
Gulbenes novada domes 29.februāra sēdē deputātiem būs jālemj par Gulbīša pamatskolas likvidāciju. Šādu lēmumprojektu virzīt apstiprināšanai domes sēdē nolēma tie deputāti, kuri 21.februārī piedalījās izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē.
No 7 komitejas locekļiem uz sēdi nebija ieradies tikai Daumants Dreiškens, kurš atrodas darba komandējumā ārzemēs. Visi seši deputāti komitejas sēdē konceptuāli vienojās par Gulbīša pamatskolas slēgšanas jautājuma virzīšanu apstiprināšanai novada domes sēdē.
Komitejas priekšsēdētājs Anatolijs Savickis teica – līdz šai dienai bijis daudz sarunu, diskusiju par jautājumu un situācija ir vispusīgi analizēta.
Pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova sacīja – aizvadīto piecu gadu laikā skolēnu skaits Gulbīša pamatskolā ir turpinājis sarukt. Pirms pieciem gadiem skolā bijuši 68 skolēni, bet tagad ir 57. “Šī skola jau ilgstoši nesasniedz tos kritērijus, lai no valsts saņemtā mērķdotācija būtu pietiekama skolotāju algām,” viņa skaidroja.
D.Kablukova stāstīja, ka ir noskaidrots – Gulbīša pamatskolas audzēkņus ir iespējams veiksmīgi iekļaut Gulbenes novada vidusskolas sastāvā. Līdz novada vidusskolai skolēniem būs mērojams 20 kilometru attālums “15 minūtēs pa labu ceļu”, teica D.Kablukova. Viņa zināja stāstīt, ka pašvaldības administrācijā jau ir izveidots skolēnu autobusa provizorisks kustības saraksts, kādam tam jābūt, ja pilnīgi visi Gulbīša pamatskolas skolēni turpmāk mācītos Gulbenes novada vidusskolā. Laika gaitā šajā autobusa kustības sarakstā varēs izdarīt izmaiņas.
A.Savickis piebilda – pašvaldība orientējas nodrošināt skolēnu pārvadājumus no Jaungulbenes tieši uz Gulbenes novada vidusskolu. Ja bērnu vecāki izvēlēsies kādu citu skolu, bērnu nokļūšana tur būs jānodrošina vecākiem pašiem.
D.Kablukova apliecināja, ka pašvaldības darbinieki ir piedalījušies sarunās ar Gulbīša pamatskolas darbiniekiem un skolēnu vecākiem. Runāts arī ar nākamā mācību gada pirmklasnieku jaungulbeniešu vecākiem. Bērnudārzā esot 18 tādi bērni. Ja vairāk nekā 10 pirmklasnieku vecāki piekristu, ka viņu bērni skolas gaitas sāk Jaungulbenes bērnudārzā, tur tiktu atvērta 1.klase, sacīja D.Kablukova.
Deputāts Ainārs Brezinskis vaicāja pašvaldības administrācijai, cik pašlaik tiek tērēts Gulbīša pamatskolai no pašvaldības budžeta. Viņu satraucot, ka skolas slēgšanas gadījumā pašvaldības izdevumi nesamazināsies, jo būs jātērē nauda skolēnu pārvadājumiem un, iespējams, arī pašvaldību savstarpējiem norēķiniem, jo būs vecāki, kuri nolems savus bērnus sūtīt uz Cesvaines vidusskolu.
Pašvaldības ekonomiste Gundega Upīte paskaidroja, ka 2023. gadā visas izmaksas bez mērķdotācijām (kuras maksā valsts – red.) Gulbīša pamatskolai bija 173 493 eiro. “Ja mēs par visiem 57 tagadējiem Gulbīša pamatskolas bērniem turpmāk maksātu Cesvainei, tie būtu 90 288 eiro.”
Viņa arī pastāstīja, kādas ir Gulbīša pamatskolas izmaksas 2024. gadā. Uzturēšanas izdevumi, atlīdzība gan pedagogiem, gan tehniskajiem darbiniekiem kopā veido aptuveni 200 000 eiro, ieskaitot skolēnu pārvadājumus.
Ja Gulbīša pamatskola tiek slēgta, pašvaldībai ir jānodrošina skolēnu pārvadājumi uz Gulbenes novada vidusskolu. Jau šobrīd pašvaldība nodrošina vienu maršrutu, kas gadā pašvaldībai izmaksā apmēram 35 000 eiro. Bet papildus vajadzētu vēl otru maršrutu, kas izmaksātu apmēram tikpat – skaidroja G.Upīte.
D.Kablukova piebilda, ka līdz šim pašvaldībai ir bijušas tiesības pēc saviem ieskatiem starp savām skolām pārdalīt valsts piešķirto mērķdotāciju, taču tuvākajā nākotnē pašvaldībai vairs nebūs tādu tiesību attiecībā uz finansējuma pārdali.
“Tik, cik no valsts puses tiks aprēķināta mērķdotācija katrai izglītības iestādei par izglītības programmu īstenošanu, tik arī būs. Izglītības un zinātnes ministrija par to slēgs līgumus ar katru pašvaldību, lai mēs ievērotu šos nosacījumus,” skaidroja D.Kablukova.
Viņa arī teica, ka turpmāk valsts uzdos pašvaldībām no sava budžeta finansēt izglītības iestāžu darbinieku algām trūkstošo daļu, kā arī valsts uzliks pienākumu maksāt par katru skolotāja darba minūti, nerēķinoties ar to, cik naudas ir vai nav pašvaldības budžetā.