Piektdiena, 25. jūlijs
Jēkabs, Žaklīna
weather-icon
+16° C, vējš 1.34 m/s, A vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Jau pieci ērču encefalīta gadījumi

Šogad ērces uzbrūk daudz aktīvāk
Gulbenes slimnīcas infekciju nodaļā ārstējas pieci pacienti, kuri saslimuši ar ērču encefalītu. Viens no viņiem smagā stāvoklī nogādāts uz ārstniecības iestādi Rīgā. Trim pacientiem konstatēta Laimas slimība. Liels ir to pacientu skaits, kuri pēc ērces piesūkšanās, nodaļā šobrīd ievietoti uz novērošanu.

“Diemžēl cilvēki taupa naudu un nevakcinējas pret ērču encefalītu, lai gan tā ir vienīgā iespēja, kā sevi pasargāt. Visi saslimušie ir pieauguši cilvēki, starp kuriem lielākā daļa nebija vakcinējušies. Pašreizējā situācija liecina, ka šogad saslimstība ar ērču encefalītu salīdzinoši ir ievērojami lielāka,” saka infekciju nodaļas daktere Ērika Balode.  

Konsultē pacientus

Gulbenes slimnīcas uzņemšanas nodaļā “Dzirkstele” noskaidroja, ka katru dienu, lai izņemtu piesūkušos ērci, pēc palīdzības vēršas viens divi cilvēki. Tie ir gan pieaugušie, gan bērni. Starp viņiem ir pacienti, kuri ir vakcinējušies, kā arī tādi, kas to vēl nav izdarījuši. Pēc ērces izņemšanas vairs netiek injicēts gammaglobulīns, jo Latvijā šā medikamenta vairs nav. Uzņemšanas nodaļas darbiniece paskaidroja, ka pacientam pēc ērces izņemšanas sniedz tikai konsultāciju, kā turpmāk rīkoties, kādi ir slimības pirmie simptomi, kādi medikamenti jālieto profilaktiski, cik bieži jāmēra ķermeņa temperatūra un tamlīdzīgi. Ja sākas lauzoša sajūta kaulos, paaugstinās ķermeņa temperatūra vai drudzis, ir nespēks, nelaba dūša, galvassāpes, nepatika pret gaismu un skaņu, pastiprināta jutība, ja pieskaras ādai, tad nekavējoties ir jāvēršas pie ģimenes ārsta vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

 

Ar ērci – uz Rīgu

Lai noteiktu, vai piesūkusies ērce ir vai nav inficēta ar bīstamo vīrusu, cilvēkam pašam asinssūcējs jānogādā Latvijas Infektoloģijas centrā, kur ērci laboratoriski pārbaudīs. Pārbaude ir maksas pakalpojums. Viena izmeklējuma cena ir gandrīz 11 lati. Kā liecina Infektoloģijas centra dati, kopš ērču aktīvās sezonas sākuma centrā pēc pacientu pasūtījuma izmeklētas 520 ērces. 65 gadījumos tās ir bijušas inficētas ar ērču encefalītu.

 

“Ērce, ko vēlas pārbaudīt, Infektoloģijas centrā ir jānogādā dzīva. Tā nevar būt arī saspiesta, tāpēc jāizņem ļoti uzmanīgi. Kukainis jāieliek kastītē, kurā jāievieto arī kāds zāles stiebrs vai lapiņa. Jārēķinās ne tikai ar naudas summu, kas būs jāmaksā par izmeklējumu, bet arī ar ceļa izdevumiem,” saka Sabiedrības veselības aģentūras Gulbenes filiāles infekciju slimību epidemioloģiskās daļas vadītāja Ilzīte Zaļuma.

 

Tā k1a ērču aktivitātes sezona Latvijā ir gara – no aprīļa, šogad pat no marta, līdz oktobrim, vienas sezonas laikā ir iespējama atkārtota ērces piesūkšanās, tāpēc arī I.Zaļuma uzskata, ka drošākais aizsargāšanās paņēmiens pret ērču encefalītu ir vakcinācija.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri