Projekts paredz: koģenerācijas stacija ražos elektrību un siltumu
SIA “BB Biogāze” vēlas Beļavas pagastā būvēt biogāzes koģenerācijas staciju, kas vienlaikus ražotu elektrību un siltumu. Uzņēmums vēlas noskaidrot sabiedrības viedokli par šo ideju. Šodien, 16.februārī, pulksten 18.00 Beļavas pagasta pārvaldes administratīvajā ēkā notiks būvniecības ieceres publiskās apspriešana. Piedalīties ir aicināti visi interesenti.
Valmieras SIA “BB Biogāze” ir Vidzemes biznesa inovāciju inkubatora uzņēmums, kura pārstāvis ir bijušais gulbenietis Gatis Deksnis. Viņš “Dzirkstelei” skaidro, ka biogāzi var ražot gan no zaļās masas un kūtsmēsliem, gan no biomasas – koksnes, skaidām, salmiem, graudu pelavām. SIA “BB Biogāze” ir izvēlējusies otro variantu. Sadedzinot biomasu, tiks iegūta biogāze, kuru savukārt izmantos koģenerācijas stacijā, lai saražotu elektrību un siltumu.
Pašlaik ir sākta tehniskā projekta izstrāde, kas turpināsies apmēram līdz jūnijam. Tad būs skaidras celtniecības izmaksas un tehnoloģiskie procesi, kā arī izmaksu apjoms. Jau tagad ir skaidrs, ka tas būs miljonu latu vērts projekts.
Elektrību un siltumu pārdos
“Koģenerācijas stacijas plānotā jauda, ražojot elektrību, ir 1,95 megavati. Siltuma ražošanas jauda būs 10 megavati. Tam ir saņemta Sabiedrisko pakalpojumu regulatora licence elektrības un siltuma ražošanai Beļavas “Kalnājos”,” stāsta G.Deksnis.
“Kalnāji” ir privāta zeme, kas ir apmēram kilometra attālumā no apdzīvotas vietas. Tā ir izteikta ražošanas teritorija, dzīvojamo ēku blakus nav. Paredzams, ka koģenerācijas stacijas saražoto elektrību pirks akciju sabiedrība “Latvenergo”, bet siltumu – tuvumā esošais skaidu brikešu ražošanas uzņēmums, kam vajadzīgi aptuveni 2 līdz 3 megavati siltuma. Paredzams, ka koģenerācijas stacija siltumu piegādās vēl kādam uzņēmumam, kas plāno tuvumā izvietot ražotni koksnes žāvēšanai, lai tālāk to varētu pārdot kā eksporta preci.
“Mēs esam ieinteresēti siltumu pārdot pēc iespējas vairāk. Siltums būs salīdzinoši lēts,” saka G.Deksnis.
Pavisam citāda koģenerācija
Gulbenes novada būvvaldes galvenā arhitekte Daila Putniņa “Dzirkstelei” stāsta, ka šī ir moderna, progresīva tehnoloģija, lietderīgi izmantojot vietējos resursus – kaut vai sakaltušas kāpostu lapas. Salīdzinot ar kādreiz Gulbenē darbināto SIA “Latelektro – Gulbene” koģenerācijas staciju, kurā bija divi apkures katli, katrs ar 1,86 megavatu jaudu, un kuras darbību nodrošināja ar mazutu, SIA “BB Biogāze” iecere ir tehnoloģiski citāda un nenoliedzami progresīvāka.
G.Deksnis stāsta, ka koģenerācijas stadijas tapšana un darbība iecerēta vairākās stadijās. Sākumā tikšot radītas aptuveni 20 jaunas darba vietas, taču vēlāk būšot 30 līdz 40 jaunu darba vietu.
G.Deksnis saka, ka ideju par biogāzes koģenerācijas staciju ir lolojis sen, taču sākotnēji nebija skaidra valdības politika šajā jomā, tomēr pērn valsts darījusi zināmus “spēles noteikumus”, pamatojoties uz kuriem būtu gatava iepirkt elektrību no šāda veida koģenerācijas stacijas. Ekonomikas ministrijā panākts idejas saskaņojums, lai SIA “BB Biogāze” vispār varētu plānot iecerēto elektrības un siltuma ražotni.
“Piesaistot Eiropas fondus, mēs šo projektu mēģināsim realizēt,” saka G.Deksnis.
Biogāzes koģenerācijas stacijas būvniecības ieceres informatīvie materiāli un projekta skices ikvienam interesentam ir apskatāmas Beļavas pagasta pārvaldes administratīvajā ēkā.