Zaļā gaisma deputātiem, komercdarbības valdes locekļiem, saimnieciskās darbības veicējiem
Valsts ieņēmumu dienesta Vidzemes reģionālās iestādes Gulbenes nodaļā šajās dienās ar jautājumiem īpaši bieži vēršas pensionāri saimnieciskās darbības veicēji, piemēram, telpu iznomātāji, namu apsaimniekotāji. Viņus satrauc, vai pensija pēc 1.jūlija netiks samazināta par 70 procentiem. Kā zināms, ar 1.jūliju Latvijā stājās spēkā likums, kas paredz, ka strādājošie pensionāri zaudēs 70 procentus no savas pensijas laikā no šāgada 1.jūlija līdz 2012.gada beigām.
Valsts ieņēmumu dienestā “Dzirkstele” uzzināja, ka ar 1.jūliju spēkā stājušies grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz kādos apstākļos pensionāri tomēr var turpinā strādāt un saņemt pensiju pilnā apmērā.
Pensionāri, kas veic saimniecisko darbību, varēs turpināt saņemt pensiju pilnā apmērā, ja viņi kā strādājošie nemaksā sociālo nodokli vai arī nav noslēguši darba līgumu ar citiem uzņēmumiem. Savukārt, ja sociālais nodoklis tiek maksāts, veicot saimniecisko darbību, tad pensionārs saņems savu pensiju tikai 30 procentu apmērā.
Var darboties sabiedriski
Tāpat pensionāri var turpināt darboties komercdarbības valdē vai padomē un vienlaikus nezaudēt 70 procentus no savas pensijas. Šie cilvēki var turpināt darbu veikt sabiedriskā kārtā bez atlīdzības. Tāpēc līdz šim par uzņēmumu valdes locekļiem strādājušajiem pensionāriem, kas saņēma atlīdzību, ir jāatsakās no darba ņēmēja statusa. Likums nosaka, ka par darba ņēmēju uzskatāma fiziskā persona ar noteikto faktisko atlīdzību. Ja pensionārs vēlas turpināt strādāt uzņēmuma valdē sabiedriskā kārtā, viņš ir jāatbrīvo no darba uzņēmumā ar šā gada 30.jūniju. Valdes sapulcē jāpieņem lēmumu, ka turpmāk konkrētais valdes loceklis, kas ir pensionārs, pildīs savus pienākumus uzņēmumā bez atlīdzības.
Tāpat sabiedriskā kārtā ir tiesīgi strādāt arī pensionāri deputāti, turpinot saņemt pilnu pensiju.
Valsts ieņēmumu dienestā uzsver, ka, sākot ar 1.jūliju, ikviena darba devēja pienākums ir ziņas par katru darba ņēmēju (pieņemšanu darbā, atlaišanu) iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā trīs dienu laikā pēc tam, kad iegūts, mainījies vai zaudēts konkrētā darba ņēmēja statuss.
Aktuāls termiņš – 20.jūlijs
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra ar “Dzirksteles” starpniecību informē strādājošos pensionārus, kas darbu pārtraukuši jau jūnija beigās un, visticamāk, jūlijā saņēmuši pensiju tikai 30 procentu apmērā. Ja šie pensionāri vēlas augustā saņemt pensiju pilnā apmērā, viņiem ir jāgādā, lai aģentūra ne vēlāk par 20.jūliju saņemtu no Valsts ieņēmumu dienesta informāciju par šo faktu. Proti, darba devējam jāsniedz ziņas Valsts ieņēmumu dienestā, ka pensionārs ir atbrīvots no darba un līdz ar to darba attiecības ar viņu ir pārtrauktas.
Aģentūra apgalvo, ka ar laiku no valsts saņems atpakaļ jūlijā ieturētos 70 procentus savas pensijas tie pensionāri, kas no darba atbrīvoti jūnija beigās.
Aģentūra informē, ka pensijas samazināšana 70 procentu apmērā neattiecas uz pensionāriem, kas ir zemnieku (zvejnieku) saimniecību īpašnieki, autoratlīdzības saņēmēji, fiziskās personas, kas veic nekustamā īpašuma apsaimniekošanu vai gūst ienākumus no personiskās palīgsaimniecības vai piemājas saimniecības un ir reģistrējušies kā saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātāji. Taču šis izņēmums neattiecas uz izdienas pensijas saņēmējiem.
Pašnodarbinātajiem pensionāriem jāievēro, ka viņiem ir jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas par tiem mēnešiem, kuros ienākumi sasniedz Ministru Kabineta noteikto minimālo mēnešalgu (šobrīd tie ir 180 lati). Tas nozīmē, ka gadījumā, ja pašnodarbionātais ir reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā, bet viņa ienākumi nesasniedz minimālo apmēru un sociālās apdrošināšanas iemaksas netiek veiktas, pensijas samazinājums kā strādājošajam viņam netiks piemērots.