
Gulbenē, Skolas ielā 5/4, mājas kopība (dzīvokļu īpašnieku vairākums) nolēma, ka ir jāremontē balkoni. Taču dzīvokļiem ēkas 1.stāvā balkonu nav. Tomēr par balkonu remontu ir jāmaksā arī tiem dzīvokļu īpašniekiem, kuriem savu balkonu nemaz nav. “Vai man jāmaksā par kaimiņu remontu? Es maksāšu par to, ko pats neizmantoju?” izbrīnīts ir kāds 1.stāva dzīvokļa īpašnieks, kura dzīvoklim nav balkona. Viņš lūdz “Dzirksteles” skaidrojumu šai situācijai.
Atbildi laikrakstam sniedz Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) Patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane:
– Dzīvokļu īpašumu apsaimniekošanas jautājumi nav risināmi saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likuma normām, tādēļ PTAC var sniegt tikai informatīvu konsultāciju par normatīvo aktu regulējumu šajā jomā.
Vienkārši sakot, arī balkons ir kopīpašums, un par balkona tehnisko stāvokli un drošību ir atbildīga visa kopība. Arī izmaksas, kas saistītas ar balkonu uzturēšanu tehniski labā stāvoklī, ir jāsedz visai dzīvokļu īpašnieku kopībai. Tas, ka dzīvokļa īpašnieks tieši neizmanto kādu kopīpašumā esošo daļu (jumts, pagrabs, balkons, pagalms u.c.) nenozīmē, ka dzīvokļa īpašniekam kā kopīpašniekam nav jārūpējas par tā uzturēšanu un saglabāšanu. Ja balkoni netiek uzturēti labā tehniskā stāvoklī, tie var sabrukt un krītot bojāt ne tikai kopīpašumu, bet var arī apdraudēt kāda dzīvību.
Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likumu (2.pants) dzīvokļa īpašums ir dzīvojamā mājā tiesiski nodalīts patstāvīgs nekustamais īpašums, kas kā lietu kopība sastāv no atsevišķā īpašuma un attiecīgas kopīpašuma domājamās daļas, un dzīvokļa īpašuma sastāvā ietilpstošais atsevišķais īpašums un kopīpašuma domājamā daļa tiesiski nav atdalāmi.
Dzīvokļa īpašuma likumā (4.panta pirmā daļa) noteikts, ka kopīpašumā esošajā daļā ietilpst dzīvojamās mājas un tās ārtelpu (galeriju, balkonu, lodžiju, terašu) ārējās norobežojošās konstrukcijas (tajā skaitā sienas, arhitektūras elementi, jumts, koplietošanas telpu logi un durvis, arī ārdurvis) u.c. konstrukcijas, telpas, ēkas un zeme.
Tātad arī balkoni ir kopīpašuma elementi un kā domājamā daļa pieder visiem dzīvokļu īpašniekiem, attiecīgi saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likumā (16., 19.-22.pants) noteikto dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašumā esošo daļu. Ja saskaņā ar likumā noteikto kopsapulces sasaukšanas un norises kārtību par balkonu remontu un tā izdevumu sadalījumu balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamajā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem, tad dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam.