
Nesen TV3 ziņās varējām vērot sižetu, kurā tika vēstīts, ka Viļņā bija iemaldījies lācis. Lietuvas galvaspilsētas iedzīvotāji aktīvi dalījās ar foto un video liecībām. Sociālajos tīklos un pēc tam arī kaimiņu valsts medijos parādījās ziņojumi par to, kurā rajonā un kurā laikā plēsējs ir manīts. Taču ne tikai kaimiņvalstī, bet arī mūsu novadā ik palaikam kāds redz šo meža iemītnieku.
Pagājušajā nedēļā Gulbenē dzirdētas baumas, ka kāds ķepainis manīts kādā mājas pagalmā aiz “Viadas” degvielas uzpildes stacijas.
Laikrakstam gan neizdevās atrast aculiecinieku, taču tuvējo māju iedzīvotāji teica, ka tas nu gan nebūtu nekāds brīnums. Toties gulbenietis Jānis Rencis “Dzirkstelei” pastāstīja par savu tikšanos ar ķepaini.
Pirmoreiz mūžā aci pret aci
“Tas bija šogad maija vidū. Devos uz Sudala ezeru līdaku meklējumos. Tikko iebraucu ezerā pie Sudaliņas upes, kā mani piesaistīja savādi plunkšķi ezera kreisajā galā. Tur liela bebru māja. Domāju, ka bebrs par sevi dod ziņu. Tad tas atkārtojās, un tie plunkšķi tādi dīvaini. Sāku pētīt, kas tur niedrēs notiek. Skatos, ezerā iepeld liela galva. Beidzot sapratu, ka tas ir lācis! Viņš bija no manis kādus 300 metrus. Nedaudz papeldēja uz manu pusi, un tā neomulīgi palika. Es jau pārdomāju, kurā kabatā ir mašīnas atslēgas un kā es uz krastu airēšu. Bet viņš tā mierīgi papeldēja un devās atpakaļ turpat, kur bija parādījies. Vējš pūta no manas puses, un es domāju, ka viņš mani saoda. Tur jau nav tālu arī tuvējās mājas, un tas bija ap desmitiem no rīta, bet viņš tāpat nebaidās. Tāda bija mana pirmā tikšanās ar lāci. Liela stresa jau nebija, bet tomēr viņš ir meža zvērs, un tas noteikti nebija tas, kurš palīdz tev ogas lasīt vai ar dziesmu pagalmu tīrīt. Kas viņam prātā, to nekad nevar zināt. Pēdējos gados jau arvien vairāk dzird, ka daudzi viņus redz, un trāpās mednieku kamerās,” sacīja J.Rencis.
Lāču skaitu cenšas ierobežot
Igaunijā 2024. gada lāču medību sezonā bija atļauts nomedīt 94 lāčus. Latvijā populācija ir ap 120 īpatņiem, savukārt Igaunijā aptuveni 1000, bet pasaulē ir aptuveni 200 000 brūno lāču. Kopš 1977. gada Latvijā lācis ir valsts aizsardzībā un iekļauts īpaši aizsargājamo sugu sarakstā.
Tīmekļvietnē “daba.gov.lv” teikts, ka brūnais lācis (Ursus arctos) ir lielākais no Latvijas plēsējiem. Lāču mātītes svarā var sasniegt 150 kilogramus, bet lāču tēviņu svars var sasniegt 300 kilogramus. Ir publicētas vadlīnijas, īpaši medniekiem un mežstrādniekiem, kā rīkoties gadījumos, ja notiek kontakts ar dzīvnieku vai atklāta tā migas vieta. To der izlasīt katram, kas dodas mežā, jo zināšanas nekad nevienam par ļaunu nav nākušas.