs, ģimenes ārsti, prasām veselības aprūpes sistēmas sakārtošanu. Runa nav tikai par ģimenes ārsta algu, bet par līdzekļiem, kas izlietojami dažādiem pacientu izmeklējumiem, medikamentiem un laiku. Mēs prasām tikai veselības aprūpes sistēmas sakārtošanu valstī, jo nav izslēgts, izsakoties Ivara Godmaņa vārdiem, ka aprīlī šīs valsts vispār var nebūt, arī valdība šobrīd strādā ļoti nestabilos apstākļos. Ir tā, jo lielāka nekārtība kādā sistēmā, jo daļai sabiedrības ir vieglāk dzīvot. Ja aģentūra nepiekritīs mūsu prasībām, tad nāksim kopā atkārtoti. Aplami ir uzsvērt, ka ģimenes ārsti negrib strādāt,” saka I.Grīnšteine.
Neviens nav pret
I.Grīnšteine uzsver, ka visi ģimenes ārsti ir gatavi strādāt, neviens nav noskaņots pret līguma parakstīšanu ar aģentūru.
“Tikai uzskatu, ka līgums jāslēdz uz trīs mēnešiem. To parakstot uz ilgāku laiku, ģimenes ārstam tiek liegtas tiesības kaut ko mainīt, mēs it kā kļūstam par ķīlniekiem,” uzskata I.Grīnšteine.
Ja nav līguma ar valsti, ģimenes ārsts pieņem privāti un pacienta izmeklējumi, medikamentu izrakstīšana tiek veikta par pilnu samaksu.
Līgumu – uz gadu
Jaungulbenes pagasta ģimenes ārste Līga Vebruāle līgumu ar valsti noteikti apņēmusies slēgt uz gadu.
“Mums piedāvā līgumu slēgt uz četriem gadiem, bet, manuprāt , tas ir pārāk liels laika periods, savukārt līguma slēgšana uz trīs mēnešiem nav nopietna, īpaši šajā laikā. Arī nekādi ultimāti neko nedos. Man ir nepieciešama valsts nauda, jo nevaru izdzīvot tikai ar maksas pakalpojumiem. Arī vietējā pašvaldība neko palīdzēt nevarēs. Jau tā daudzus gadus no manis tā neprasa īri par doktorāta telpām,” stāsta L.Vebruāle.
Uz ilgāku laiku
Vairāki ģimenes ārsti ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru līgumus izrādās jau ir noslēguši uz ilgāku laiku.
Rankas pagasta ģimenes ārste Inta Krēsliņa stāsta, ka šobrīd viņai šī problēma nav tik aktuāla kā citiem ģimenes ārstiem, jo līgums ar aģentūru jau noslēgts uz trīs gadiem.
“Uzskatu, ka bez līguma slēgšanas ar aģentūru ģimenes ārstiem strādāt nav iespējams. Līgumam ir jābūt uz trim gadiem, jo grozījumi skar visus ģimenes ārstus, arī tos, kam līgums ir uz vairākiem gadiem,” saka I.Krēsliņa.
Līdzīga situācija ir arī Tirzas pagasta ģimenes ārstei Dacei Mūrniecei.
“Es kā laukos strādājoša ģimenes ārste nevaru atļauties atstāt cilvēkus bez medicīniskās palīdzības, tāpēc līgumu ar aģentūru ne šogad, bet jau iepriekš esmu noslēgusi uz ilgāku laiku. Manā ārsta prakses vietā ir sakārtoti gan darbi, gan domas jaunajam gadam,” saka D.Mūrniece.
Kamēr vēl tiek lemts, uz cik ilgu laika periodu parakstīt līgumu ar valsti, nākamā gada janvārī, ejot pie ģimenes ārsta, pacienta nodeva būs 0, 50 lati, turpmāk būs lats.