Kopš 10.jūnija ir spēkā jauni Ministru kabineta noteikumi par higiēnas prasībām, kas jāievēro dārzeņu, augļu un ogu audzētājiem, kā arī sēņu un savvaļas ogu, augu vācējiem, riekstu lasītājiem, bērzu un kļavu sulas ieguvējiem. Jaunie noteikumi ir viegli izpildāmi un domāti tam, lai cilvēki arī mazdārziņā izaudzēto ražu varētu piedāvāt citiem, tādējādi gūstot nelielu ienākumu papildinājumu.
Kultivēto augu izcelsmes produktu ražotājiem, laižot produkciju tirgū, ir jānodrošina tieši piegādāto produktu apjoma uzskaite, jānorāda produkta nosaukums, ieguves vieta, laiks, pielietotie augu aizsardzības līdzekļi. Jaunie noteikumi neparedz obligātu reģistrēšanos Pārtikas un veterinārajā dienestā neliela daudzuma pašaudzētu produktu ražotājiem, kā tas bija līdz šim, lai produktus pārdotu, bet Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta speciālistu pieprasījuma šie uzskaites dokumenti ir jāuzrāda. Ja ieņēmumi no piemājas saimniecības nepārsniedz 2000 latu gadā, tad Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājam nav jāreģistrējas. Savvaļas ogu un augu vācējiem nav vispār jāreģistrējas. Nodoklis nav jāmaksā
Par piemājas saimniecībā izaudzētiem augiem, ogām, dārzeņiem līdz 2000 latu ieņēmumiem gadā iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā. Turpretim no sēņu un savvaļas augu vākšanas gan tas ir jāmaksā. “Nododot meža veltes juridiskai personai uzpirkšanas punktos, uzpircējs pirms nodokļa ieturēšanas atskaita izdevumus, piemērojot izdevumu normu 60 procentu apmērā no izmaksājamās summas,” skaidro Valsts ieņēmumu dienesta speciālisti.
Līdz 1.aprīlim ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija. Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas attiecas tikai uz reģistrētu saimnieciskās darbības veicēju, kas uzskatāms par pašnodarbinātu personu. Obligātās iemaksas nav jāmaksā, ja ieņēmumi no piemājas saimniecības nepārsniedz 2000 latu gadā.
Tikai viens starpnieks
Ja produktus piegādā vairumtirgotājam vai kādam pārtikas pārstrādes uzņēmumam, tad šie noteikumi nav piemērojami. Tādā gadījumā ražotājam ir jāreģistrējas Pārtikas un veterinārajā dienestā. “Noteikumi skar neliela pārtikas produktu daudzuma ražotājus, kas šos produktus izplata tiešā tirdzniecībā pats vai ceļā līdz patērētājam ir tikai viens starpnieks – veikals vai ēdnīca,” norāda Zemkopības ministrijas vecākā referente Iveta Veinberga.