Gulbenes bibliotēkā 11.martā pulksten 18.00 notiks Eiropas kultūras vakars “Kāpēc šodien mums ir aktuāli domāt par pagātni?”. Tajā ar interesentiem tiksies jurists, sabiedriskais darbinieks, politiķis un vairāku grāmatu autors Andris Grūtups, informē bibliotēkas abonementa vadītāja Iveta Krūmiņa.
A.Grūtups ir dzimis dobelnieks un profesionālā darba gaitas uzsācis 1977.gadā LPSR Prokuratūrā kā daļas prokurors. 1987.gadā kopā ar domubiedru grupu viņš uzsācis darbu pie Latvijas neatkarības cīņās kritušo un latviešu strēlnieku pieminekļu un piemiņas vietu atjaunošanas un rehabilitācijas. 1988.gada rudenī Latvijas Tautas frontes 1.kongresā A.Grūtups ievēlēts par LTF Domes locekli, kā arī ievēlēts par Augstākās Padomes deputātu. Līdztekus advokāta darbam pildījis Latvijas Valsts prezidenta (G.Ulmaņa) un Ministru prezidenta (A.Šķēles) padomnieka pienākumus.
A.Grūtups apbalvots ar III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni (2000.gads) un 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.
A.Grūtups tagad ir zvērināts advokāts, advokātu biroja vadītājs, specializējies civiltiesībās. Viņš ir arī vairāku grāmatu un daudzu civiltiesībām veltītu publikāciju autors.
“Pirms nepilna gada lasītāju rokās nonāca A.Grūtupa jaunākā, nu jau piektā dokumentāli vēsturiskā grāmata “Observators”, kas vēsta par mākslinieka Jurģa Skulmes tiesāšanu septiņdesmitajos gados. Grāmata veltīta cilvēku kaislībām, vājībām, bailēm, negodīgumam un nodevībai. Nodevības tēma caurvij visu darbu, sākot no epigrāfa līdz grāmatas pēdējai rindai,” stāsta I.Krūmiņa.
Citas A.Grūtupa grāmatas “Beilisāde” centrā ir apsūdzības par iespējamām ebreju veiktām rituālslepkavībām 20. gadsimta sākumā. 2007.gadā izdotajā grāmatā “Ešafots” rekosntruēti 1946.gada notikumi Rīgā, kad tika tiesāti un pakārti septiņi vācu ģenerāļi. Grāmatas “Tiesāšanās kā māksla” divās daļās autors latviešu lasītāju iepazīstina ar tiesu prāvām ārvalstīs un Latvijā. “Pirmā šīs grāmatas daļa veltīta iztēlei un tās lomai argumentācijas procesā, bet otrās daļas filozofiskā pieteikumā izvērtēta tāda eksistences vērtība kā patiesība. Vērtība, kas dzīvei piešķir jēgu un nozīmi,” stāsta I.Krūmiņa.
Šīs tikšanās sarunas tēma būs par to, kāpēc mums šodien ir aktuāli domāt par pagātni un kā tā ietekmē sabiedrību.