
Ar jauno mācību gadu krietni sadārdzinājušās ēdināšanas izmaksas Gulbenes novada skolēniem un bērnudārza audzēkņiem. “Dzirkstelei” vairāki vecāki ir pauduši savu sašutumu par to.
“Iepazinos ar jaunajām bērnudārzu audzēkņu un skolēnu ēdināšanas izmaksām, kas publicētas laikrakstā “Dzirkstele”. Tā kā manai ģimenei nepienākas atvieglojumi, tad rēķinu, ka ēdināšana mēnesī manam bērnudārzniekam tagad izmaksās aptuveni 100 eiro! Un, ja divi bērni, tad aptuveni 200 eiro. Saprotu, ka visam ceļ cenas, bet varbūt pašvaldība tomēr jau šogad var meklēt risinājumu un palīdzēt ar atbalstu ēdināšanas izmaksu segšanai? Tā ir ļoti liela summai ģimenei, kurā aug bērni un vecāki saņem nedaudz virs minimālās algas,” stāsta divu bērnu māmiņa no Gulbenes.
Spēkā jauns cenrādis
“Dzirkstele” jau rakstīja, ka ar 1.septembri Gulbenes novada bērnudārzos un skolās spēkā ir jauns cenrādis ēdināšanas pakalpojumu saņemšanai. Deputāti par to nobalsoja novada domes 11.augusta sēdē. Pašvaldības ekonomiste Loreta Ozola domes sēde deputātiem skaidroja, ka izmaiņas veiktas sakarā ar pārtikas produktu un ēdiena pagatavošanas sadārdzināšanos. Dārgāka ir kļuvusi elektrība, ūdensapgāde un atkritumu apsaimniekošana. Atbalsts pienāksies tikai tiem bērniem, kuru ģimenēm sociālais dienests paredz atvieglojumus. Piecgadniekiem, sešgadniekiem, kuriem ir obligātā apmācība, pašvaldība apmaksā pusdienas, bet par tiem bērniem, kuri neiziet obligāto apmācību, vecākiem būs jāmaksā pilna maksa tāpat kā līdz šim.
Iespējams atteiksies no brokastīm vai launaga
Gulbenes novada pašvaldības vadītājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” stāsta, ka līdz šī kalendārā gada beigām tiks saglabāta šī sistēma. “Vēl kaut ko no atvieglojumiem pielikt klāt nevarēsim, jo pie esošā sadārdzinājuma vēl papildus atvieglojumus esošā budžeta ietvaros mēs nevaram ielikt pēc labākās vēlmes. Lai nodrošinātu skolēnu pārvadājumus, degviela ir kāpusi, ir nepieciešams tur ieguldīt papildus līdzekļus. Vecākiem arī tas ir jāsaprot, kāds ir degvielas cenu kāpums, un mums bērni ir jāved uz skolu. Plānojot budžetu, mēs nezinājām, ka degviela būs tuvu pie divi eiro. Tad jautājums, kur lai mēs to nosedzam un no kurienes naudu paņemam,” skaidro A.Caunītis.
Viņš zina, ka ģimenēm, kurām nav paredzēti sociālā dienesta atvieglojumi, reizēm nav viegli vērsties pašvaldībā ar iesniegumu, ka nespēj samaksāt, tāpēc aicina ģimenes, kurām šo izmaksu dēļ rodas problēmsituācijas, tomēr vērsieties Sociālajā dienestā. “Jānāk un jārunā. Jāskatās būs individuāli un jāvērtē atsevišķi,” saka A.Caunītis.
Pirmsskolas izglītības iestāžu vadītāji sanāksmē, kura notika šonedēļ, vadītāji esot uzsvēruši, ja vecāki līdz šim ņēma pilnu ēdināšanas pakalpojumu, tad varbūt atteiksies no brokastīm vai launaga. “Tad tā atkal būs administratīvā slodze papildus arī mums,” norāda A.Caunītis un pieļauj, ka, visticamāk, arī būs šādas situācijas, kad vecāki atsaka bērnudārzā, piemēram, brokastis vai launagu. Arī sarunās ar “Dzirkstelei” vecāki ir atzinuši, ka patiešām pārdomā šo iespēju.
– Inita Savicka