Piecpadsmit Latvijas alus darītavas 11.martā parakstīja pašregulācijas kodeksu, kura pamatprincipi ir cieņa pret patērētāju un godīga konkurence.
odeksa vadmotīvs – atbildīga, mērena un uz tradīcijām balstīta alus patērēšanas atbalstīšana.
Latvijas Alus darītāju asociācijas un Alus un dzērienu iepakojumu savienības valdes priekšsēdētāja AS “Aldaris” valdes priekšsēdētāja Ināra Šure teica, ka pašregulācijas kodeksa parakstīšana liecina ne tikai par alus nozares saliedētību, bet arī tās sociālo atbildību.
“Vēlos uzsvērt, ka šis ir tikai pirmais solis ceļā uz mūsu mērķa sasniegšanu – atbildīgu un mērenu alus lietošanu. Jau tuvākajā laikā alus ražotāji plāno iesaistīties arī citās aktivitātēs, kas saistītas ar sociālo atbildību, tostarp finansiāli atbalstīsim izglītojošus seminārus jauniešiem par atkarību postošo ietekmi sadarbībā ar biedrību “Esi brīvs”. Tāpat jau tuvākajā nākotnē uz alus pudeļu etiķetēm izvietosim brīdinājumu, ka alus jālieto ar mēru,” stāstīja Šure.
Kodeksa prasību ievērošanas kontrolē alus darītāji sadarbosies ar Latvijas Reklāmas asociāciju, kā arī cer uz sadarbību ar Veselības ministriju.
Alus darītavu vadītāji tic, ka pašregulējuma prakse, kas citur pasaulē veiksmīgi darbojas jau vairāk nekā 40 gadus, ir efektīvākais veids, kā risināt ne tikai ar bezatbildīgu un pārmērīgu alkohola lietošanu saistītās problēmas, bet arī – kā uzlabot komunikāciju ar visām iesaistītajām pusēm, tostarp valdību, kontrolējošām valsts institūcijām, reklāmas veidotājiem, medijiem un citiem sadarbības partneriem.
“Esam pārliecināti, ka mūsu piemērs būs mudinājums iesaistīties līdzīgās aktivitātēs arī citas nozares. Ceram arī, ka mūsu veikums un idejas problēmu risināšanai būs veiksmīgas un pietiekamas, lai no valsts puses nozarei netiktu ieviesti papildus apgrūtinājumi,” viedokli pauž kodeksa parakstītāji.
Alus ražotāju pašregulācijas kodeksā izvirzīti arī priekšnosacījumi ražošanai, iepakošanai un produktu kvalitātei, kā arī noteikti sponsorēšanas, mecenātisma, reklamēšanas un produktu virzīšanas tirgū pamatprincipi. Tāpat kodeksā iekļauti alus darītavu darbības principi un pamatprasības attieksmei pret konkurentiem un patērētājiem un citiem sadarbības partneriem.
Latvijas Alus darītāju savienības valdes priekšsēdētājs SIA “Piebalgas alus” valdes priekšsēdētājs un zemkopības ministra kandidāts Jānis Dūklavs sacīja, ka alus darītāji pašregulācijas kodeksam ir izstrādājuši vairākas redakcijas, taču sarežģītie ekonomiskie apstākļi ir likuši tām apvienoties.
“Priecājos, ka arī mazās alus darītavas šajos grūtajos ekonomikas apstākļos, kad daudz laika jāvelta, lai pārvarētu nozares grūtības, ir spējušas apliecināt savu gatavību ievērot sociālās atbildības principus. Šis ir uzskatāms pierādījums tam, ka alus nozarei nav nepieciešams papildus slogu uzliekošs regulējums no valsts. Šobrīd mums visas pūles jāvelta, lai atbalstītu vietējos ražotājus, tādēļ nozares pašregulācija ir veiksmīgākais risinājums,” teica Dūklavs.
Kodeksam pievienojušies visi Latvijas alus nozares pārstāvji – “Aldaris”, AS “Cēsu alus”, SIA “Cido Grupa”, “Lāčplēša alus darītava”, SIA “Piebalgas alus”, AS “Agrofirma “Tērvete””, SIA “Alus nams”, SIA “Bauskas alus” un SIA “Zaksi” (“Užavas alus”), SIA “Alus nams” (“Brālis”), SIA “Lido” (“Lido” alus darītava), SIA “Gulbenes alus”, SIA “Krāslavas alus”, SIA “Abula” (“Brenguļu alus”) un SIA “Brūveris”.