
Valsts policija informē, ka arī Gulbenes novadā aizvien tiek apturēti autovadītāji, kuri nelieto drošības siksnas vai kuru automašīnā nav piesprādzēti pasažieri, arī bērni tiem paredzētajos sēdeklīšos.
Valsts policijas pārstāve Zane Vaskāne uzsver, lai gan drošības josta ir viens no vienkāršākajiem un efektīvākajiem līdzekļiem, kas var glābt dzīvību ceļu satiksmes negadījumā, joprojām daudzi autovadītāji un pasažieri to neizmanto.
2024. gadā policija Gulbenes novadā sodīja 87 vadītājus un 31 pasažieri. Saņemts sods arī par to, ka 6 bērni sēdeklīšos nebija piesprādzēti. 2025. gadā līdz šim brīdim policija sodījusi 17 vadītājus un 2 pasažierus, kuri nebija piesprādzējušies.
Negrib sabojāt apģērbu
Z.Vaskāne stāsta, ka biežākie attaisnojumi ir: “braucu tikai nelielu attālumu”, “es braucu lēni un uzmanīgi”, “aizmugurē sēdošajiem josta nav vajadzīga”, “josta ir neērta” vai “tā nospiež”, “man ir gaisa spilveni, tie pasargās”, “negribu sabojāt apģērbu”, “es jau ilgi tā braucu, un nekas slikts nav noticis”. Taču satiksmes negadījumi notiek arī īsos pārbraucienos, pat tad, ja pats vadītājs brauc uzmanīgi, citu neuzmanība var radīt bīstamas situācijas,” uzsver Z.Vaskāne.
Viņa norāda, ka aizmugurē sēdošie, kas nepiesprādzējas, avārijas brīdī var kļūt par nopietnu apdraudējumu priekšā sēdošajiem.
Gaisa spilveni nav efektīvi bez drošības jostas, un ikviens attaisnojums zaudē nozīmi brīdī, kad notiek negadījums. Valsts policija aicina katru autovadītāju un pasažieri atcerēties – drošība sākas ar pašu rīcību. Piesprādzējies un parūpējies par sevi un līdzbraucējiem!” mudina Z.Vaskāne.
Valsts policija atgādina, ka transportlīdzekļu vadītājiem un pasažieriem, kuru sēdvietas ir aprīkotas ar drošības jostām, braukšanas laikā jābūt piesprādzētiem. Par nepiesprādzēšanos ar drošības jostu, kā arī par tāda pasažiera vešanu, kurš nav piesprādzējies, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 30 līdz 70 eiro.
Trešdaļa autovadītāju mēdz braukt nepiesprādzējušies
Ceļu satiksmes drošības direkcijas pētījums atklāj, ka tikai 28 % šoferu pārliecinās, ka viņu pasažieri ir piesprādzējušies auto aizmugurējā sēdeklī. Bieži vien nelietot drošības jostu pasažierus mudina neracionāla pārliecība par situācijas drošumu – neliels attālums, maza satiksmes intensitāte vai pazīstama apkārtne.
“Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indeksa” dati liecina, ka aptuveni trešā daļa (32 %) autovadītāju atzīst, ka mēdz braukt nepiesprādzējušies. Vēl 5 % autovadītāju norāda, ka paši vienmēr lieto drošības jostas, bet pasažieri mēdz braukt nepiesprādzējušies.