
Vai rakstniece Anna Sakse (1905-1981) patiešām bija kompartijas biedre? Līdz šim esmu uzskatījusi un bijusi pārliecināta, ka A.Sakse bija bezpartejiska. Pēc informācijas, kuru zinu, jo man ir 87 gadi, rakstniece gan gatavojās stāties kompartijā, bet tajā laikā, kad tas process bija jāveic, klajā nāca viņas romāns “Dzirksteles naktī” (autobiogrāfisks romāns divās daļās, izdots 1951.-1957.gadā). Šo darbu Andrejs Upīts (1877-1970) bija ļoti nežēlīgi izkritizējis. Un sakarā ar to A.Sakse partijā nestājās.
Pati par sevi šauboties, lai nebūtu tā, ka kaut ko putroju, es paņēmu rokās “Latvijas padomju enciklopēdiju”, kas izdota padomju gados. Tur vēlreiz pārlasīju informāciju par A.Saksi un konstatēju, ka tik tiešām nav norādīts, ka viņa būtu partijas biedre. Bet tajā izdevumā jebkuram cilvēkam, kurš tolaik bija partijas biedrs, bija klāt pierakstīts – PSKP biedrs. Un pat klāt vēl publicēta piebilde, no kura gada ir PSKP biedrs.
Pēc tās kritikas no A.Upīša puses A.Sakse pilnīgi pārgāja pie pasaku rakstīšanas. “Čitas burtnīcu” (1958) uzrakstīja, kas ir bērniem piemērots darbs, un vēl citu. Ko nu varētu pārmest A.Saksei, tas ir romāns “Pret kalnu” (1948), bet tur arī Staļins (PSKP CK ģenerālsekretārs no 1922. līdz 1953.gadam) nav nevienā teikumā pieminēts. Tā ka A.Sakse arī tajos laikos bija mazliet brīvdomīga.
– Lejasciemietes Sandras Mednes sacīto pierakstījusi Diāna Odumiņa