Gulbenes novadā pagaidām vēl nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar ērču encefalītu, bet katru dienu Gulbenes slimnīcas uzņemšanas nodaļā ar lūgumu noņemt piesūkušos ērci vēršas gan pieaugušie, gan bērni.
Slimnīcas uzņemšanas nodaļā “Dzirkstele” noskaidroja, ka pirmās ērces noņemtas jau martā. Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos laika apstākļos, kad gaisa temperatūra ir mazliet virs nulles, aktivitātes sezona var būt ievērojami garāka. Mediķi atgādina, ka drošākais veids, lai pasargātu sevi no saslimšanas ar ērču encefalītu, ir vakcinēšanās.
Aplami ir uzskatīt, ka ērces ir sastopamas tikai mežos, krūmājos un pērnajā zālē. Tās mīt arī pilsētas parkos un piemājas dārzos, kā arī tās pārnēsā mājdzīvnieki. Vakcinēties pret ērču encefalītu var visa gada garumā, tomēr labāk to darīt mēnešos, kamēr ērces vēl nav aktīvas. Vakcīnas ir iespējams nopirkt visās Gulbenes novada aptiekās, kā arī saņemt pie dažiem ģimenes ārstiem. Piemēram, “Lejas aptiekā” pieaugušajiem vakcīna maksā 17,32 latus, bet bērniem – 13,15 lati, aptiekā “Optika – Vita” 14 lati un 13,46 lati, “Gulbju aptiekā” vakcīnas cena ir no 15 līdz 18 latiem. Aptiekas darbinieki paskaidroja, ka vakcīnas cenas ir atkarīgas no tā, kādas tās nosaka medikamentu vairumtirdzniecības noliktavas.
Ja vakcīna pret ērču encefalītu ir iegādātā aptiekā, tā uzreiz ir jāiepotē, nevis jāglabā.
Latvijas Infektoloģijas centra dati liecina, ka pērn iedzīvotāju saslimstība ar ērču encefalītu Latvijā pieaugusi 1,9 reizes. Infektoloģijas centra stacionārā pērn ārstējies 101 encefalīta pacients.
Saslimšanas visos gadījumos salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem noritējušas smagā formā.
Cilvēkiem, kas pēc ērces koduma inficējušies ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus, kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un to apvalkos.