
No Gulbenes novada skolēnu vecākiem “Dzirkstele” ir saņēmusi jautājumu, vai skolotāji mācību gada laikā, kad skolā notiek intensīvs mācību process, var doties kārtējā atvaļinājumā?
“Visu laiku ir bijis pierasts un pieņemts, ka skolotāji atvaļinājumu bauda vasarā, bet tagad palaikam zinām un redzam arī sociālajos tīklos pēc ievietotajām fotogrāfijām, ka skolotājs ir atvaļinājumā. Iespējams, likums to neaizliedz – mācību gada laikā doties atvaļinājumā, bet tomēr, šķiet, ka tas nav īsti ētiski,” uzskata vecāki, kuri ar laikraksta starpniecību vēlas dzirdēt skaidrojumu no Izglītības pārvaldes.
Gulbenes novada Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova “Dzirkstelei” skaidro: “Visiem ir ierasts, ka skolotāji atvaļinājumu izmanto vasarā, kad mācību gads ir beidzies un skolēni ir devušies brīvdienās. Tomēr tas nenozīmē, ka skolotājam nav tiesību uz atvaļinājumu kādā citā mācību gada laikā.”
Atvaļinājuma piešķiršanas nosacījumus regulē Darba likums, un tas ir saistošs visiem darba devējiem un darbiniekiem, tajā skaitā arī skolotājiem un skolu direktoriem.
“Gan skolotāji, gan citās nozarēs strādājošie par atvaļinājuma izmantošanas laiku savstarpēji vienojas ar darba devēju. Darba likuma 150.pantā ir noteikts, ka darba devējam, piešķirot ikgadējo atvaļinājumu, ir pienākums pēc iespējas ņemt vērā darbinieka vēlmes, savukārt juridiskajā literatūrā norādīts, ka vārdu savienojums “pēc iespējas” nozīmē, ka darba devējam, piešķirot atvaļinājumu, vispirms ir jānodrošina uzņēmuma normāla darba gaita. Tātad, ja skolas direktors ir pārliecināts, ka skolotājs mācību plānā paredzēto stundu skaitu klasē, kurā vada stundas, ir nostrādājis vai līdz mācību gada beigām spēs nostrādāt, tad viņš var piešķirt skolotājam daļu no atvaļinājuma, ja tas kādu īpašu iemeslu dēļ ir nepieciešams. Izglītības iestādes vadītājs atbild par izglītības iestādes darbību un tās rezultātiem, un skolotāju atvaļinājums nekādā gadījumā nedrīkst traucēt mācību vielas pilnvērtīgu un kvalitatīvu apguvi,” saka D.Kablukova.