
Lai gan nākamā gada pašvaldību budžetā ir panākts uzlabojums, vairāk nekā desmit pašvaldībām, arī Gulbenes novadā, var nākties mēnesi slēgt pašvaldību iestādes – “Letai” ir paudis biedrības “Reģionālo attīstības centru un novadu apvienība” izpilddirektors Vents Armands Krauklis.
“Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT
Biedrība ir aprēķinājusi, lai sabalansētu budžetu, vairāk nekā desmit pašvaldībās būtu jāslēdz visas iestādes un struktūrvienības, ieskaitot skolas un bērnudārzus, uz vairākām nedēļām vai pat mēnesi, sūtot darbiniekus bezalgas atvaļinājumā.
Īpaši sarežģīta situācijas solās būt Kuldīgas, Dobeles, Valkas, Madonas, Talsu, Balvu, Gulbenes, Alūksnes, Preiļu, Augšdaugavas un Rēzeknes novadu pašvaldībās – paudis V.A.Krauklis.
Lai nebūtu jāaptur pašvaldību darbība, pašvaldību budžetu palielinājumam 2024.gadā būtu jābūt vismaz par 8 procentiem, salīdzinot ar 2023.gadu. Biedrība ir aicinājusi valdību un Saeimu palielināt īpašo valsts dotāciju minētajām pašvaldībām.
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis pauda, ka, viņaprāt, situācija tomēr nav tik dramatiska un novada pašvaldības iestādes nebūs uz laiku jāslēdz. “Tik traki vēl nav, bet ir lietas, ko nevar paredzēt saistībā ar nākamo gadu,” viņš teica un piebilda, ka ir samazināta piemaksa, kura Gulbenes novada pašvaldībai tiek piešķirta no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda. Lai arī šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu pašvaldības ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa iemaksām ir lielāki, palielinājies ir to pakalpojumu apjoms, kurus valsts uzdevusi veikt pašvaldībām. Klāt nāk arī valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas palielinājums, pirmsskolas izglītības pedagogu algu palielinājums un citu obligāto izmaksu kāpums.
Gulbenes novada pašvaldībai jāpārskata, kuras savas “brīvās iniciatīvas” nākamgad turpināt pildīt pilnā apjomā un kuras tomēr ne. Līdz šim simtprocentīgi no pašvaldības budžeta tika apmaksātas brīvpusdienas 5.-9.klašu skolēniem. Vairs tā nevarēšot. “Ilgus gadus bija. Esam pieradinājuši,” atzina A.Caunītis. Skolēnu vecāki gan aicinot atrast iespējas ietaupīt naudu skolēnu brīvpusdienu nodrošināšanai, taču ietaupīt diemžēl neko neesot iespējams.
A.Caunītis piebilda, ka ir gribēšana 2024.gadā saglabāt bērnu peldēšanas apmācību, kuru pilnībā apmaksā pašvaldība. Savukārt tiesībsargs ir uzdevis nodrošināt pašvaldībām lielāku finanšu ieguldījumu skolēnu mācību līdzekļu iegādei.
Tāpat pašvaldībai ir jānodrošina uzsākto deinstitucionalizācijas pasākumu norise. Un vēl ir pašvaldības ņemto aizdevumu procentu maksājumi.
“Tas nav vienkārši,” pauda A.Caunītis. Pašlaik esot jādomā, no kā atteikties apmēram pusotra miljona eiro apjomā, lai varētu sagrozīt budžetu.