CSDD amatpersona skaidro: te palīdzēt var tikai skaidrošanas darbs

Iedzīvotāji ar “Dzirksteles” starpniecību ir iesākuši un nebeidz risināt tēmu par to, ka daudziem traucējoši ir Gulbenes ielās vakaros braucošie mopēdisti, jo tie rada lielu troksni. Gulbenieši ziņo laikrakstam, ka šāda trokšņošana reizēm turpinoties pat līdz rīta pirmajiem vai otrajiem gaiļiem.
Iedzīvotāji turpina diskutēt par šo tēmu “Dzirksteles” portālā, kur pat kādam ir piedāvājums ar kriminālu pieskaņu – uz ielām izlikt dēļus ar naglām, lai šādi pārmācītu skaļos braucējus. Atskan arī tālruņa zvani laikraksta redakcijā.
Kāda sieviete, kura gribēja būt anonīma, stāstīja, ka ar meitu ir filmējušas šos jauniešus, kuri, to redzot, pretī pamājuši, kas licies aizskaroši. Sieviete teica – video ievietots sociālajos tīklos un arī tur turpinās diskusija. Zvanītāja arī teica, ka Gulbenē trokšņaino mopēdistu problēmu nerisina, bet Alūksnē tā sen jau atrisināta. Tur esot aizliegti šādi trokšņaini grupu braucieni pa pilsētu.
Piezvanīja “Dzirkstelei” arī Gulbenes viesnīcas īpašniece Zlata Kallase, kura teica: “Nav jau runa par to, ka mopēdu vadītāji nedrīkstētu braukt pa pilsētu vai darīt to grupā. Drīkst. Runa ir tikai par troksni, par skaļumu, kuru vajadzētu mērīt un ierobežot.”
Vai Alūksnē skaļie mopēdisti ir izskausti?
“Par Alūksnes aizliegumiem attiecībā uz motorizēto transportlīdzekļu kustību un skaņas piesārņojumu – iespējams, šie ierobežojumi ir noteikti vietējās pašvaldības lēmumos. Valsts policijas rīcībā šādas informācijas nav,” “Dzirkstelei” saka Valsts policijas pārstāve Zane Vaskāne.
“Dzirkstele” pārliecinājās, ka Alūksnes novada pašvaldībai nav spēkā esošu saistošo noteikumu, kas reglamentētu sabiedrisko kārtību šajā administratīvajā teritorijā.
Z.Vaskāne arī pauda, ka 22.jūlijā pulksten 21.39 Valsts policija saņēma informāciju, ka Alūksnē, Miera ielā, brauc, pārsniedz pieļaujamo ātrumu un trokšņo 3-4 motorolleristi vienviet. Izbraucot uz notikuma vietu, policisti pārkāpumus nekonstatēja. Tika pārbaudīti mopēdi un to vadītāji.
Vai mopēdistus pārmācīs nagloti dēļi?
Z.Vaskāne skaidro: “Izlikt ielās dēļus ar naglām, lai pārmācītu mopēdistus par trokšņošanu, ir ļoti bīstama un nelikumīga rīcība. Izliekot dēļus ar naglām, tiek radīts reāls apdraudējums cilvēku dzīvībai un veselībai. Ja kāds cietīs no šādām darbībām? Arī mēģinājums tīši izraisīt satiksmes negadījumu var tikt kvalificēts kā krimināli sodāms pārkāpums. Ja iespējams, mēģiniet runāt ar mopēdistiem un izskaidrojiet savas bažas par troksni. Jebkura vardarbīga vai nelikumīga rīcība radīs nopietnas sekas gan jums, gan citiem.”
Vai iespējams rīkot reidus mopēdistu kontrolei?
“Lai uzlabotu satiksmes drošību, arī Gulbenes un Alūksnes novados tiek organizēti profilaktiskie pasākumi sadarbībā ar Ceļu satiksmes direkciju (CSDD),” saka Z.Vaskāne.
15.jūlijā Valsts policijas Ziemeļvidzemes iecirkņa (Gulbenes, Alūksnes un Valkas novads) priekšniece Valda Gibala-Lesiņa tikās ar CSDD Gulbenes reģiona vadītāju Jāni Raibekazu, lai pārrunātu aktuālās problēmas saistībā ar satiksmes drošību un uzraudzību, ieskaitot mopēdistu un mācību transportlīdzekļu pārvietošanos pilsētā. Viņi plānoja arī kopīgus reidus ar CSDD.
“Ir vienošanās par kopīga profilaktiska pasākuma organizēšanu Gulbenes pilsētā, neprecizējot publiski profilakses datumu un laiku,” stāsta Z.Vaskāne.
13.jūlijā Alūksnes novadā, Malienas pagastā, notika šāds Valsts policijas un CSDD kopīgs reids, kura laikā tika pārbaudīti 135 transportlīdzekļi.
Vai var izmērīt mopēdu radīto troksni?
“Dzirkstele” sazinājās arī ar J.Raibekazu, lai noskaidrotu, vai ir iespējams Gulbenē izmērīt mopēdu radīto troksni.
J.Raibekazs uzsver, ka līdzšinējā likumdošana neparedz ikgadējās tehniskās apskates veikšanu mopēdiem, tas tikai pastiprina tā lietotāja atbildību pārliecināties par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli.
“Paaugstināts trokšņu līmenis ir viens no faktoriem, kas negatīvi var ietekmēt citus satiksmes dalībniekus un apkārtnes iedzīvotāju dzīves apstākļus. CSDD sadarbībā ar Valsts policijas kolēģiem regulāri veic tehniskās kontroles uz ceļiem, un transportlīdzekļu trokšņu līmenis ir viens no elementiem, kas tiek pārbaudīts un mērīts. Ir arī jāakcentē, ka ļoti svarīgs ir skaidrojošais darbs un vecāku kontrole par savu atvašu vadīto mopēdu tehnisko stāvokli. Atgādināšu, ka mopēda vadītāja apliecību var iegūt jaunieši no 14 gadu vecuma,” teic J.Raibekazs.
Tajā pašā laikā viņš atzīst, ka tīri tehniski nav tik vienkārši izmērīt uz autoceļa braucoša mopēda radīto troksni. Turklāt valstī nav sakārtoti likumi tā, lai mopēda vadītāju varētu sodīt par skaļu braukšanu.
Pēc J.Raibekaza domām, mopēdu skaļā darbība ir problēma, kura jārisina ar skaidrošanas palīdzību ģimenēs, skolās un ar valsts un pašvaldības iestāžu darbinieku starpniecību.
UZZIŅA
Visas Latvijas teritorijā spēkā ir Ministru kabineta izdotie noteikumi “Trokšņa novērtēšanas un pārvaldības kārtība”. Noteikumi attiecas arī uz trokšņiem transportlīdzekļos un paredz trokšņu novērtēšanas kārtību, kā arī nosaka satiksmes vides trokšņa robežlielumus.
AVOTS: “LIKUMI.LV”
#SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Dzirkstele”. Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Ziemeļlatvija”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”.