
Šonedēļ aptuveni 900 metrus garā “zaļā dzelzceļa” taka, kura iet no Brīvības ielas līdz Miera ielai Gulbenē, tika pie asfalta seguma. Celiņš vēl gūs vizuālus papildinājumus, taču pamatdarbs ir jau izdarīts un celiņu klāj kvalitatīvs segums.
To visu Gulbenes novada pašvaldībai garantē dalība Eiropas Savienības līdzfinansētajā projektā “Zaļie dzelzceļi II”, kura galvenais partneris ir biedrība “Latvijas zaļo ceļu asociācija”, kas sadarbojas ar pašvaldībām gan Latvijā, gan Igaunijā.
Projekta mērķis – pieejamība
Vidzemes tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs un biedrības “Latvijas zaļo ceļu asociācija” valdes loceklis Raitis Sijāts uzsver, ka jau no 2010.gada pašvaldības veda sarunas par to, lai pārņemtu apsaimniekošanā “zaļos dzelzceļus”, kur ir slēgta vilcienu satiksme un demontētas sliedes. Ar Satiksmes ministrijas un toreizējā ministra Tāļa Linkaita atbalstu izdevās 2019.gadā vienoties ar VAS “Latvijas dzelzceļš” par “zaļā dzelzceļa” posmu nodošanu pašvaldībām bezatlīdzības lietošanā. Sākās šo posmu labiekārtošana, piesaistot finansējumu no Eiropas Savienības.
Gulbenes novada pašvaldības aģentūras “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” direktore Simona Sniķe informē, ka šī projekta mērķis ir uzlabot “zaļo ceļu” infrastruktūru un ar to saistīto pakalpojumu pieejamību, piemēram, ģimenēm ar bērniem, vecāka gadagājuma cilvēkiem un cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem, kā, piemēram, kustību un redzes traucējumiem.
Jāatzīmē, ka dzelzceļa posmu no Brīvības ielas līdz Miera ielai izmanto gan velosipēdisti, gan kājāmgājēji kā celiņu, lai nokļūtu no vienas pilsētas daļas uz otru.

Lētāk, nekā izbūvēt veloceliņu
R.Sijāts informē, ka Gulbenes novada pašvaldība izstrādāja tehnisko projektu, veica iepirkumu, kā arī izdarīja visus darbus, lai šobrīd “zaļo dzelzceļa” taku jau klātu asfalta segums.
Kopējie celiņa labiekārtošanas darbi ietver: gulšņu demontēšanu; esošā zemes klātnes profilēšanu un blietēšanu; nesaistītu minerālu nesošās kārtas izbūvi; asfaltbetona ieklāšanu un divu paplašinājumu izbūvi, kurus labiekārtos.
“Vēl notiek darbs pie apzaļumošanas. Šonedēļ būs uzlikts arī pagaidu risinājums barjerai no Brīvības ielas puses. Pavasarī turpināsies darbs pie celiņa marķējumiem, tiks uzstādīta barjera no Brīvības ielas puses, paplašinājumos tiks uzstādīti divi soliņi, divas atkritumu urnas un divi velosipēdu novietnes statīvi,” informē Gulbenes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja padomnieks attīstības, projektu un būvniecības jautājumos Jānis Barinskis.
Vides pieejamības rekomendācijas tika sniegtas, sadarbībā ar Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”.
Kopējās projekta izmaksas ir 74 699,51 eiro (ieskaitot PVN). J.Barinskis informē, ka šajās izmaksās nav iekļauts aprīkojums, kas tiks uzstādīts pavasarī. Projekts ir finansēts no ES fonda līdzekļiem, Gulbenes novada pašvaldībai līdzfinansējot 10 %. Projekta īstenošanas laiks ir no pērnā gada 1.oktobra līdz 2025. gada 30.septembrim.
Būtiski, ka pa sakārtoto taku varēs ērti pārvietoties gan ar ratiņkrēslu, gan velosipēdu. “Jāatzīmē, ka jauna gājēja vai veloceliņa būvniecība izmaksātu daudz dārgāk, nekā tad, ja šo segumu liek jau uz esošā, šajā gadījumā, bijušā dzelzceļa,” par projekta ieguvumiem teic R.Sijāts.
SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Dzirkstele” un reģionālie laikraksti. Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Ziemeļlatvija”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”