Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā šodien un rīt notiek Tautas lietišķās mākslas Gadatirgus, kas jau 40.reizi pulcē vairākus tūkstošus apmeklētāju un prasmīgus tautas daiļamata meistarus un amatniekus no visiem Latvijas novadiem. Tie ir kalēji, pinēji, keramiķi, šuvēji, ādas apstrādes meistari, koka amatnieki, rotu meistari, adītāji un citi.
Gulbenes novadu Gadatirgū pārstāv arī Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” dalībnieces ar saviem darinājumiem, kā arī keramiķes.
Pirmo reizi Gadatirgus vēsturē notiek amatnieku darbu izsole. Tajā iegūto naudu ziedos vienas muzeja ekspozīcijas ēkas restaurācijai. Juglas krastā uz lielās skatuves uzstājas deju kopas, folkloras kopas, kori un tiek rādītas brīvdabas izrādes.
Gadatirgus apmeklētāji iegādājas unikālus meistaru darinājumus, apgūst iemaņas seno amatu prasmē, cienājas ar karstām desiņām un kāpostiem, piestāj pie stendiem, kur zemnieki tirgojas ar kūpinātām zivīm, žāvētu gaļu un desām, pašceptu maizi, medu un citiem lauku labumiem.
Visiem Gadatirgus dalībniekiem un tā apmeklētājiem, kā tas pasākuma 40 gadu jubilejā pieklājas, šovakar ir sarūpēta balle, kurā muzicēs “Labvēlīgais tips”.
Gulbenē tradicionālie Gulbenes novada Amatnieku svētki notiks 24.jūlijā. Lai gan laika vēl ir daudz, tomēr jau šobrīd tiek domāts par to norisi, jo svētku programma būs plaša un vispusīga. Lai Amatnieku svētki izdotos, ir piesaistīts arī Eiropas finansējums projektā “Europ Direct”.
“Tas amatniekiem ļaus parādīt dažādas amatu prasmju darbnīcas. Būs iespējams iepazīties ar to, kas jau ir paveikts cepuru šūšanas un zeķu adīšanas radošajās darbnīcās. Novada Amatnieku svētkos pirmo reizi tiks demonstrēta šaļļu tapošana. Šo prasmi varēs apgūt ikviens interesents un turpat parkā uzcakot sev jaunu šalli. Stāsta, ka tas esot ātrs un mūsdienīgs darba process, kas paņemot maz dzijas, jo šalle top uz koka grābekļa tapām,” stāsta Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” vadītāja Biruta Akmentiņa.