
Lejasciemietis Vilnis Kantiševs, startējot Gulbenes novada pašvaldības grantu konkursā “Uzņēmīgi Gulbenes novadā”, saņēmis finansiālu atbalstu, lai varētu iegādāties modernu malkas sagatavošanas iekārtu.
Daudzās privātmājās mūsu novadā malka joprojām ir galvenais siltumenerģijas ieguves avots. Tas ir atjaunojams resurss, un, lai gan ir neērtības tās lietošanā, tomēr šobrīd arī vislētākais. Daudzi māju īpašnieki to iegādājas trīs metru garumā, lai vēlāk pašu spēkiem to “pārvērstu” nepieciešamā garuma pagalēs. Tiem, kam nav varēšanas, gribēšanas vai laika veikt šo darbu, arī ir domāts jaunais pakalpojums.

“Iekārta ir pilnībā autonoma. Tā darbojas ar benzīna motoru, un tai nav vajadzīgs nekāds papildu enerģijas avots, ne elektrība, ne traktors ar jūgvārpstu. Gan zāģēšanas, gan skaldīšanas process ar hidrauliku, tāpēc tas ir samērā viegls un neprasa lielu piepūli. Vienīgais, kas nepieciešams, ir piekļuve vietai, kur paredzēts sagatavot malku. Kaut mežmalā, ja cilvēks nevēlas to darīt savā pagalmā,” par jauno iekārtu teic Vilnis.

“Ideja par šo pakalpojumu radās tāpēc, ka daudzus gadus es pats gatavoju malku divām privātmājām, un tas man aizņēma aptuveni trīs mēnešus. Tagad, ja rauj tā kārtīgi, to kravu, kas skaitās divdesmit kubikmetri, es varu pārstrādāt pat vienas dienas laikā. Vēl jau pašam tā kārtīgi “jāpiešaujas” un jāsaprot, cik resnu tad viens tu vari pacelt, bet ir jau arī rokas zāģis, taču tas procesu paildzina. Iekārtu iespējams papildināt ar paceļamo galdu, kas nepieciešams smagākiem baļķiem, bet līdz tam vēl jāpastrādā ar to, kas ir. Vēl jāsaprot atšķirība starp dažādām koku sugām, jo arī tur mainās pārstrādes laiki, vismaz pēc tehniskajiem rādītājiem. Otrs, kas pamudināja mani uz šo rīcību, ir daudzās trīsmetrīgās malku čupas māju pagalmos. Sapratu, ka nebūšu vienīgais, kas vēlas atvieglot sev dzīvi. Pirmās pārbaudes ierīce jau ir izturējusi, un pagaidām ar to esmu ļoti apmierināts. Jāteic, ka bez granta atbalsta, jo paša finansējums bija tikai 20 %, visticamāk, šādas iekārtas nebūtu. Atliek tikai strādāt, un tas jādara vismaz trīs gadu garumā. Lai veiktu šo pakalpojumu, tika reģistrēta SIA “Smalka malka”, tāpēc nav problēmu darboties ne privātajā, ne juridiskajā sektorā. Malka būs vajadzīga vienmēr, un, lai arī mūsdienās ir dažādas apkures iespējas, manā mūžā malka nekur nepazudīs,” ir pārliecināts V.Kantiševs.
2023.gada 20.jūlijā notika konkursa “Uzņēmīgi Gulbenes novadā” komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai granta pretendentu 2.kārtas izvērtēšana un ideju prezentācija. Idejas prezentēja SIA “Carbon Less Future” (koku stādu audzēšanas konteiners) un SIA “Smalka malka” (malkas skaldīšanas pakalpojumi). SIA “Carbon Less Future” tika piešķirti 10 000 eiro, SIA “Smalka malka” – 5000 eiro.